Hodnocení z největšího nezávislého čtenářského portálu
91%
(142 Hodnocení)
Online knihkupectví Palmknihy vám jako jediný e-shop přináší nezávislé čtenářské recenze a hodnocení oblíbeného portálu Databazeknih.cz
Populární hodnocení
18.3.2024
20
Útlá knížka obsahuje autorův projev na sjezdu spisovatelů ČSSR v roce 1967 a druhá část Unesený západ ukazuje jak autor vnímá střední Evropu a její postavení.
22.1.2025
3
„V dopise Helvetiovi napsal Voltaire nádhernou větu: „Nesouhlasím s tím, co říkáte, ale až do smrti budu bránit vaše právo říkat to.“ To je formulace základního etického principu novověké kultury. Kdo se vrací historicky před tuto zásadu, dělá krok z novověku do středověku. Jakékoliv potlačování názorů, ba i násilné potlačování nesprávných názorů směřuje ve svých důsledcích proti pravdě, protože pravdy...
„V dopise Helvetiovi napsal Voltaire nádhernou větu: „Nesouhlasím s tím, co říkáte, ale až do smrti budu bránit vaše právo říkat to.“ To je formulace základního...
„V dopise Helvetiovi napsal Voltaire nádhernou větu: „Nesouhlasím s tím, co říkáte, ale až do smrti budu bránit vaše právo říkat to.“ To je formulace základního etického principu novověké kultury. Kdo se vrací historicky před tuto zásadu, dělá krok z novověku do středověku. Jakékoliv potlačování názorů, ba i násilné potlačování nesprávných názorů směřuje ve svých důsledcích proti pravdě, protože pravdy je možno dosíci jen v dialogu názorů, které jsou rovnoprávné a svobodné. Jakýkoliv zásah do svobody myšlenek a slov, ať už technologie i pojmenování takové cenzury je sebediskrétnější, je ve dvacátém století skandálem a pro naši rozbíhající se literaturu okovem.“
- „Nesamozřejmost národa“
„Rusové počínají všude místo ruský říkat a psát slovanský, aby pak místo slovanský zas mohli říci ruský,“ prohlásil už v roce 1844 velký český spisovatel Karel Havlíček, který varoval své krajany před jejich pošetilým a nerealistickým rusofilstvím. Nerealistickým, neboť Češi během svých tisíciletých dějin nikdy nepřišli s Rusy přímo do styku. Přes jazykovou příbuznost s nimi netvořili žádný společný svět, žádné společné dějiny, žádnou společnou kulturu, zatímco vztahy Poláků a Rusů byly jen boj na život a na smrt.“
- „Unesený Západ“
Knížečka se skládá ze dvou textů, „Nesamozřejmost národa“ a „Unesený Západ“. Ta první je naprosto nekompromisní obhajoba svobody projevu, ta druhá pak apel směřovaný středoevropským národům a jednoznačné varování před východním imperialistickým agresorem. Obě eseje je nutno číst v historickém kontextu doby vzniku, něco lehce ztratilo na platnosti, přesto, zejména „Unesený Západ“ je po mnoha letech opět mimořádně aktuální. Obě eseje jsou tematicky přirozeně propojené a určené malým národům, historicky tak často ve vleku těch velkých a mocných. Avšak varování před pádem do nicotnosti lze směřovat na celý Západ. Svoboda projevu, jako jedna z nejvyšších, a dnes nejohroženějších, integrálních hodnot svobodného západu versus despotický východní agresor a jeho místní nohsledi, kteří zdejší svobodu projevu umě a nepokrytě zneužívají k propagaci své agresivní imperialistické doktríny, zaobalené jako různé alternativní výklady dějin, maskované idealistickým a nesmyslným panslavismem a znovuobrozeným falešným slavjanofilstvím. Přesně před tímto autor varuje.
Je to inspirativní čtení, v mnoha ohledem nadmíru současné, osvěžující a prorocké. Knížku jsem dostal darem od kamaráda, sám bych ji patrně minul, což by byla velká škoda, čímž kamarádovi tímto děkuji.
„Opravdu, v našem moderním světě, v němž má moc tendenci soustřeďovat se čím dál víc do několika velkých rukou, hrozí všem evropským národům, že se brzy stanou malými národy a budou podstupovat jejich úděl. V tomto smyslu se osud střední Evropy jeví jako anticipace evropského osudu obecně a její kultura se rázem stává nesmírně aktuální.“
- „Unesený Západ“
Číst více
Číst více