Vyhnání Gerty Schnirch

Kateřina Tučková

199 Kč

  Formát titulu:
  Kategorie: Česká a světová literatura
  Počet stran: 416
  Nakladatel: Host
  Rok vydání: 2009
  Jazyk: Český
  Dostupný formát: epub, pdf, mobi

  Noc z 30. na 31. 5. 1945. Gerta Schnirch, matka několika¬měsíční dcerky, je jen s osobními věcmi „odsunuta" společně s ostatními brněnskými Němci směrem na Vídeň. Vyčerpávající pochod skončí v Pohořelicích, kde mnoho vyhnanců podlehne epidemii tyfu a úplavice. Gerta a některé další německé ženy se zachrání při nucených pracích na jižní Moravě, kde setrvají i po ukončení transportů. Po znovuzískání československého občanství se Gerta vrací do Brna, v němž prožívá další bouřlivé události druhé poloviny dvacátého století. Kromě bolestných otázek viny, odplaty a odpuštění mezi Čechy a Němci, jež tento neobyčejně plastický a působivý román klade, se stáváme svědky netradičního vztahu matky a dcery, který je deformován nejen omezeným prostředím, v němž se jako české Němky vystrnaděné na okraj společnosti směly pohybovat, ale také vzájemným nepochopením dvou generací, obtížnou komunikací a nemožností zprostředkovat osobní zkušenost.

  Magnesia Litera 2010 - Knižní klub Cena čtenářů, nominace na Cenu Josefa Škvoreckého, Magnesii Literu za prózu a Cenu Jiřího Ortena (vše za rok 2010)

  Kateřina Tučková se narodila v roce 1980. Vystudovala gymnázium, poté Filozofickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, obor dějiny umění a bohemistiku. V současné době je doktorandkou Ústavu pro dějiny umění Univerzity Karlovy. Pracuje jako kurátorka. Debutovala v roce 2006 novelou Montespaniáda (Větrné mlýny), v roce 2008 byla její povídka Poslední večer zařazena do výboru Současné ženské povídky Ty, která píšeš (Artes Liberales). Je autorkou řady odborných publikací, z nichž se na pomezí historie umění a krásné literatury pohybuje beletrizovaný životopis Můj otec Kamil Lhoták (Nakladatelství Vltavín).

  Více na www.katerina-tuckova.cz


Uživatelské recenze

Pro vložení uživatelské recenze se musíte přihlásit

Bronislava Janečková

01. 08. 2011

Téma knihy, které souvisí s temnými dny naší historie je pozoruhodně zpracováno. Příběh brněnské německé ženy v času, kdy začaly platit Benešovy dekrety a začalo vyhánění Němců je pohled z druhé strany. Překvapivě mladá autorka (ročník 1980) zpracovala téma čtivě a v souladu se skutečnými událostmi. Kdo chce pochopit "německý problém" po válce a současně si přečíst zajímavý příběh, doporučuji.

Petra

02. 10. 2012

Odsun brněnských Němců po druhé světové válce. Těžké, těžké téma. U některých kapitol je potřeba zhluboka dýchat a radši si to nepředstavovat moc do detailu (což se mi ne vždy podařilo). Nicméně velmi doporučuji k přečtení. Pro mě jeden z nejsilnějších čtenářských zážitků poslední doby.

Jana

13. 01. 2013

Příběh s historickým pozadím ukazuje krutost vyostřenou emocemi na konci války, se kterou se setkali tisíce nevinných lidí, vyhnaných ze svých vlastních životů a navždy ponížených. Kniha, která dovede opravdu rozdrásat srdce a připomenout,, v jakých časech vyrůstaly generace před námi.

Patrik Stach

26. 04. 2013

Při čtení příběhu Gerty mnou zmítaly emoce, jak už dlouho ne. Tahle kniha by se měla dostat do povinné literatury na našich školách.

Lucie

30. 07. 2013

Vyhnání Gerty Schnirch se nevyhne bohužel srovnání. Žítkovské bohyně vyhrávají, s náskokem, ale i přesto je to výjimečná kniha. Naléhavost s jakou Kateřina Tučková popisuje příběh brněnské Němky je někdy až nesnesitelná (tzn. tváří v tvář činům, které jsme schopni vykonat – jak těch bestiálních, tak těch hluboce lidských). Skvělé je překvapivé prolínání vypravěčských linií, které přichází právě v okamžiku, kdy se příběh už stává příliš jednotvárný. Autentické, lidské, smutné.

Mikuláš

22. 11. 2013

Nečetl jsem Žítkovské bohyně (ale přečtu si je), takže nesrovnávám. Vyhýbám se knihám o bezpráví a zlu, protože mne to deprimuje, ale udělal jsem výjimku a nelitoval jsem. Nelze lépe zachytit mindrák té části české populace, která po si po kolaboraci kompenzovala svůj pocit méněcenosti na nevinných sousedech, bídu poválečných let, naprostý rozvrat hodnot a šedivost budování socialismu. KT je, ale něčím výjimečná. Její styl je bezchybný, každé slovo je na svém místě. Nic neschází, nic nepřebývá. Je skvělé, že někdo s takovým talentem se pustí do takového tématu. PS Můj dědeček maturoval v roce 1924 a ve školních osnovách byl Jiří Wolker. Neočekávám, že by naše MŠTS bylo natolik osvícené, že by zařadilo do osnov i tuto kniku. PPS Pro zájmece o toto téma doporučuji svěklý dokument Jakou řečí mluví Pánbůh od P. Štingla.

Hana Kyrianová

21. 12. 2013

Na mě ta knížka už byla silná trochu moc a snad i na efekt. I dobří autoři často hledají téma, kde by mohli silné emoce vyvolávat, ale myslím, že by to mělo mít hranici. Někdy čtu, když nemůžu usnout. Tohle je kniha, díky které jsem nemohla usnout a já se chci dobře vyspat...

Petra Svobodová

22. 04. 2014

Velmi jsem váhala, zda knížku koupit nebo ne. Žítkovské bohyně mě moc nenadchly, takže jsem se obavála podobného zpracování (přepis akt). Vyhnání Gerty Schnirch je plnohodnotný román se vším všudy, za mě plný počet bodů. S další knihou autorky už váhat nebudu...

Michaela

02. 06. 2014

Skvělá kniha, mám raději bohyně, ale tohle je dokonalý román - jazykově i pointou. Velmi drsné téma


Doporučujeme