Číst ukázku

Stáhněte si ukázku:

Jsou světla, která nevidíme

Anthony Doerr

279 Kč

Žánr: Válečné romány
Počet stran: 632
Nakladatel: Moba
Rok vydání: 2015
Jazyk: Český
Dostupný formát: epub, mobi

Marie-Laure prožívá s milujícím otcem spokojené dětství v Paříži. Život ji však postaví před první těžkou zkoušku, když v raném věku oslepne. Tehdy ještě netuší, že má před sebou další, mnohem obtížnější zkoušky. Němci obsazují Paříž a Marie s otcem jsou nuceni uprchnout, musejí opustit své dosavadní jistoty a vydat se za nejasnou vidinou bezpečného útočiště. Je ale možné najít takové místo v rozbouřené Evropě? Zvláště když s sebou Mariin otec nese nebezpečné tajemství?

V německé hornické kolonii vyrůstá sirotek Werner, toužící po jiném osudu, než jaký mu byl předurčen. Chce přijít na kloub všem záhadám, které jej obklopují, fascinuje jej věda, technika. Jeho přirozený talent a samozřejmost, s níž je schopen opravit každé rádio, nezůstanou nepovšimnuty. Zajistí mu místo na elitní vojenské akademii pro Hitlerjugend – stane se z něj specialista na odhalování odbojových aktivit. Werner, který si je stále více vědom nelidských důsledků své inteligence, se nakonec při pátrání po odbojářích dostává i do Saint-Malo.
Blíží se chvíle osudového setkání…

Ocenění:
Pulitzerova cena za rok 2015
Finalista prestižní Národní knižní ceny v USA za rok 2014
Nejlepších kniha roku 2014 podle New York Times
Kniha roku 2014 u Washington Post, San Francisco Chronicle, Guardian, Seattle Times…
Kniha roku 2014 podle Hudson Booksellers
Držitel druhého místa Best Books of the Year za rok 2014 na Amazon.com
Držitel ceny Nejlepší kniha roku 2014 Goodreads v kategorii Historical Fiction
58 týdnů v žebříčku nejprodávanějších knih


Uživatelské recenze

Pro vložení uživatelské recenze se musíte přihlásit

Marie

24. 01. 2018

"V srpnu roku 1944 bylo historické opevněné město Saint-Malo, nejzářivější perla bretaňského Smaragdového pobřeží, téměř zničeno požárem...Z původních 865 budov zůstalo pouhých 182, z nichž žádná neunikla poškození. Philip beck Jak dobytí, tak využití moci by v této formě bylo naprosto nemyslitelné bez rozhlasu. Joseph Goebbels Toto je druhý románový příběh Anthony Doerra, je dost obsáhlý, má skoro šest set stran...splétají se v něm osudy mladého Němce Wernera a slepé Francouzky Marie-Laury. S hrůzou nahlížíme do života Wernera a jeho sestry Jutty, kteří vyrůstají v sirotčinci a změna nastane, když se šikovný Werner dostává na studia do Heissmerovy školy. Zcela jinak se osud odvíjí marii-Lauře, musí se potýkat se svojí nabytou slepotou, ale její otec klíčník v muzeu, dělá vše pro to, aby i její život byl plnohodnotný. "Moře plamenů" "Kdys naposled viděla, řekl jeden ze starších chlapců," že by někdo hodil do moře pět Eiffelovek?" Vše se odehrává na začátku druhé světové války a během ní. Werner studuje v Schulppfortě, zvyšuje si fyzičku, "učí" se popírat emoce, nedávat najevo slabost..Němci obsazují Francii a Marie-Laura prchá s otcem do Saint-Malo za "bláznivým" strýcem. Z celého příběhu na mne dýchal veliký smutek (to jsou pasáže o pochybnostech Wernera, z výcviku mladých Němců, váleční hrůzy), veliká radost (pasáže o Marii-Lauře a její rodině, o francouzském odboji), ale hlavně obdiv k postavě Marie Laury, dívky s takovým handicapem a s tím, jak se svým postižením bojuje. Pokud bych chtěla srovnat dva příběhy, které jsem od tohoto autora četla, pak "O dívce Grace" je lehčí, problém hlavního hrdiny je jen na úrovni osob - vztahů, neovlivní masy. V této knize jde o válečné hrůzy, o manipulaci s mladými nadějnými lidmi, o věci, které bychom si měli stále připomínat a nezapomínat na ně.


Doporučujeme