To je on! O té, co si říkala Toyen

Milena Štráfeldová
Skladem > 10 ks
vázaná
To je on! – Tři slova, ze kterých možná vzniklo umělecké jméno surrealistické malířky Toyen. Jméno stejně záhadné, jako byla sama. Jako by za sebou stále zametala stopy. Svá svědectví tak o ní podali jiní. Malíř Jindřich Štyrský, se kterým vytvořila celoživotní uměleckou dvojici. Židovský básník Jindřich Heisler, kterého až do konce války skrývala ve své žižkovské garsonce, protože odmítl nastoupit do transportu. Její přátelé z Devětsilu Vítězslav Nezval, Jaroslav Seifert nebo Karel Teige. Nebo francouzští surrealisté, když v r. 1947 odešla do pařížského exilu. Díky těmto svědectvím, ale i na základě pátrání v archivech v Česku a ve Francii, napsala Milena Štráfeldová její beletrizovaný životopis. Příběh Marie Čermínové, rodačky z pražského Smíchova, kterou sám André Breton zařadil mezi deset nejvýznamnějších světových umělců 20. století.
Kategorie: Biografie, osobnosti
Počet stran: 360
Nakladatel: Universum
Rok vydání: 2021
Rozměr: 23 x 16 x 3 cm
Typ vazby: vázaná
Jazyk: Český
ISBN tištěné knihy: 9788024273136

Možnosti doručení a plateb
Knihy vám doručíme v pořádku a včas
zasilkovna dpd pošta balikovna
Možnosti doručení
 • Právě teď: DOPRAVA ZDARMA!
 • Objednávky expedujeme obvykle do 24 hodin.
Doručení na odběrné místo od 29 Kč
 • Zásilkovna + 6 000 výdejen
 • Balík Do Balíkovny + 2 000 výdejen
 • DPD Pickup + 1 200 výdejen
 • Balík Na poštu + 3 000 výdejen
Doručení na vaši adresu od 89 Kč
 • Balík Do ruky - zásilku lze sledovat
 • DPD kurýr - zásilku lze sledovat
Platíte rychle a bezpečně
převodem visa mastercard paypal
Jak u nás zaplatíte? Online platba kartou - nejoblíbenější metoda
 • lze hradit e-knihy, audioknihy i tištěné knihy, karty Visa, Master Card, Maestro, e-zboží ihned ke stažení  fyzické  expedujeme do 24 hod
 • bez poplatku
Platba expresním převodem 
 • lze hradit e-knihy, audioknihy i tištěné knihy, podporují jen některé banky, okamžitá platba, zboží ihned zpřístupněno expedici
 • bez poplatku
Platba běžným převodem
 • lze hradit pouze e-knihy, audioknihy, dárkové poukazy
 • platbu nutno provést manuálně na č. účtu a s  var. symbolem
 • platba připsána za 1-3 dny
 • ihned po připsání platby expedujeme
 • bez poplatku
PayPal
 • mezinárodní platební systém Paypal napojený na tisíce e-shopů
 • transakce probíhá okamžitě
 • pomáhá řešit i reklamace plateb
 • bez poplatku
Dobírka
 • lze hradit pouze fyzické produkty - tištěné knihy
 • platba až přímo u kurýra při převzetí zásilky
 • 39 Kč, při objednávce od 699 Kč ZDARMA
Proč nakupovat na Palmknihách

Čtenařské recenze

Nezávislé recenze čtenářů Palmknih a Databáze knih

85%
109 hodnocení
Nezávislé hodnocení
 • součet čtenářských hodnocení z nezávislého portálu Databázeknih.cz a e-shopu Palmknihy.
 • jednotlivá hodnocení a recenze naleznete v příslušných záložkách.

Celkové hodnocení Databazeknih 85%

Čtenářská recenze
18.05.2021

Beletrizované životopisy nevyhledávám; k románu jsem se dostala vlastně omylem, na doporučení přítelkyně (díky, Bobe!) a zakoupila jsem ho v domnění, že jde o dokument. Na druhé straně - mé znalosti o Toyen končily u životopisných dat a pár z dálky zahlédnutých ilustrací - a dospěla jsem do fáze, kdy mi to přestalo stačit. Kniha Mileny Štráfeldové je po životě Manky Čermínové alias Toyen příjemným průvodcem. Věcně, ale se smyslem pro detail a atmosféru proměňující se doby a lidí v ní, zachycuje osobnost a okolnosti tvorby pozoruhodné malířky a múzy mnoha umělců. Líčí silnou osobnost, která v šestnácti odešla z domova a tvrdila, že nemá rodinu; hledající se mladou ženu, která provokovala už jen tím, jak existovala, rebelku od přirozenosti, jež promlouvala málokdy slovy, častěji svými obrazy; milovnici Paříže a surrealismu; věrnou přítelkyni - mimo jiné - Jindřicha Štyrského a Jindřicha-Henriho Heislera, Karla Teigeho a Bohuslava Brouka, Andrého Bretona a Bedřicha Feuersteina - a mnoha těch, kteří "umírali na srdce"; pamětnici poetismu, artificielismu, Erotické revue, přerodu Vítězslava Nezvala (a dalších - motto předposlední části, zachycující období 1939-1947 a vypůjčené od Karla Čapka, je vlastně příznačné pro celý příběh - motto, které zní: "Člověka nepředěláš, jenom se vybarví."); autorku s komplikovanou dráhou, začínající Šálky či Polštářem a končící Sedmi meči bez pochvy... Čtenář se seznamuje se společenskými, politickými a uměleckými souvislostmi od vzniku Československé republiky, přes meziválečná a válečná léta a komunistický převrat až po šedesátky až osmdesátky ve Francii - a dostává se mu mnoha informací, které nejsou obecně známy a navíc jsou kloubeny do celků, evokujících atmosféru té které doby nebo podstatu toho či onoho fenoménu. Osobně mě potěšil nesentimentální pohled na první republiku, některé poznámky jakoby "pod čarou" (o Devětsilu, například), přetrvávající tajemství, komentované "tou z Batignolle", přesné citace Štyrského snů - a mohla bych dlouho pokračovat... Škoda jen, že se autorka omezila na stručné dodatky a rezignovala na poznámkový aparát (např. překlad francouzských vět by se mi hodil), nevím, proč v knize chybí obsah - a tu a tam mě napadlo, jestli životopis tak kontroverzní osobnosti přece jen neplyne příliš hladce... Což ale nic nemění na tom, že autorka odvedla respektuhodnou práci. Díky za ni.

Čtenářská recenze
30.05.2021

Vlastně dost netypický životopisný román. Jednak proto, že spíš než román je to shluk živě vylíčených scén ze života záhadné malířky prokládaný historickými událostmi a zajímavostmi z dějin umění. A jednak proto, že Toyen často ani není v centru pozornosti, autorka se ji snaží zachytit skrze známé umělce a příbuzné, kteří ji znali nejlépe. Velice čtivě podané, bude vás to bavit, i když se v umění vůbec nevyznáte, z některých momentů běhá mráz po zádech (ukrývání Heislera za druhé světové války, úprk před komunisty).

Čtenářská recenze
01.06.2021

Naprosto skvělá záležitost! Jde o biografický román s různými faktografickými vsuvkami, díky kterým se čtenář lépe orientuje, s částečně vyfabulovanými příčinami, které vedly k důsledkům a událostem, které jsou ověřené... životní příběh, který nás provede od dětství svéhlavé holčičky Manky, přes její dospívání, kdy přijímá jméno Toyen, které jí vymyslel Jaroslav Seifert, přes dospělost, kdy si jde tvrdě za svým snem a je obklopena spoustou přátel až ke stáří, kdy světoznámá surrealistická malířka Toyen umírá v Paříži víceméně osamocena....líbilo se mi, že když si autorka není tak úplně jistá, jak přesně ke konkrétní události došlo, uvádí "mohlo to tak být" nebo "tak nějak se to mohlo stát"... dále moc pěkný nápad s dialogem se zemřelou "tou s Batignolles", který se prolíná celou knihou a čtenáři navozuje takový životní nadhled, pocit pomíjivosti života a vůbec celého lidského snažení a pachtění ... škoda, že nebyly uvedeny překlady francouzských vět, které se v knize objevují a také myslím, že by knize pomohly aspoň sem tam nějaké fotografie, vím, že to není vyloženě literatura faktu, ale spíše beletrizovaný životopis, ale nějaká fotopříloha by knihu ještě pozvedla.... autorka si dala velkou práci, knize určitě předcházely obsáhlé rešerše, aby všechny historické souvislosti "zapadly" na své místo a povedlo se to dle mého názoru dokonale!! Když to porovnám s nepovedenou knihou Barvy slečny Toyen, tak tato je o několik levelů výš, já jsem maximálně spokojená a všem kdo se zajímají o meziválečnou a poválečnou avantgardu určitě doporučuji!!!! :-)

Ostatní také čtou

Nejširší nabídka e-knih a audioknih

Oblíbené knížky stále při sobě. E-knihy a audioknihy ihned ke stažení.

UKÁZKY ZDARMA pro e-knihy i audioknihy
Heureka vítěz zábava a volný čas Heureka vítěz knihy a e-čtení

Už více než 20 let si k nám chodíte pro napětí, fantazii, lásku i pro nové vědomosti. Děkujeme!