e-kniha

Číst ukázku

Stáhněte si ukázku:

Anna, Alžběta, Anežka. Tři ženy, tři generace, jedna rodina a mnoho životních zvratů, traumat a tajemství.

Příběh začíná před první světovou válkou, kdy Anna, vypravěččina babička, odjíždí přes odpor svých rodičů s vyvoleným Antonínem do pohraničního městečka na severu Čech. Jako by počáteční písmeno jejich jmen vyjadřovalo naději, že právě tady spolu mohou začít nový život. Jméno však současně symbolizuje i to, co si vybrat nemůžeme, co je nám dáno jako rodinné dědictví, které si přese všechno odhodlání ke změně vždy neseme s sebou. Anebo také osud, na jehož zkoušky máme jen pramalý vliv. 

Nový začátek se tak záhy mění v boj o přežití, když je Antonín na frontě raněn a u Anny propuká tuberkulóza. O čtvrt století později pak čeká jiný nový začátek i jejich dceru Alžbětu, která musí prchat před německou armádou zabírající pohraničí, a po dalším půlstoletí změní dramatický zásah osudu — tentokrát v podobě důstojníka StB — i život vypravěčky příběhu Anežky. 

Aleně Mornštajnové se nade všechnu pochybnost podařilo napsat strhující a mnohovrstevnatý románový příběh, v němž sleduje nejen životy tří hlavních hrdinek, ale i řadu dalších postav, a zdá se, že její kniha bude podobným zjevením, jako byla kdysi Paměť mojí babičce Petry Hůlové.

 

Alena Mornštajnová (nar. 1963) vystudovala angličtinu a češtinu na Filozofické fakultě Ostravské univerzity. V současné době pracuje jako lektorka anglického jazyka a překladatelka. Žije ve Valašském Meziříčí.

Kategorie: Česká a světová literatura
Počet stran: 396
Nakladatel: Host
Rok vydání: 2013
Jazyk: Český
ISBN: 978-80-729-4887-1
Dostupný formát: epub, pdf, mobi

Uživatelské recenze

Pro vložení uživatelské recenze se musíte přihlásit

Marie Valášková

12. 02. 2019

Tento román nás seznamuje s osudy několika rodin v nedávné minulosti. Podobně jako "Hana", kniha od stejnojmenné autorky, kterou jsem četla dřív, vás děj knihy musí strhnout. "Toho dne se přihodilo víc věcí než jindy za celý týden. Konečně dorazilo uhlí, Alžbětu navštívili dva podivní muži a paní Králová opět promluvila. Všechny události byly důležité a vedly k mému narození, ale jen o jediné z nich se dá říct, že byla šťastná." Jmenuji se Anwžka" Anežka nás celou knihou provází... Dostáváme se do doby, kterou znáte buď z vlastní zkušenosti nebo z vyprávění rodičů či prarodičů. najednou vidíte "surový" život, ale autorka to dovede podat s úžasnou radostí ze života, s vírou, že všechno dobře dopadne a že život stojí zato žít. "Slepá mapa" nás seznamuje s osudy několika generací rodin, které žijí hlavně v pohraničí a pokud si to nepamatujete ze školy, dostanete se přímo do cetra dění a uvědomíte si, jak těžký byl život v pohraničí v počátku druhé světové války. Jak se změnily sousedské vztahy, jak se lidé posuzovali podle toho jestli to byl Čech nebo Němec, nezáleželo na kvalitě člověka...A tak se Alžběta rozhodne odejíz z pohraničí s rodinou sousedky Králové, v pohraničí zanechá sestru Boženku. A tak dál sledujeme životní pouť Alžběty a později i její dcery Anežky. Připomínáme si těžkou dobu po válce, ale i dobu "normalizace"... "Antoníne," pravily, ta naše holka je zase v průšvihu. Tentokrát ji musíme pomoct dřív, než to trdlo udělá nějakou hloupost. Nejdříve samo sebou nebyl moc ríd, že ho vyrušily, ale protože svou Annu miluje, předstíral, že ho vzrušené vyprávění zajímá. Po chvilce ovšem pochopil, že situace je vážná, a společně s dámami se rozhodli k akci." Je úžasné, jak se těžký život dá podat optimisticky, jak přímo cítíte, že stojí zato překonávat překážky a žít, protože někde na vás čeká něco úžasného. Každý máme nějaké trápení, někdo větší, někdo menší, ale pokud si přečtete některou z knih Aleny Mornštajnové, určitě dospějete k názoru, že život může být ještě mnohem horší a tak zvednete hlavu a jdete dál s úsměvem. Pokud máte to štěstí, že život vám "přihrál" někoho tak úžasného jako byla paní Králová, či Alžběta s Ignácem, určitě máte život lehčí, i když to tak nemusí vypadst... A mě tak nezbývá doufat, že paní Mornštajnová zase brzy napíše něco hezkého....

Marie Valášková

30. 03. 2019

Román nás seznamuje s osudy několika rodin v nedávné minulosti. Podobně jako "Hana", příběh od stejnojmenné autorky vás příběh musí strhnout. Touto knihou nás provází Anežka... dostanete se do doby, kterou asi znáte jen z vyprávění rodičů či prarodičů. Najednou vidíte "surový" život, ale autorka to dovede podat s úžasnou radostí ze života, s vírou, že všechno dobře dopadne a že život stojí za to žít. Slepá mapa nás provede osudy několika generací rodin, které žijí hlavně v pohraničí. Najednou si musíte uvědomit, jak těžký život to byl. Jak se změnily na počátku druhé světové války sousedské vztahy, najednou se lidé posuzovali podle toho jestli to byl Čech nebo Němec, nezáleželo na kvalitě člověka. Po přečtení vidíte, že život může být hodně težký, ale krásný...


Doporučujeme