Objednávka

Recenze knihy Rozložíš paměť od Marka Torčíka

Recenze knihy Rozložíš paměť od Marka Torčíka

6.5.2024 | Redakce Palmknihy
Marek Torčík získal Magnesii Literu za prózu a podle nás naprosto zaslouženě. Svým debutovým mnohovrstevnatým románem Rozložíš paměť vnesl do české literatury důležité otázky týkající se spolehlivosti vlastní paměti, vyrůstání s odlišnou sexuální orientací od většinové populace nebo také bolestných rodinných vztahů.
 

Autor vycházel částečně z vlastního života, literárně se jedná o takzvanou autofikci a bývá často přirovnáván k Édouardovi Louisovi. Toto přirovnání není od věci, nicméně Marek Torčík rozhodně nestojí ve stínu svého francouzského kolegy.

Jazyk, jímž je román psán, nezapře, že je autor také básníkem. Poetická slovní spojení vykreslují atmosféru homofobního prostření průmyslového Přerova, nelehké vztahy v rodině i šikanu ve škole a velkou měrou přispívají k čtivosti díla. Odtažitý vypravěč se nesnaží idealizovat ani démonizovat žádnou ze složek příběhu, podrobně analyzuje hrdinu i jeho situaci a mezi řádky tak nabízí celou škálu emocí, kterou jako čtenář prožijete.

Kromě queer tématu se v románu objevuje, byť v menší míře, i rasismus. Marián, Markův spolužák a objekt jeho prvního zamilování, je Rom, což se v konzervativním prostředí malého města neodpouští. Kromě toho se potýká také s tématem vyrůstání v sociálně znevýhodněném prostředí a jeho dopady na hrdinu. Právě popisy chudého prostředí syrově evokují atmosféru včetně jeho zvuků a pachů.

Knihu Rozložíš paměť vám tedy můžeme rozhodně doporučit a pokud hledáte něco podobného, doporučujeme knihy již zmíněného Édouarda Louise, Shuggie Bain Douglase Stouarta, Na Zemi jsme na okamžik nádherní Oceana Vuonga, Knihu krve od Kim De L'Horizon nebo třeba sbírku rozhovorů o queer tématech Byli jsme tu vždycky Filipa Titlbacha.

Verze vašeho prohlížeče je zastaralá!

a může vykazovat chyby v průběhu nákupu či v samotném zobrazení.
Pro nerušený nákup aktualizujte váš prohlížeč na nejnovější verzi nebo zvolte jiný prohlížeč.

Otevřít v Microsoft Edge Přesto pokračovat