Objednávka

Nakladatelství Albatros slaví 75 let

Nakladatelství Albatros slaví 75 let

10.6.2024 | Redakce Palmknihy
České nakladatelství, které se soustředí na vydávání knih pro děti a mládež slaví 75 let od svého založení. Snad téměř každého z nás v dětství provázel některý z jeho bestselleru jako je Harry Potter, Pravěký svět Zdeňka Buriana, Rychlé šípy Jaroslava Foglara, verneovky, Polámal se mraveneček, Pipi Dlouhá punčocha, Děti z Bullerbynu, Malý princ, Hoši od Bobří řeky, Z deníku kocoura Modroočka či třeba Fimfárum. Pojďme si při příležitosti jeho výročí zavzpomínat na naše dětská léta.
 

Albatros vydává českou i zahraniční literaturu pro děti a mládež. Ve svém portfoliu má nejen dětskou beletrii, ale i leporela, pohádky, knížky pro začínající čtenáře, populárně-naučnou a vzdělávací literaturu, fantasy nebo komiksy. Vydává ročně přes 200 titulů, z nichž okolo sedmdesáti jsou novinky, které ze dvou třetin tvoří původní tituly. Ostatní náklad tvoří reedice a dotisky.

Rychlý pohled do historie

Nakladatelství Albatros bylo založeno v roce 1949, přičemž do roku 1969 působilo pod původním názvem Státní nakladatelství dětské knihy (SNDK). Triumfem bylo ocenění Grand Prix na Světové výstavě v Bruselu (EXPO 1958) za kolekci knih pro děti. V roce 1964 bylo nakladatelství jedním ze sedmi spoluzakladatelů Veletrhu dětské knihy v Boloni a téhož roku založilo Klub mladých čtenářů. Po roce 2009 na jeho základech vyrostla mediální společnost Albatros Media,“ vzpomíná Ondřej Müller, programový ředitel dětské literatury Albatros Media.

Speciální logo u novinek letošního roku

„U příležitosti 75. výročí Albatrosu vydáme v říjnu poprvé po více než 60 letech Děti z Bullerbynu, které jsou jedním z dlouhodobě nejprodávanějších titulů, takovou naší stálicí, v nové podobě s ilustracemi Terezy Konupčíkové a v grafické úpravě Veroniky Kopečkové. Poprvé vyšly ve Státním nakladatelství dětské knihy v roce 1962 a dodnes u nás vycházely výhradně s ilustracemi Heleny Zmatlíkové,“ dodává Petr Eliáš.  Mezi další tituly, které letos vycházejí v Albatrosu, patří například Lucie Hlavinková: Bylinková babička, Shel Silverstein: Když si šlápneš na tkaničku, Petr Hugo Šlik: Stín železné opony, Stefanie Hasse – Julia K. Stein: Akademie času: Mise mimo čas, Pavel Horna: Život a smrt Maxmiliána Drápa a Dominika Perlínová: Evropská unie: Jednotná v rozmanitosti. Téměř všechny letošní tituly budou ale o trochu víc speciální než v jiné roky. Na zadní straně totiž budou opatřené výročním logem a najít je můžete i na našem e-shopu.

Knížky Albatrosu jsou populární i v zahraničí

Knihy nakladatelství Albatros mají své čtenáře v 64 zemích a byly vydány v 53 jazycích. Ročně poskytneme zhruba 500 práv na naše tituly pro děti od 3 do 12 let, převážně se jedná o novinky. Na veletrhu v Boloni a Frankfurtu prezentujeme přibližně 50 nových titulů každý rok. Největší zájem je o populárně-naučné tituly, jejichž téma je srozumitelné po celém světě, a o tzv. picture book či Bilderbuch, které naopak u nás příliš populární nejsou,“ uvádí Tomáš Jodas, manažer exportu Albatros Media.

Jednou z nejúspěšnějších knížek v zahraničí je Proč nekveteš od Kataríny Macurové, která vyšla již ve 27 jazykových verzích. Izraelské Ministerstvo školství a vzdělávání ji vybralo ze zhruba pěti tisíc dětských titulů určených pro školky v chudších a postižených oblastech a v Číně v roce 2022 bylo prodáno neuvěřitelných 116 745 výtisků. Mezi další knížky, o které je mimořádný zájem v zahraničí, patří Co se děje ve včelím úlu, která vyšla pro zahraniční trh již v nákladu 1 628 000 kusů, nebo Překlep a Škraloup, který vyhrál Magnesii Literu 2017 a dostal se do výběru nejlepších nezávislých knih roku 2022 (Best Indie Books) v americkém knižním recenzním časopise Kirkus.

Výroční ceny nakladatelství Albatros

U příležitosti oslav 75. výročí Albatrosu byly předány i jeho výroční ceny. V následujících kategoriích se svými tituly zvítězili autoři a autorky:

Palmknihy.cz přejí

Nakladatelství Albatros přejeme dalších minimálně 75. úspěšných let a těšíme se na jeho další přínos do dětské literatury.

Připojte se k naší komunitě milovníků knih

Buďte součástí vášnivé čtenářské rodiny! Zanechte svůj email a dejte nám šanci vás inspirovat a rozšířit váš literární obzor.

Díky pravidelnému přísunu našich e-mailů budete vždy první, kdo se dozví o:

• Akčních slevách 

• Speciálních akcích (významná knižní výročí a události, soutěže atd.)

• Knižních novinkách

• O tom, co se v knižním světě děje

Verze vašeho prohlížeče je zastaralá!

a může vykazovat chyby v průběhu nákupu či v samotném zobrazení.
Pro nerušený nákup aktualizujte váš prohlížeč na nejnovější verzi nebo zvolte jiný prohlížeč.

Otevřít v Microsoft Edge Přesto pokračovat