
Autor vycházel částečně z vlastního života, literárně se jedná o takzvanou autofikci a bývá často přirovnáván k Édouardovi Louisovi. Toto přirovnání není od věci, nicméně Marek Torčík rozhodně nestojí ve stínu svého francouzského kolegy.
Jazyk, jímž je román psán, nezapře, že je autor také básníkem. Poetická slovní spojení vykreslují atmosféru homofobního prostření průmyslového Přerova, nelehké vztahy v rodině i šikanu ve škole a velkou měrou přispívají k čtivosti díla. Odtažitý vypravěč se nesnaží idealizovat ani démonizovat žádnou ze složek příběhu, podrobně analyzuje hrdinu i jeho situaci a mezi řádky tak nabízí celou škálu emocí, kterou jako čtenář prožijete.
Kromě queer tématu se v románu objevuje, byť v menší míře, i rasismus. Marián, Markův spolužák a objekt jeho prvního zamilování, je Rom, což se v konzervativním prostředí malého města neodpouští. Kromě toho se potýká také s tématem vyrůstání v sociálně znevýhodněném prostředí a jeho dopady na hrdinu. Právě popisy chudého prostředí syrově evokují atmosféru včetně jeho zvuků a pachů.
Knihu Rozložíš paměť vám tedy můžeme rozhodně doporučit a pokud hledáte něco podobného, doporučujeme knihy již zmíněného Édouarda Louise, Shuggie Bain Douglase Stouarta, Na Zemi jsme na okamžik nádherní Oceana Vuonga, Knihu krve od Kim De L'Horizon nebo třeba sbírku rozhovorů o queer tématech Byli jsme tu vždycky Filipa Titlbacha.