
30. duben, známý také jako Filipojakubská noc, byl v minulosti spojen s magií a očistou. Lidé věřili, že právě tuto noc se zlé síly a čarodějnice slétají na sabat. Na ochranu před nimi se zapalovaly ohně na kopcích a hlučelo se, aby se zlo odehnalo.
Dnes se tato stará tradice proměnila v zábavnou akci, kdy se pálí figurína čarodějnice a slaví se příchod jara. Jenže…
Pálení čarodějnic: Temná realita za lidovou tradicí
Historicky ale "pálení čarodějnic" znamenalo skutečné upalování žen, které byly označeny za vinice nejrůznějších neštěstí od nemocí až po špatné počasí. Často šlo o ženy, které byly jiné: samostatné, bystré, léčitelky, vdovy bez mužského dohledu, ženy znalé bylin, nebo jen ty, které se nějak vymykaly společenským očekáváním.
V období čarodějnických procesů (zejména v 16.–17. století) zemřely tisíce nevinných žen po celé Evropě, včetně českých zemí.
Je důležité si připomenout, že pod slovem „čarodějnice“ se často skrývaly emancipované ženy tedy ty, které se odmítly podřídit. Dnes je proto pálení čarodějnic také příležitostí k zamyšlení nad tím, koho a proč společnost ráda označuje za „nepohodlné“.
Ženy, magie a moc – knihy, které inspirují i varují
Přinášíme vám výběr knih, které tematizují sílu žen, čarodějnictví i historické křivdy a které rozhodně stojí za přečtení. Začneme klasikou české literatury, která je inspirovaná skutečnými událostmi čarodějnických procesů ve Velkých Losinách a to Kladivem na čarodějnice. Mrazivý román o manipulaci, fanatismu a mocenském zneužívání náboženské víry. Ač fikce, děsivě autentický. Ukazuje, jak snadno lze z člověka udělat obětního beránka. Stačí být žena, vdova, bylinkářka anebo jen někomu překážet.
Divé ženy od Emilia Hart je sice fikcí a nevychází z konkrétní reálné postavy. Nicméně rozhodně spadá do tématu “čarodějnic“. Tři ženy, tři století, jedno magické pouto. Tento citlivý román propojuje ženské osudy napříč časem. Od honů na čarodějnice až po současnost. Je to vyprávění o ženské síle, moudrosti a odvaze, ale i o tom, jak hluboko sahají kořeny strachu z žen, které znají samy sebe.
Nemůžeme opomenout ani letošní novinku Na marších od Jarky Kubsové. Společenský román, který je inspirovaný skutečnými osudy. Především pak osudem Abelke Bleken. Ženy, která byla upálena právě díky tomu, že se tehdejším mužům “nehodila do krámu.“ Tento román rozhodně stojí za přečtení. Autorka v knize mimo jiné připomíná fascinující fakt vzniku tzv. čarodějnického klobouku, který nebyl původně symbolem magie, ale jednalo se o oděv žen (vařenek), které vařily pivo. Teprve poté, co se ukázalo, že pivovarnictví je výnosné, bylo ženám zakázáno a „klobouk čarodějnice“ se stal stigmatem. Je to příklad toho, jak se i obyčejné řemeslo mohlo stát důvodem k podezření pokud ho ovládala žena.
Oslavujme jinak
Místo symbolického “pálení čarodějnic“ si letos připomeňme ty, které byly kdysi neprávem označeny za čarodějky jen proto, že byly silné, svobodné nebo své.
Ať je letošní noc spíš oslavou odvahy, samostatnosti a ženské energie.
Připojte se k naší komunitě milovníků knih
Buďte součástí vášnivé čtenářské rodiny! Zanechte svůj email a dejte nám šanci vás inspirovat a rozšířit váš literární obzor.
Díky pravidelnému přísunu našich e-mailů budete vždy první, kdo se dozví o:
• Akčních slevách
• Speciálních akcích (významná knižní výročí a události, soutěže atd.)
• Knižních novinkách
• O tom, co se v knižním světě děje