Alif, neviditelný

G. Willow Wilsonová

149 Kč

  Formát titulu:
  Kategorie: Fantasy
  Počet stran: 376
  Nakladatel: Paseka
  Rok vydání: 2014
  Jazyk: Český
  Dostupný formát: epub, pdf, mobi

  V nejmenované diktatuře na Blízkém východě chrání mladý arabsko-indický hacker své klienty - disidenty, islamisty a další psance - před zvídavými zraky policejních šmejdilů. Ve své digitální identitě se podepisuje jménem Alif, prvním písmenem arabské abecedy. Jenže pak se věci začnou komplikovat: dostane košem od aristokratky, do které je zamilovaný, a do jeho počítače se nabourá šéf digitálních složek státní bezpečnosti, přezdívaný Boží pařát. Na scénu vstoupí prastará kniha Tisíc a jeden den, tajný rukopis džinů, o němž se on i Pařát domnívají, že by mohl zahájit nový věk informačních technologií, a Alif musí s pomocí viditelných i neviditelných sil bojovat nejen o svůj život. Fantaskní román, který mísí prvky technothrilleru s urbánní fantasy východního střihu, je stejně tak orientální pohádkou a napínavým dobrodružstvím, jako neskutečně zábavným pojednáním o hranicích osobní svobody a úkladech našich digitálních já.

  G. Willow Wilsonová (1982) je americká spisovatelka a oceňovaná komiksová scenáristka (Air, Káhira, Ms. Marvel). Za studií v Bostonu konvertovala k islámu, později žila v Egyptě a své zkušenosti popsala v autobiografii The Butterfly Mosque (Motýlí mešita, 2010; podle Seattle Times jedna z nejlepších knih roku). Pobývá střídavě v Káhiře a Seattlu.


Uživatelské recenze

Pro vložení uživatelské recenze se musíte přihlásit

Jiří Vlček

11. 04. 2014

Tuto knihu jsme zveřejnili a v poklidu se na ni pokusili zapomenout. Obálka nás nezaujala, anotace také ne... tak proč se nevěnovat jiným knihám. Až nakladatel nás upozornil, že kniha obdržela ocenění World Fantasy Award za rok 2013 v kategorii román. Hm, tak to byla výzva k přečtení jako hrom. Upřímně řečeno: první stránky byly peklo a dost jsem litoval, že jsem se do knihy pustil. Problematika dospívání islámského mladíka v nejmenované diktatuře na Blízkém východě mě nezajímala, používaná arabská slova rušila a popisy internetových technologií působily nevěrohodně. Nicméně jsem překonal obtíže prvních 30 stran a pak to začalo. Kniha mě vtáhla do sebe jak láhev džina a nepustila až do konce. Arabský svět se všemi složitostmi a pro nás nepochopitelnými pravidly se najednou stal velmi důležitou (a také zajímavou) součástí příběhu. Hlavní hrdina, který se stal hrdinou proti své vůli, byl sympatický a veskrze uvěřitelný. Prolnutí fantasy světa se světem reálným bylo nenásilné a logické. Prostě paní Wilsonová napsala skvělou knihu. Až tak skvělou, že jsem ji dočítal ve sprše, v jednu v noci. Ano, i na nevodotěsné čtečce jde číst ve sprše. Musíte ale být opatrní a mýt si spodní polovinu těla ☺ Pokud se vám líbilo Nonstop knihkupectví pana Penumbry, tak se vám bude líbit tato kniha


Doporučujeme