e-kniha

Číst ukázku

Stáhněte si ukázku:

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Jonas Jonasson

189 Kč

Allan Karlsson má narozeniny. Je mu sto let. Vlastně důvod k oslavě. Starosta i místní tisk se připravují na velkolepou oslavu, stoletý stařík má však docela jiné plány; jednoduše zmizí - a brzy je celé Švédsko kvůli jeho útěku vzhůru nohama. Jenže s podobnými věcmi už má Allan své zkušenosti - v mládí koneckonců uvedl do zmatku celý svět.

Jonas Jonasson ve svém románu vypráví o jednom veselém útěku a také o šíleném životním příběhu svéhlavého muže, který se sice nikdy nezajímal o politiku, ale přesto byl vždy nějak zapleten do velkých historických událostí 20. století.

Jonas Jonasson vydal v roce 2009 svou prvotinu Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel. Kniha se záhy stala čtenářským hitem a nejprodávanější švédskou knihou let 2010 a 2011. V současnosti byla přeložena nebo se překládá do 35 jazyků. Fenomenální úspěch letos sklízí v Německu, bestsellerem se stala mj. v Holandsku, Dánsku, Norsku, Francii, Itálii, Španělsku... Podle knihy je natáčen film s největším rozpočtem v historii švédské kinematografie.

Kategorie: Světová literatura
Počet stran: 400
Nakladatel: Panteon
Série: Stařík Alan Karlsson
Díl: 1.
Rok vydání: 2012
Jazyk: Český
ISBN: 999-00-000-3839-8
Dostupný formát: epub, pdf, mobi

Uživatelské recenze

Pro vložení uživatelské recenze se musíte přihlásit

Daniel

02. 01. 2013

Knihu som si objednal na základe názvu a ako som si myslel, to čo som očakával som aj dostal. Humorne opísaný životný príbeh starca ktorý sa prelína so súčasnosťou. Je to ľahké a zábavné čítanie.

Tereza Hájková

06. 01. 2013

Krásné osvěžení po všech těch detektivkách plných vražd, a přitom inteligentní a nejen vtipné.

Kamila

11. 01. 2013

Kniha se moc dobře čte, má rychlý spád, je vtipná, zároveň pěkně odráží realitu stáří. Kvalitně přeložená, pěkný jazyk.

Liliana

21. 01. 2013

Už dlouho se mi nestalo, abych četla až do rána. Ale tahle knížka mě chytila a nepustila. Je napsaná s humorem, úžasné je prolínání přítomnosti a setkání Alana s bývalými politickými šajbami a diktátory významnějších světových mocností. Všechno na sebe navazuje a nabízí "logická" rozuzlení zapeklitých situací a také úsměvný konec, který podle mě přišel moc brzy. Dokázala bych s radostí číst ještě pár dalších nocí...

Tomáš S.

08. 02. 2013

Příjemné čtení a pobavení se. Zkráceně bych hlavního hrdinu označil jako Forresta Gumpa x 100. Zklamáním bylo, když už knížka skončila... Jedinou výtku mám k chybám v textu - překlepy. Kdyby to někdo před publikováním přečetl, tak se jim dalo vyhnout.

Peter Straka

21. 02. 2013

Síce som od toho veľa nečakal, na to je okolo priveľa hype, ale aj tak to sklamalo, nie je tam prakticky nič čo by som nečítal už inde, je to prekombinované, nie moc vtipné a aj tých pár vtipov sa opakuje, väčšina udalosti mi prišla pospájaná dosť krkolomne. Asi sa to ku mne malo dostať keď som mal tak o 10 rokov menej a oveľa menej načítané:) Čistý priemer 5/10

Štěpánka Němejcová

21. 02. 2013

Skvělé. Moc jsem se nasmála. Připravte se na staříka, který se přátelí s řadou významných státníků bez ohledu na jejich politickou příslušnost......Je to příběh, který lze charakterizovat slovy "za vším hledej staříka"

Mária Nagyová

26. 02. 2013

aj to by mohol byť podnadpis tejto knihy.V akejkoľvek kaši sa ocitol dedko Alan ,zo všetkého sa dostal hlavne vďaka chladnej hlave a rozvahe.Jeho železné nervy by som potrebovala a aj šťastie čo mal.

Zdeňka Hornychová

10. 03. 2013

Moc jsem se bavila,vtipné, prostě doporučuji!

Petra Suchá

22. 03. 2013

Moc jsem se pobavila. Oddychové, mile psané, vtipné - prostě prima čtení.

Luboš

04. 04. 2013

Říká se o této knize, že hlavní hrdina Alan Karlsson je jako náš Jára, co byl u většiny důležitých světových událostí, jen vždycky o chvíli později. Dovolil bych si částečně nesouhlasit, Alan byl sice u spousty událostí, ale on je také nepřímo ovlivňoval. Napsáno je to velmi čtivě a s dobrou náladou, několikrát se mi stalo, že jsem se ve vlaku zdánlivě bezdůvodně rozesmál, k pobavení spolucestujících. Moc pěkná kniha.

Michal

11. 04. 2013

Okolí bavil citacemi. Pokud se Vám líbí Saturnin, Čtyři muzi ve člunu, Forest Gump.... Bude se Vám líbit i tahle autorova prvotina.

Petr Čapek

26. 04. 2013

neotřelé dílo kde autor kombinuje historické reálie s naprosto smyšleným příběhem, který pobaví snad každého čtenáře

Vladimir Štíbr

26. 04. 2013

Knihu jsem si koupil, až z ohlasu od ostatních čtenářů. Ale i potom jsem od ni moc neočekával. Kniha neskutečně mile překvapila, humorem to v knize jen prýští. Skvělé bonmoty Alana Karlssna v tom nejnevhodnějším okamžiku, kdy hrdinové naprosto nevinně často někoho omylem zabijí, nemají chybu. Často jsem vyprskl smíchy hned po umrtí nebožtíka. Trochu mně vyrušovalo střídavé vyprávění ze života Allana, případně někoho dalšího. Celkově je to skvělé čtení a po zásluze 5 stars.

Pavel

17. 06. 2013

tohle je jedna z nejúžasnějších knih za poslední dobu. psána s takovou lehkostí a s humorem, kde jsem se v metru musel smát tak nahlas že mně musela paní okřiknout. paráda. naprosto doporučení.

K

07. 07. 2013

Kniha měla pár slabších momentů ale jako celek se mi velmi líbila. Alan je takový švédský Cirman, který byl "tak nějak u toho", když se psaly dějiny. S tím rozdílem, že Alanův neuvěřitelný životní příběh se stal víceméně náhodně: "je jak je a bude jak bude". Hlášky beroucí si abstinenty na paškál mi připomínají Švejka, jímž se autor inspiroval. V plánu film s nějvětším rozpočtem švédské kinematografie (7/2013).....

Petra Svobodová

19. 07. 2013

zcela splnilo očekávání, ačkoli je pár momentů v knize až příliš růžových.

Jana

07. 09. 2013

Úžasný vtip a nadhled. Je to jedna z knížek, od které jsem se nemohla odtrhnout. Hlasitému smíchu jsem se několikrát nemohla vůbec ubránit a proto jsem raději četla jen sama doma. Příběh je dost "scifi", ale každý detail je popsán a vysvětlen tak, že bych byla schopná položit ruku do ohně za to, že se to obravdu stalo. Moc jsem od toho nečekala, ale tato knížka mě hodně mile překvapila. Doporučuji.

Blanka Šperlingová

08. 12. 2013

milé, vtipné, humorné, čtivé, napínavé ...prostě nej. Tahle kniha zahřeje na duši a občas jsem se smála i nahlas! Těším se na další knihu autora!

oliver

18. 12. 2013

Ta kniha nemá chybu. Měl jsem averzi číst o nějakém dědkovi, ale vtipné, strhující a čte se jedním dechem. Trochu "švejkovské" a přesto že severské, tak vůbec ne pomalé a nudné. Prostě skvělé!

Pavel Severin

03. 01. 2014

Velice dobré zpracování zachycující život Alana Karlssona. Vřele doporučuji :)jen sem se malinko ztrácel v politických situacích. V knize je spousta zábavy, která určitě neomrzí :)

Romana Koudelková

07. 01. 2014

Úplně bláznivý příběh..(trošku mi to připomnělo film Big Fish). Přiznám se, že dějová linie staříkova života mě moc nebavila - nejdříve mi to přišlo docela vtipné, ale v Číně jsem to vzdala. Druhá dějová linie byla sice taky dost "ujetá", ale ta mě docela bavila. Opravdu záleží na vkusu každého, moje gusto tahle kniha nebyla.

Jiří Pagáč

05. 04. 2014

Kdyby Švejk nebyl Čech, tak by byl určitě stoletým staříkem ze Švédska.

Marika

29. 04. 2014

Není důležité, jak moc je staříkův životní příběh neuvěřitelný, protože je to především vtipná jízda v rychlém tempu. A mimochodem jsem se zábavnou formou poučila o studené válce :)

Lukáš Pešout

15. 06. 2014

Pokud někdo zrepuje Mozartovu Malou noční hudbu, budeme mu freneticky tleskat? Co že je to za otázku?? Inu, ona úzce souvisí se Stoletým staříkem. Žijeme v době plagiátorství, někdy se zdá, že vše už tu bylo. Ale žijeme i v době stále méně vzdělané společnosti, takže to vlastně nevadí. S dětským nadšením objevujeme stále to samé. Hloupé je, že za to samé znovu a znovu platíme a velebíme stále "nové" autory. A nejhloupější je, že oni se takto velebit nechají. Co na tom, že Stoletý stařík je švédský Forrest Gump? Nebo jiný příklad. Co na tom, že hlavní myšlenka Coelhova Alchymisty je obšlehnutá od židovského spisovatele Martina Bubra? (Vždyť kdo zná v Jižní Americe židovskou literaturu, že?) // Prodává se to zase a znovu, peníze přibývají, všichni tleskají... proč se stydět. Jenže (!), ono to kupodivu bývá většinou nuda a nedosahuje to úrovně svých originálních předloh. Stoletý stařík si vypůjčil zápletku a smysl pro dějiny, ne však už spád, uvěřitelnost a věrohodnost. Postupně zjišťujete, že hlavní postavy v příběhu vás vlastně nudí, a tak už jen toužebně čekáte na neobvykle zobrazené velikány 20. století. Nezklamou, ale jak už bylo řečeno - někoho napadne, že to už tu bylo. Se Stalinem recitujícím poezii ovšem nevystačíte věčně. A někomu se navíc zlehčované okamžiky lidských tragédií nedávné doby nebudou číst snadno. Přesto zbude spousta negramotů po celém světě, kteří mohou se svým knižním vzorem popíjet vodku (nebo spíš pivo?) a snít svůj sen, že něco vyhodí do vzduchu a taky to někam dotáhnou... Nutno dodat, že těžko.

Martin

18. 06. 2014

Vážený Lukáši, věřím, že Vás nebaví díla, v nichž jsou jakýmkoliv způsobem použita již jednou, možná i dvakrát, nějaké zápletky, popř. děje a jiné skutky již vydaných děl. Ale troufám si říct, že v každém, a to i v relativně neznámém a nebo strhujícím díle najdete nějakou tu již výše uvedenou vsuvku. Myslím si, že není důležité co vše se použije v dílech, ale je velmi důležitý způsob zpracování a samotná slovomalba a neméně důležitý je i cit pro podání příběhu. Mohu říct, že pokud by i Mozartova Malá noční hudba byla zpracována jiným, a podotýkám, hezkým způsobem, může se to jinému líbit a věřím, že za to i rád zaplatí. Kde by byl náš svět, kdyby se sem tam něco nepoužilo, co už jednou někdo vytvořil, k něčemu novému. Pokud bychom byli všichni stejný a každému by se líbilo jedno a to samé, kde bychom byli a jak by to tam vypadalo. Kritika je krásná věc, pokud jste schopen dokázat, že jste si vydobil právo kritizovat.

Alena Kleinerová

26. 06. 2014

Kniha, ke které se člověk bude vracet. Vtipná, zábavná. Nečíst na veřejnosti - aby vás nepokládali za blázna, že tak nahlas řvete smíchy!

Tomáš S.

09. 03. 2019

Naprosto skvělé! Tohle se opravdu povedlo. Nasmějete se a poznáte svět i dějiny, jak se opravdu staly :-)

Tomáš S.

09. 03. 2019

Naprosto skvělé! Tohle se opravdu povedlo. Nasmějete se a poznáte svět i dějiny, jak se opravdu staly :-)

Pavlina Hajkkva

05. 02. 2018


Doporučujeme