Číst ukázku

Stáhněte si ukázku:

Vliv římského práva na vybrané instituty práva mezinárodního obchodu

Jiří Růžička, Bohumil Poláček, Radek Novák, Petr Dostalík

550 Kč

  Formát titulu:
  Kategorie: Právo
  Počet stran: 220
  Nakladatel: Wolters Kluwer
  Rok vydání: 2018
  Jazyk: Český
  Dostupný formát: epub, mobi

  Na svou dobu velmi vyspělý systém římského práva silně ovlivnil vznik a vývoj kontinentálního práva a tvoří základ evropského právního systému. Bez znalosti základů římského práva tak lze jen stěží chápat některé současné právní istututy, včetně institutů práva mezinárodního obchodu.

  Autoři této publikace si vytyčili za cíl sledovat některé instituty římského práva v jejich vývoji k současným institutům práva mezinárodního obchodu. Jde zejména o smlouvu o mezinárodní koupi zboží, smlouvu o přepravě a náložný list (konosament), ale třeba také o rozhodování právních sporů v rozhodčím řízení.

  Hlavním pramenem pro hledání počátků právního systému lex mercatoria, který dnes tvoří součást práva mezinárodního obchodu, jsou edikty cizineckého praetora, jehož úkolem bylo poskytování právní ochrany při obchodních stycích Římanů s cizinci, případně cizinců s cizinci na půdě římského státu.

  Kniha nabízí podrobný rozbor klíčových pasáží ediktů cizineckého praetora a díky tomu též neotřelý pohled na instituty práva mezinárodního obchodu, které jsme zvyklí vnímat pouze jako efektivní prostředky k uskutečnění mezinárodních obchodních transakcí.


Uživatelské recenze

Pro vložení uživatelské recenze se musíte přihlásit

Doporučujeme