99 Kč

  Formát titulu:
  Kategorie: Historické romány
  Počet stran: 256
  Nakladatel: Epocha
  Rok vydání: 2010
  Jazyk: Český
  Dostupný formát: epub, pdf, mobi

  Mladá dívka Elli Rostowová, původem z vyšších vrstev polské židovské buržoazie, se po příchodu německých okupantů do země ocitá se svými nejbližšími uprostřed nesnesitelné bídy a beznaděje varšavského ghetta. Později se dostává ven a pracuje jako Polka s padělanými doklady u německého zaměstnavatele.

  Při odhalování charakterů postav a líčení zápletek děje vychází autorka z vlastních životních zkušeností v Polsku za druhé světové války.

  Její dílo je přesvědčivé, neboť je pravdivé i v těch nejkrutějších a zároveň nejabsurdnějších situacích, které daná doba přinášela.

  Ilustrace: Vladimír Wagner.

   

  Elzbieta Ettingerová, spisovatelka židovského původu, se narodila v Polsku r. 1925. V období 2. sv. války pracovala pod falešnou identitou v polském odbojovém hnutí. Jako jedna z mála přežila holokaust, když se jí podařilo uprchnout z obklíčeného varšavského ghetta těsně před jeho úplnou likvidací.

  R. 1966 získala titul Ph.D. v oboru americké literatury na Varšavské univerzitě. Krátce nato se přestěhovala do USA, působila na Radcliffském Institutu a pak jako profesorka psaní v Massachusetts Institute of Technology. Zde se prosadila jako spoluzakladatelka ´Programu psaní a humanistických studií´.

  Většinu jejích děl často prolínají autobiografické prvky. Mezi nejznámější patří ´Kindergarten´ (1968), ´Rosa Luxemburgová, život´ (1987) nebo kontroverzní ´Hannah Arendtová - Martin Heidegger´ (1994), pojednávající o romantické lásce mezi židovskou studentkou filosofie a jejím nacisticky smýšlejícím učitelem.

  Ettingerová zemřela v USA r. 2005.

   

   


Uživatelské recenze

Pro vložení uživatelské recenze se musíte přihlásit

Doporučujeme