e-kniha

Číst ukázku

Stáhněte si ukázku:

Žijeme v době, kdy jeden lživý příspěvek na Twitteru či Facebooku má větší dosah než systematická práce investigativních novinářů. Posilují populisté, kteří sbírají body kritikou establishmentu, i když sami mají z vlastního elitního postavení dlouhodobý prospěch. Výdobytky demokracie jako svoboda slova či nezávislost médií jsou necelých třicet let po listopadu 1989 zpochybňovány.
Šéfredaktor týdeníku Respekt popisuje dobrodružnou českou cestu od vzniku republiky po současnost a zasazuje dnešní politické a společenské události do historického a evropského kontextu. Je to svým způsobem rozmluva s minulostí o naší budoucnosti, v níž myšlenkový rámec dávají autorovi úvahy K. H. Borovského, H. G. Schauera, T. G. Masaryka, Ferdinanda Peroutky, Václava Černého, Jana Patočky, Erazima Koháka či Václava Havla. S odkazem na velké kritické duchy demokratické tradice Tabery jasně ukazuje, že rizikům přítomnosti se nejlépe čelí nikoliv panikou, ale chladnou hlavou a rozhodností.

Kategorie: Historie, dějiny
Počet stran: 264
Nakladatel: Paseka
Rok vydání: 2017
Jazyk: Český
ISBN: 999-00-017-5070-1
Dostupný formát: epub, pdf, mobi

Uživatelské recenze

Pro vložení uživatelské recenze se musíte přihlásit

Miroslav

26. 04. 2019

Výborná kniha, hodnocení cca posledních 100 let české historie a politiky v kontextu dalších evropských a světových událostí, neuvěřitelně precizní postřehy autora, výstižné citace světových osobností, nevnucuje, jen sdílí postřehy, názor si udělejt sami. Dle mého názoru "povinná" četba pro všechny pedagogy a historiky

Jiří Eischmann

17. 01. 2021

Od knihy jsem čekal především popis československé politické scény v průběhu století a lekce z ní pro dnešek. Pasáží mapujících historii tam bylo spíše méně a kniha má obecnější charakter, než jsem čekal. Člověk, který pravidelně čte Respekt, v kterém autor jako šéfredaktor často píše své myšlenky a komentáře, se v knize nedozví zase tolik nového. Nicméně i tak stojí za přečtení.


Doporučujeme