e-kniha

Číst ukázku

Stáhněte si ukázku:

Gala Dalí

Carmen Domingo

297 Kč

  Formát titulu:
  Kategorie: Česká a světová literatura
  Počet stran: 304
  Nakladatel: Metafora
  Rok vydání: 2017
  Jazyk: Český
  Dostupný formát: epub, pdf, mobi
  ŽIVOTOPISNÝ ROMÁN
   
  „Bez lásky, bez Galy, bych nebyl Dalím. To je pravda, kterou nepřestanu křičet do světa, kterou nepřestanu žít. Je mou krví, mým kyslíkem.“
  - Salvador Dalí
   
  Kým by byl geniální Salvador Dalí bez své životní lásky a múzy?
  Gala už není jen múza. Není pouze žena. Gala je konečně román.
   
  Příběh nekonvenční ženy, která se v mládí vydala z rodného Ruska do Paříže, protože věřila ve svůj výjimečný osud i schopnost rozpoznat a rozvinout geniální talent muže vedle sebe. Vedl ji k tomu tarot, jehož výkladem se celý život řídila. I proto je román strukturovaný do 22 kapitol s názvy podle tarotových karet Velké arkány.
  Ctižádostivá Elena Dimitrijevna Diakonovová, známá jako Gala Dalí, objevila po svatbě s budoucím avantgardním básníkem Paulem Éluardem kouzlo erotiky a sexu i to, že díky nim může druhého ovládat. Její ložnicí poté prošla dlouhá řada mužů, mimo jiné také německý expresionistický malíř Max Ernst. Lišili se od sebe jako noc a den, byli různého věku i původu, malíři, spisovatelé, šlechtici, plebejci, bohatí i chudí. Manželství pro ni bylo ze společenských i ekonomických důvodů nezbytné, na věrnosti nesešlo.
   
  Ve chvíli, kdy potkala Salvadora Dalího, jednoho z budoucích velikánů moderního umění, okamžitě poznala, že její životní role je po jeho boku. Opustila muže a dceru a stala se nepostradatelnou inspirací a zásadním fenoménem při formování výjimečného umělce.

Uživatelské recenze

Pro vložení uživatelské recenze se musíte přihlásit

Doporučujeme