199 Kč

  Formát titulu:
  Kategorie: Ekonomie, ekonomika
  Počet stran: 440
  Nakladatel: Paseka
  Rok vydání: 2011
  Jazyk: Český
  Dostupný formát: epub, pdf, mobi

  Bestseller amerického akademika a investičního poradce libanonského původu analyzuje fenomén "černých labutí", tj. nepředvídaných jevů a událostí s významným dopadem na život jedince nebo celé společnosti, jakým byl např. teroristický útok z 11. září 2001, globální nástup Internetu či propad akciových trhů z roku 1987. Podle autora - jednoho z hrstky odborníků, kteří předvídali nástup nedávné finanční a ekonomické krize - je příčinou naší nepřipravenosti na podobné zlomové události především setrvačnost našeho myšlení v podobě přílišné důvěry v ekonomy a prognostiky, přehnaného kategorizování či uchylování se k dosavadním zkušenostem tam, kde bychom měli přemýšlet co nejotevřeněji a nejobecněji. Talebova kniha, vyzývající k tomu, abychom přehodnotili náš ustálený pohled na svět a přiznali si, jak málo o něm víme, patří dnes k nejdiskutovanějším pracím ve své oblasti, deníkem The Times byla označena za jedno z nejvlivnějších děl posledních šedesáti let a díky autorovu širokému rozhledu, smyslu pro humor a zdravé provokativnosti je i velkým čtenářským zážitkem. Je to kniha jediné myšlenky: lidská mysl má mimořádně špatnou schopnost odhadovat budoucnost, a navíc si to nepřipouští. Může za to naše zčásti vrozená a zčásti získaná slepota vůči tzv. černým labutím, tedy mimořádným událostem velkého dopadu. Podle Taleba mají černé labutě v dějinách mnohem větší význam, než si připouštíme: kvůli nim se „dějiny neplazí, ale skáčou“. Až na to, že je ve zpětném zrcátku vidíme jinak: události dáváme do souvislostí a věříme, že sledovaly jakýsi „plán“.


Uživatelské recenze

Pro vložení uživatelské recenze se musíte přihlásit

Jiří Pagáč

05. 05. 2012

Kniha pomáhá opět otevřít oči. Může sice někomu připadat, že se autor opakuje (ale každé zopakování v kontextu jiné kapitoly pomůže lépe si uvědomit myšlenku autora), nebo že místy píše nevědomě v rozporu s vlastním přesvědčením (říká, že Casino investovalo spousty peněz do systémů proti podvodníkům a přitom podvodníci nepředstavují problém a zároveň uvádí příklad s 11. zářím, kde se zmiňuje o tom, že politik, který by zavedl bezpečnostní opatření na letištích ještě před tímto útokem, by zřejmě nebyl označován za hrdinu; tím svým prvním výrokem potvrzuje ten druhý, ale je to právě ten druh chování, který kritizuje). Nicméně kniha Vám dá argumenty k domněnkám, které již nejspíše dlouho máte. Když ji přečtete, tak se už nikdy nebudete dívat na ekonomy, bankéře, politology a politiky stejným způsobem. Tento pohled je stejný jako má Geraint Anderson ve své knize Citiboy, ale zde je to podáno uhlazeněji a méně bulvárně. Výborný je výkladový slovník a odkazy na další literaturu, které zabírají snad čtvrtinu celé knihy.

Jaroslav

22. 05. 2012

Skvělá knížka, i když jsem některé pasáže prokousával obtížněji. Nemyslím, že Taleb je skeptik nebo že si odporuje, jen ukazuje druhé strany věcí, které často vědomě ignorujeme. Knížka je plná příběhů a podobenství, díky kterým jsem si popisované fenomény zapamatoval a už teď vím, že mi změnily pohled na hodně věcí.


Doporučujeme