197 Kč

  Formát titulu:
  Kategorie: Světové krimi
  Počet stran: 392
  Nakladatel: Host
  Série: Ostrov Lewis
  Díl: 1.
  Rok vydání: 2013
  Jazyk: Český
  Dostupný formát: epub, pdf, mobi

  Skotský ostrov Lewis je krásné, ale drsné odlehlé místo bez stromů, bičované větry a pokryté vřesovišti. Topí se tam rašelinou a mluví gaelsky. A snad jen strach lidí z Boha je tam silnější než starost o živobytí. Pod zástěrkou víry však přežívají staré pohanské hodnoty a prapůvodní touha po krvi a pomstě. Na ostrov přijíždí nedávnou ztrátou syna poznamenaný policejní detektiv Fin Macleod, jenž se má podílet na vyšetřování brutální vraždy, spáchané podle stejného scénáře jako vražda, jíž se zabývá v Edinburghu. Fin prožil na ostrově Lewis dětství, takže vyšetřování je pro něho zároveň cestou domů a do minulosti. Setkává se s dávnými kamarády, s Artairem, který si vzal Marsaili, Finovu první lásku, a s mnoha dalšími. Většina z nich ho však nevítá s otevřenou náručí. Fin netuší, že klíč k případu by mohl odemknout i dveře, za nimiž je ukryto tajemství, jež se bezprostředně týká jeho samého. Jakou roli v případu hraje Finova dávná účast při tradiční výpravě na lov terejů hnízdících na nepřístupné nebezpečné skále An Sgeir? Povede tragédie, jež se tam tehdy odehrála, i po všech těch letech k další oběti?

  Skála je detektivní román vzácné síly a představivosti odehrávající se v kulisách, které připomínají velké anglické romány devatenáctého století. Je možno ho zařadit do kategorie tzv. literary crime, tedy krimi psané kvalitním literárním stylem, přesahující hranice žánru, která je dnes globálně úspěšná především díky severským autorům od Mankella přes Larssona, Keplera a další.

   

  Peter May (1951) se narodil v Glasgow. V současnosti žije ve Francii. Původně se živil jako novinář. Když ve dvaceti sedmi letech vydal první román The Reporter (1978), byl požádán, aby jej přepsal do podoby scénáře pro seriál BBC. Od té doby se věnuje televizní tvorbě. Je jedním z nejúspěšnějších a nejplodnějších televizních scenáristů. Má na kontě více než tisíc položek, včetně seriálů The Standard a Machair. Vedle toho také píše romány. Šestidílná série „čínských“ thrillerů s dvojicí mladého čínského komisaře Li Yan a americké soudní lékařky Margaret Campbellové, těžící z rozdílů dvou odlišných kultur, mu vynesla celosvětové renomé.

  Román Skála (orig. The Blackhouse), první z trilogie odehrávající se v Mayově rodném Skotsku, vyšel v roce 2009 nejdříve ve Francii, o necelé dva roky později také ve Velké Británii. Zde po vydání v září 2011 osm týdnů figuroval na britském žebříčku bestsellerů, byl prezentován v prestižním Richard and Judy Book Club, zvítězil v anketě o nejoblíbenější knihu podzimu 2011 a BBC plánuje natočit jeho filmovou verzi.

  V září 2012 vyšel druhý díl s názvem The Lewis Man a v lednu 2013 závěrečný díl trilogie – The Chessmen. Obě knihy se drží v žebříčcích a jsou nadšeně přijímány světovým tiskem, recenzní ohlasy plné superlativů vycházejí v nejprestižnějších denících a jejich literárních přílohách.


Uživatelské recenze

Pro vložení uživatelské recenze se musíte přihlásit

Jiří

01. 06. 2013

Velmi atraktivní lokace západního Skotska a zajímavý příběh, který prakticky není detektivkou. Je tam mrtvola, detektiv a ostatní propriety žánru, ale jsou tak nějak na vedlejší koleji. Mnohem více prostoru dostávají vzpomínky na napjaté vztahy gaelského a anglického obyvatelstva, na chudobu ostrova Lewis a drsné lidi na něm žijící. Peter May je pro mne neznámý autor, ale je výborný vypravěč a potěšilo mne, že tato kniha je součástí trilogie, takže zase někdy příště ve studeném a mokrém Skotsku.

Monika

03. 11. 2013

Román nebo detektivka? Jak je možné, že autora několik nakladatelství s tak úžasnou knihou vyhodilo, než se mu podařilo ji vydat? Každopádně mně Skála totálně pohltila. Prostředím, tématem,dějem,jazykem... Naštěstí připravuje Host další díl trilogie na březen 2014. Snad do té doby vydržím a nebudu se prát s angličtinou :-).


Doporučujeme