Číst hned

Dostupné formáty
a ukázky

Páté srdce

Dan Simmons

229 Kč

SHERLOCK HOLMES A HENRY JAMES VYŠETŘUJÍ PŘÍPAD STOLETÍ!

 

V roce 1893 se slavný detektiv Sherlock Holmes a spisovatel Henry James vydávají do Ameriky, aby rozluštili záhadu svázanou se sedm let starým úmrtím Clover Adamsové, manželky váženého historika Henryho Adamse (jehož rodina dala Spojeným státům dva prezidenty). 

 

Podle všeho se za údajnou Cloveřinou sebevraždou skrývá mnohem více, než by se na první pohled zdálo. A dokonce by se mohlo jednat o násilný čin související se záležitostmi státního významu.

 

Tou dobou se Holmes právě nachází uprostřed tříletého období po událostech u Reichenbašských vodopádů, během něhož ho Londýňané považují za mrtvého. Holmes svou smrt předstíral, neboť pomocí vlastních dedukčních schopností dospěl k závěru, že je pouhou fiktivní postavou.

 

Tohle zjištění pro Henryho Jamese představuje celou řadu dalších problémů: je-li jeho spoluvyšetřovatel pouhým dílem fikce, co to dělá z něj? A co si má mistrovský vypravěč počít se zlověstnou silou – nesoucí možná jméno Moriarty –, která je nejspíš ze stínů všechny ovládá?


Uživatelské recenze

Pro vložení uživatelské recenze se musíte přihlásit

Pavel

20. 09. 2017

Ačkoli mě to mrzí, nemohu, než tuto knihu svého velmi oblíbeného autora zařadit za - z mého pohledu - absolutní propadák. Vlastně nechápu, co chtěl autor touto knihou vůbec říci. Dějová linka se knihou vine velmi nevýrazně a hloubka příběhu je naprosto mizivá. Nehrozí žádné reálné překvapení a jedinou zajímavou otázku, kterou autor na začátku nadhodí ústy Sherlocka Holmese pak ke konci knihy sfoukne v průběhu pár řádků odpovědí tak tristní, že by ji vymyslelo snad i malé dítě. Samotný příběh Sherlocka Holmese není ani variantou na jeho klasické příběhy (které navíc místy autor až zesměšňuje) a bohužel už vůbec ne ani ukázkou autorovy jinak mistrovské fantazie a schopnosti do poutavě vyprávět hluboké příběhy. Závěr celé knihy je zcela tristní a bez téměř jakéhokoli zvratu či napětí a jediná úleva plyne z toho, že trápení s knihou konečně skončilo. Opravdu nechápu, jak mohl tuto knihu napsat muž, který má na svém kontu ságu o Hyperionu. Skoro mám dojem, že se jedná o shodu jmen, které jsem si nevšiml nebo mi naprosto uniká nějaký skrytý potenciál knihy a za nedovtipného jsem tu já...


Doporučujeme