Číst ukázku

Stáhněte si ukázku:

Příběh lidského těla

Daniel Lieberman

299 Kč

  Formát titulu:
  Kategorie: Zdravý životní styl
  Nakladatel: Jan Melvil publishing
  Rok vydání: 2016
  Jazyk: Český
  Dostupný formát: epub, mobi

  >> „Lidskému tělu nikdo nerozumí tak jako Daniel Lieberman. A nikdo o něm neumí tak výřečně vyprávět. Příběh, který se skrývá uvnitř, doslova pod naší kůží, je fascinující, poučný a trochu i děsivý.“ <<
  – Christopher McDougall, autor knihy Zrozeni k běhu (Born to Run)

  Daniel E. Lieberman, vedoucí katedry lidské evoluční biologie na Harvardově univerzitě a přední osobnost oboru, v této zásadní knize srozumitelně a poutavě popisuje vývoj, kterým lidské tělo za miliony let prošlo. Přitom vysvětluje, jak narůstající nesoulad mezi směsicí adaptací našich těl z doby kamenné a pokrokem moderního světa vede k paradoxu – souběžnému nárůstu dlouhověkosti a chronické nemocnosti.

  Příběh lidského těla brilantně osvětluje transformace, které přispěly ke klíčovým adaptacím těla: osvojení chůze po dvou; přechod na jinou než ovocnou stravu; opatřování potravy lovem a sběrem, díky kterému máme tak mimořádné předpoklady pro vytrvalostní disciplíny; vývoj velmi velkého mozku; vzestup kulturních dovedností. Lieberman dále objasňuje, jak se kulturní evoluce liší od biologické evoluce a jakou další proměnou prošla naše těla v průběhu zemědělské a průmyslové revoluce.

  Lieberman se domnívá, že mnohé z chronických nemocí přetrvávají a v některých případech i zesilují v důsledku „dysevoluce“, zhoubné dynamiky, kdy se léčí jen příznaky těchto chorob, a ne jejich příčiny. Navrhuje, abychom se nechali poznatky o evoluci postrkávat, tlačit a třeba i donutit k vytvoření zdravějšího prostředí.

  # V knize se také dozvíte:

  - jak tlak evoluce stvořil tělo dnešního člověka – a že jeho evoluce zdaleka neskončila
  - co jsou to onemocnění z nesouladu s evolucí a jak jim předcházet
  - jaké jsou dobré i špatné důsledky života s paleolitickým tělem v moderním světě plném pohodlí
  - které prvky v rámci konceptu populární paleo a raw stravy dávají smysl a které ne
  - proč jsou chůze a běh naboso tak zásadně jiné proti chůzi a běhu v obuvi a jak nám může
  - chození naboso pomoci
  - proč nám mnohé inovace všedního života včetně výtahů a elektrických otvíráčů konzerv tak škodí
  - jak nám evoluční logika může pomoci předcházet chronickým onemocněním těla i psychiky a starat se o naše zdraví

  # O autorovi

  DANIEL E. LIEBERMAN je profesor lidské evoluční biologie a profesor biologických věd Edwina M. Lernera II na Harvardu. Napsal více než stovku článků, z nichž mnohé vyšly v odborných časopisech Nature a Science. Je obzvlášť proslulý svým výzkumem na téma evoluce lidské hlavy a evoluce běhání, zejména běhání naboso (což mu vyneslo přezdívku Bosý profesor). Jeho výzkumům a objevům se dostalo značné pozornosti v novinách, časopisech, knihách, zpravodajských a dokumentárních pořadech

   Více o knize

  http://www.melvil.cz/kniha-pribeh-lidskeho-tela
  Sdílejte s hashtagem #pribehlidskehotela


Uživatelské recenze

Pro vložení uživatelské recenze se musíte přihlásit

Doporučujeme