Číst ukázku

Stáhněte si ukázku:

Zimní muži

Jesper Bugge Kold

198 Kč

  Formát titulu:
  Kategorie: Válečné romány
  Počet stran: 376
  Nakladatel: Jota
  Rok vydání: 2017
  Jazyk: Český
  Dostupný formát: epub, mobi

  Dva bratři, Karl a Gerhard, žijí poklidným životem v rodném městě Hamburku. Karl se po smrti otce ujímá vedení rodinné textilní továrny. Žije ve šťastném manželství se ženou a čtyřmi dětmi. Gerhard je profesorem matematiky na univerzitě. Po smrti manželky a dcery se plně ponořil do práce a psaní knih.

  K moci se ovšem dostává Adolf Hitler a oběma bratrům se začíná otřásat země pod nohama. Proti své vůli se oba stávají součástí nacistické mašinerie a jsou nuceni podílet se na věcech, se kterými sice nesouhlasí, ale zároveň se proti nim nedokáží postavit. Karl se dostává na francouzskou i ruskou frontu a Gerhard organizuje židovské transporty do koncentračních táborů.

  Oba jsou zatlačeni až do krajnosti, což je hluboce poznamená. Vyprávění osciluje mezi rodinným životem v Hamburku a událostmi na frontě i v Německu za války. Napínavý příběh ukazuje, jak rychle se normální, civilizovaný život může proměnit v absurdní zmrzačenou skutečnost během války i jak těžké je hledání vlastního já po jejím skončení.

  Zimní muži jsou román o hrůzách války. Příběh o hranicích mezi dobrem a zlem, o životě a smrti i o morálních dilematech a svědomí.

  ***

  Jesper Bugge Kold pracoval jako novinář a nyní je knihovníkem. Na literární scénu vstoupil v roce 2014 románem Zimní muži, který mu vynesl nominaci na cenu BogForum za nejlepší debut. Kniha dosáhla úspěchu i v zahraničí. V roce 2016 pak vydal druhou knihu Land i datid pojednávající o mladém muži, který se při hledání pravdy o svém otci vydává na cestu v čase zpět do doby DDR, rozděleného Berlína a tajné policie STASI. Ve svých knihách staví na své dlouhodobé fascinaci moderní evropskou historií i důkladných rešerších dobových faktů.

  Jesper Bugge Kold se narodil a vyrostl v Kodani, nyní žije s manželkou a dětmi na ostrově Fyn.

   

  ***

   

  „Od Remarquova díla Na západní frontě klid jsem nečetl knihu, která by na mě svým vylíčením válečných hrůz a toho, jak válka lidi mrzačí, udělala takový dojem jako Zimní muži.

  NORDJYSKE STIFTSTIDENDE

   

  „Jesper Bugge Kold se – s využitím své obdivuhodné znalosti historie a válečných reálií – snaží odhalit mechanismy válečných hrůz páchaných nacisty.“

  BERLINGSKE

   

   „Zimní muži jsou velmi slibný debut.“

  ARBEJDEREN

   

   „Jesper Bugge Kold skvěle ukazuje, jak se i z úplně obyčejných lidí mohou stát váleční zločinci.“

  KRISTELIG DAGBLAD


Uživatelské recenze

Pro vložení uživatelské recenze se musíte přihlásit

Doporučujeme