e-kniha

Číst ukázku

Stáhněte si ukázku:

Je listopad. V Oslu napadl první sníh. Birte Beckerová přichází domů z práce a chválí manžela a syna, jakého postavili v zahradě krásného sněhuláka. Jenže oni žádného sněhuláka nepostavili. Celá rodina užasle zírá z okna. Syn si všimne, že sněhulák je obrácen tváří k domu a jeho černé oči hledí přímo dovnitř. Ráno je Birte pryč. Zmizela bez stopy. Jen sněhulák má kolem krku její šálu. Vrchní komisař Harry Hole dostává tajemný dopis s podpisem „Sněhulák“ a také novou kolegyni Katrine Brattovou, která si v tajuplnosti se Sněhulákem nezadá. Harry později zjistí, že Birte Beckerová není první případ. Na povrch vyplouvá řada podobných zmizení a ukazuje se, že mají společné rysy, především to, že všechny ženy byly vdané a všechny se ztratily s prvním sněhem. Rozbíhá se vyšetřování, které je tentokrát ještě napínavější než obvykle a pro Harryho o to složitější, že se silně dotýká jeho nové kolegyně i jedné velice blízké osoby. Harry ani netuší, jakému zlu bude muset tentokrát čelit a jakým způsobem bude muset prokázat, co v něm je.

 

O autorovi

Jo Nesbø (1960 v Oslu), současný norský spisovatel a hudebník, původním vzděláním ekonom a finanční analytik, zpočátku pracoval jako makléř a novinář.

V roce 1997 odstartoval jeho literární dráhu kriminální román Flaggermusmannen (Netopýří muž), první detektivka, v níž vystupuje osobitý a nekonvenční kriminalista Harry Hole. Svému autorovi přinesla kniha okamžitě obrovský úspěch, Nesbø za ni obdržel Rivertonprisen, cenu udělovanou Klubem Riverton za nejlepší literární či dramatický počin s kriminální tematikou, a Glasnøkkelen, Skleněný klíč, skandinávskou cenu za nejlepší kriminální román.

Následovaly další knihy s Harrym Holem v hlavní roli, 1998 Kakerlakkene (Švábi), 2000 Rødstrupe (Červenka), 2002 Sorgenfri (Bezstarostná, česky vyšlo jako Nemesis), 2003 Marekors (Pentagram), 2005 Frelseren (Spasitel), 2007 Snømannen (Sněhulák), 2009 Panserhjerte (Pancéřové srdce) a 2011 Gjenferd (Přízrak).

V roce 2008 publikoval Nesbø další kriminální román s novým hlavním představitelem Rogerem Brownem, který vyšel pod názvem Hodejegerne (Lovci hlav). Jo Nesbø píše také humorné knížky pro děti, v nichž vystupuje jako hlavní postava doktor Proktor: 2007 Doktor Proktors prompepulver (Prdicí prášek doktora Proktora), 2008 Doktor Proktors tidsbadekar (Doktor Proktor a vana času), 2010 Doktor Proktor og verdens undergang, kanskje (Doktor Proktor a zánik světa, možná).

Za své kriminální romány získal Jo Nesbø kromě výše zmíněných cen řadu dalších literárních ocenění. Celkem byly jeho knihy přeloženy již do 35 jazyků a vyšly ve 140 zemích světa. Jen ve čtyřapůlmilionovém Norsku se jich doposud prodalo jeden a půl milionu.

 

Překladatel: Kateřina Krištůfková
Kategorie: Severské krimi
Počet stran: 500
Nakladatel: Kniha Zlín
Série: Harry Hole
Díl: 7.
Rok vydání: 2012
Jazyk: Český
ISBN: 978-80-874-9745-6
Dostupný formát: epub, pdf, mobi

Uživatelské recenze

Pro vložení uživatelské recenze se musíte přihlásit

Lenka

30. 11. 2012

Tuhle knihu rozhodně doporučuji. Je asi nejlepší od Nesboa, kterou jsem zatím četla. Při některých scénách mně fakt běhal mráz po zádech.

Eva

25. 12. 2012

Jde o vskutku napínavé čtení, které vás zcela pohltí. Autor vychází z klasicky lákavých témat - napjetí, trocha sexu a nezdolný až buldočí zájem o vyřešení zapeklitého případu detektivem, který má sice hroznou neřest - alkohol - ale je čtenáři sympatický. Dokonalý detektiv by se totiž nemohl přiblížit normálnímu člověku, čtenář by se nemohl tzv. identifikovat s hlavním hrdinou, byl-li by příliš dokonalý. I Shelrock Holmes vrzal na housle :) Příběh je plný zvratů, kroků do prázdna, ale i správných stop, které může čtenář sledovat společně s detektivem, který je, samozřejmě, vždy o krok napřed před čtenářem. Příběh se mi moc líbil, jde o poutavé čtení. Doporučuju!

Markéta

25. 01. 2013

Výborné, doporučuji, četla jsem zatím vše a žádné kniha mne nezklamala

Lucie

12. 02. 2013

Jedna z nejlepších detektivek široko daleko. Nesbo ještě nikdy nezklamal, ale tentokrát se překonal. V recenzi na idnes.cz nedoporučovali číst o samotě, za dlouhých zimních večerů. Měli naprostou pravdu.

Martina

27. 02. 2013

Naděžda

27. 05. 2013

Je super, ale knihu jsem četla jen přes den, v noci jsem se bála.

Jiří

01. 06. 2013

Nesbo ve své nejlepší formě. Četl jsem celou sérii v angličtině a zatímco začátek a konec série mě tolik nezaujal, knihy z prostředka jsou výborné.

Světlana

01. 08. 2013

*****

K

20. 09. 2013

Budu se trochu opakovat z recenze pod jinou knihou Joa Nesbøho; román je velmi napínavý, o tom žádná. Ale chvílemi má člověk pocit, jakoby knihu již někdy četl. V podstatě je struktura jasná: nález mrtvoly, začátek vyšetřování, Harry lítající ode zdi ke zdi, jedna další vražda, sexuální zápletka, odhalení vraha a následný hon při kterém je Harry téměř vždy nějak zraněn, nikdy však bez vážnějších následků... Tím ovšem nepopírám, že tato kniha je kvalitní čtení, jen se nesmí číst moc brzy po dočtení jiné ze ságy o Harrym. Jen škoda, jak české překlady vycházejí "na přeskáčku" a první díly v tištěné podobě jsou vyprodaná či špatně sehnatelná.. Suma sumárum, Sněhulák je jedním z nejlepších dílů celé série.

Zuzana Janků

21. 09. 2013

Reklamy na knihy od Joa Nesbø mě nechávaly dlouho chladnou. Pak jsem si koupila čtečku a v jedné skvělé cenové akci koupila "teda toho Sněhuláka", abych zjistila, jak ten spisovatel píše. A nakonec jsem se od čtečky nemohla odtrhnout, četla ráno, v poledne a večer a knížka opravdu SUPER! Trošku si po přečtení recenzí říkám, že jsem zřejmě narazila zrovna na nejlepší knihu a že ostatní budou slabší, ale přečteme a uvidíme :-)

Jana Kubáčková

24. 02. 2014

dobrá kniha na dovolenou pro milovníky napětí

Marie Jandová

11. 04. 2014

Sněhulák je čtivý, napínavý, hlavní zápletka má zajímavou myšlenku. Autor nás vede cestou s mnoha odbočkami a slepými uličkami, kterých je mnohdy skutečně moc, až k cíli. Nesboovo finále je už tradičně strhující, avšak pro mě ne zcela dostačující. Motiv činů je sice vysvětlen, ale stále cítím, že mi tam něco chybí. Pokud si ale připustíte, že jde o šílenou a chorou mysl nemocného jedince, další vysvětlení již není třeba. Nesbo nezklamal, ale Spasitel mě uchvátil o maličko víc.

Michaela

02. 06. 2014

nelze se odtrhnout, má to napětí, vtip a Harryho si člověk prostě oblíbí


Doporučujeme