Životice

Karin Lednická
Skladem > 10 ks
vázaná

Životice: malá vesnice uprostřed Těšínského Slezska. Po Mnichovu zabrána Polskem, po 1. září 1939 se jako dobyté území stává součástí Říše.


Během války zde tudíž panovaly zcela jiné poměry než v protektorátu. Probíhala tu největší germanizační akce v Evropě. Kdo se nepodvolil, byl vysídlen nebo skončil v lágru. Účast na veřejných popravách byla povinná. Stanný soud zasedal téměř nepřetržitě – často přímo v bloku smrti nedalekého koncentračního tábora Auschwitz (Osvětim). Starosta Životic zaujal jednoznačný postoj: pěstoval vřelé vztahy s nacistickými pohlaváry a s obyvateli obce začal mluvit německy. V atmosféře všudypřítomného strachu se Životičtí snažili vydržet do konce války. Nepodařilo se jim to. V noci ze 4. na 5. srpna 1944 zastřelili partyzáni v místním hostinci tři příslušníky gestapa. Následovalo tragické ráno 6. srpna, během kterého gestapo zavraždilo šestatřicet mužů ze Životic a okolí. Někteří z nich zemřeli před očima svých blízkých. Jiní opodál, protože je gestapáci nutili běžet. „Zastřelen na útěku“, stálo pak v hlášení. Podle velitele zásahu Guida Magwitze to měla být „krvavá msta za zavražděné kamarády“. Pojal ji vskutku důkladně, protože odvetné akce pokračovaly až do února 1945. Během nich zemřeli další lidé, desítky jich byly odvlečeny do koncentračních táborů. Vrátili se čtyři. Vzhledem k počtu obyvatel patří Životice k nejpostiženějším obcím na území České republiky. A přece jejich tragédie upadla v zapomnění.


Karin Lednická ten příběh znovu přivádí k životu. Kombinuje přepis vyprávění pamětníků a dokumentární část, při níž čerpá z pečlivých rešerší. Text doprovází bohatá obrazová příloha, která podtrhuje autentičnost zaznamenaného.

Kategorie: Historie, dějiny
Počet stran: 248
Nakladatel: Bílá vrána
Rok vydání: 2022
Typ vazby: vázaná
Jazyk: Český
ISBN tištěné knihy: 9788088362081

Možnosti doručení a plateb
Knihy vám doručíme v pořádku a včas
zasilkovna dpd pošta balikovna
Možnosti doručení
 • Právě teď: DOPRAVA ZDARMA!
 • Objednávky expedujeme obvykle do 24 hodin.
Doručení na odběrné místo od 29 Kč
 • Zásilkovna + 6 000 výdejen
 • Balík Do Balíkovny + 2 000 výdejen
 • DPD Pickup + 1 200 výdejen
 • Balík Na poštu + 3 000 výdejen
Doručení na vaši adresu od 89 Kč
 • Balík Do ruky - zásilku lze sledovat
 • DPD kurýr - zásilku lze sledovat
Platíte rychle a bezpečně
převodem visa mastercard paypal
Jak u nás zaplatíte? Online platba kartou - nejoblíbenější metoda
 • lze hradit e-knihy, audioknihy i tištěné knihy, karty Visa, Master Card, Maestro, e-zboží ihned ke stažení  fyzické  expedujeme do 24 hod
 • bez poplatku
Platba expresním převodem 
 • lze hradit e-knihy, audioknihy i tištěné knihy, podporují jen některé banky, okamžitá platba, zboží ihned zpřístupněno expedici
 • bez poplatku
Platba běžným převodem
 • lze hradit pouze e-knihy, audioknihy, dárkové poukazy
 • platbu nutno provést manuálně na č. účtu a s  var. symbolem
 • platba připsána za 1-3 dny
 • ihned po připsání platby expedujeme
 • bez poplatku
PayPal
 • mezinárodní platební systém Paypal napojený na tisíce e-shopů
 • transakce probíhá okamžitě
 • pomáhá řešit i reklamace plateb
 • bez poplatku
Dobírka
 • lze hradit pouze fyzické produkty - tištěné knihy
 • platba až přímo u kurýra při převzetí zásilky
 • 39 Kč, při objednávce od 699 Kč ZDARMA
Proč nakupovat na Palmknihách

Čtenařské recenze

Nezávislé recenze čtenářů Palmknih a Databáze knih

88%
298 hodnocení
Nezávislé hodnocení
 • součet čtenářských hodnocení z nezávislého portálu Databázeknih.cz a e-shopu Palmknihy.
 • jednotlivá hodnocení a recenze naleznete v příslušných záložkách.

Celkové hodnocení Databazeknih 88%

Čtenářská recenze
24.03.2022

"Životice, takový malý ostrůvek vzdoru." Karin je mistr, jak ti narve do hlavy fakta stravitelnou formou. A ještě tak čtivě, neučebnicově, lidsky. Že nevidíš jen data a činy/události, ale lidi za tím vším. I díky bohaté obrazové příloze, samozřejmě. Zase jsme v jejím kraji a tentokrát máš před sebou rozpitvanou tragédii, jež se udála během druhé světové války. Těžko se takto s odstupem dá ukázat prstem na viníky, to Karin ani explicitně nedělá. Jen tě vede za ruku a předkládá vyžďárané fakta, prameny, svědectví. Skládá ti mozaiku událostí z roku 1944. Těšínské Slezko. Víc národností, víc pohledů = víc sporů. A víc krve všude okolo a ztracených životů. A šrámů, které jsou letité a tak se o nich málo ví. I když si člověk myslí, že tuto historii má celkem v malíčku, bylo tu pro mě hodně AHA momentů. "Chtěla bych, aby téma životické tragédie znovu vstoupilo do veřejného prostoru, aby se o těchto událostech vyučovalo ve školách...aby se vzpomínka na tuto tragédii uchovávala s vážností a úctou, kterou si nepochybně zaslouží." A ke konci se nemůžu ubránit hořké pachuti. Nad tabuizováním celé události za minulého režimu a únikem některých viníků, kteří pokračovali nepotrestáni dál ve svých životech. A husí kůži jsem měla několikrát, tak dobře vládne jazykem a tak mistrně pracuje s fakty. Ty fakta jsou tu krásně protknutá střípky pohledů rodin obětí nebo aktérů. A ještě přizdobená nářečím, jehož moc k věrohodnosti příběhu Karin využívá na maximum. Silný kousek je to. Není to jak vyprávění babičky u krbu, jako Šikmý kostel. Ale spíš, jakoby si k babičce teď přisedl pan učitel odnaproti a doplňuje k babičce fakta. Všichni si to přečtěte a šiřte dál.

Čtenářská recenze
24.03.2022

Než se pustím do obsahu, musím vyzdvihnout, jak vypadá, je to prostě skvost, který chcete mít v knihovně, ne si ji jen půjčit. Má atypickou vazbu, červenou ořízku, bohatou obrazovou přílohu, text není nahuštěný, je krásně přehledná. A teď už k obsahu. Kniha detailně představuje pro mne neznámou událost, která se udála před koncem druhé světové války v Životicích, kdy partyzáni v místní hospodě zastřelili tři příslušníky gestapa. Následovala naprosto nepředstavitelná krvavá msta a další odvetné akce se táhly ještě dlouhou dobu. V kapitolách se střídají pasáže psané jako zážitky jednotlivých aktérů s dokumentární částí, kde autorka vysvětluje veškeré souvislosti. Vše je doplněno fotografiemi a dokumenty, což příběh dokonale dokresluje. I když se jedná o literaturu faktu, ne o román, čte se velmi dobře. Na dějepis jsem nikdy nebyla, ale kdyby mi látku někdo vykládal tímhle způsobem, jsem si jistá, že bych si zapamatovala podstatně víc. Za mě jednoznačně velké doporučení, o této události budu ještě dlouho přemýšlet.

Čtenářská recenze
24.03.2022

Byť to zní hrozně, i o takových knihách lze říci, že nebyly zpracovány dobře...a tohle naštěstí není ten případ. Brutální přiznání - Šikmý kostel jsem nečetla. Ale Životice si to už jen tím očekáváním žádaly, takže po naskladnění okamžitě přišly na přetřes. Svým zpracováním mi to hodně připomínalo knihu Poslední souboj, kterou jsem četla nedávno. Je to v podstatě takový dokument prokládaný románovými útržky, kde vám ale autorka neříká, abyste nenáviděli toho či tamtoho. Prostě vám zprostředkovává fakta, poukazuje, kudy se to tak mohlo ubírat, ale nutně nemuselo. Oceňuji, že autorka nesoudí, to je mnohdy důležité, i když jde třeba o lidi, kteří se přímo provinili. Ale co my, ta třetí strana, vzdálená tolik desetiletí dopředu, může vědět. Můžeme si to přebrat, jak sami chceme, ale soudit stejně nemáme právo. To mají jen ti, co si vším tím bahnem museli projít. Jako každá kniha s podobným námětem, i tahle je potřebná. Možná o to víc, že jde o tragédii, která byla odsunuta do pozadí dějin. Takových je určitě spousty, ale o to důležitější je, že jsou opět vynášeny na světlo. Ano, přečtěte si to. Už jen proto, aby se zase nezapomnělo. I když věřím, že po tom, co dokázala paní Lednická, se tohle přece jen posune směrem k lepšímu. Protože ať tak či onak, pro propagaci a připomenutí tohoto regionu a jeho historie udělala prostě nejvíc právě paní Lednická. To se jí nedá upřít. A už jsem při čekání na knihu potakala několik lidí, kteří se k tomu vyjádřili a byli k této tragédii osobně, byť nepřímo, připoutáni. A sdělují to úplně cizímu člověku, mně, která to v celé šíři ani pochopit nemůže. Ale lidé o tom začínají mluvit a to je dobře. Takže ano, kniha svůj účel plní na sto procent.

Nejširší nabídka e-knih a audioknih

Oblíbené knížky stále při sobě. E-knihy a audioknihy ihned ke stažení.

UKÁZKY ZDARMA pro e-knihy i audioknihy
Heureka vítěz zábava a volný čas Heureka vítěz knihy a e-čtení

Už více než 20 let si k nám chodíte pro napětí, fantazii, lásku i pro nové vědomosti. Děkujeme!