Hodnocení z největšího nezávislého čtenářského portálu
85%
(75 Hodnocení)
Online knihkupectví Palmknihy vám jako jediný e-shop přináší nezávislé čtenářské recenze a hodnocení oblíbeného portálu Databazeknih.cz
Populární hodnocení
4.1.2017
3
Tuhle dystopii napsal Dick v roce 1976, ale vyšla mu až posmrtně, v roce 1985. Původně se měla jmenovat VALISystem A a vlastně se jedná o ranou jednosvazkovou verzi díla, ze kterýho se nakonec vyklubala trilogie VALIS. Představuje nám alternativní historii, kde se prezidentem USA stal šmejd šmejdů Ferris F. Fremont (FFF = 666). Zavládla totalita plná šmírování, donášení, pracovních táborů a tak vůbec,...
Tuhle dystopii napsal Dick v roce 1976, ale vyšla mu až posmrtně, v roce 1985. Původně se měla jmenovat VALISystem A a vlastně se jedná o ranou jednosvazkovou verzi...
Tuhle dystopii napsal Dick v roce 1976, ale vyšla mu až posmrtně, v roce 1985. Původně se měla jmenovat VALISystem A a vlastně se jedná o ranou jednosvazkovou verzi díla, ze kterýho se nakonec vyklubala trilogie VALIS. Představuje nám alternativní historii, kde se prezidentem USA stal šmejd šmejdů Ferris F. Fremont (FFF = 666). Zavládla totalita plná šmírování, donášení, pracovních táborů a tak vůbec, a kdo vyjadřuje protiválečný či protivládní názory, může počítat s pěkným malérem nebo i likvidací. O průšvih tak má postaráno i dvojice střídajících se vypravěčů. Jedním z nich je Nicholas Brady, člověk, co začal přijímat záhadný signály, který mu postupně obrátily život vzhůru nohama. O jejich původu se tu hodně spekuluje, teorie střídá teorii, chvíli to vypadá na posednutí, pak zase na zprávy z paralelního vesmíru, od mimozemšťanů anebo rovnou od Boha. Díky poslední zmiňované možnosti autor rozehrál množství filozofickejch úvah, kniha ale nenudí, protože povětšinou dávkuje informace postupně, a drží si tak spád. Druhým vypravěčem je sám autor, Philip K. Dick, a když se zrovna nezabývá totalitním režimem, vede s pomocí ostatních postav rozhovory o vlastní tvorbě. Jeden příklad za všechny:
„Hodláš mi odpovědět?“ houkl na mě Phil.
„Řekl bych, že už jsem toho napovídal dost,“ vzpamatoval jsem se. „Fakt nemám chuť si o všem přečíst v nějaký slátanině, co po tuctech chrlíš pro bůhvíjaký obskurní nakladatelství.“
Tahle rovina už pro mě byla jen taková třešinka na dortu, i bez ní mě tahle „slátanina“ vážně bavila, ale pro někoho, kdo s Dickem ještě neměl tu čest, by to zřejmě nebylo to pravý ořechový.
Číst více
Číst více
9.2.2018
2
Kdybych byl redaktor a někdo by mi donesl tuhle knihu, tak bych ji autorovi vrátil. Něco podobného se Dickovi stalo. Když odevzdal práci nakladateli, tak mu byla vrácena k přepracování. On však žádnou úpravu neudělal a začal myšlenku knihy rozepisovat v jiném románu. Tak poté vznikla jeho gnostická trilogie Valis. Tato kniha je tak jejím myšlenkovým předchůdcem a vyšla až tři roky po jeho smrti.
Aspoň...
Kdybych byl redaktor a někdo by mi donesl tuhle knihu, tak bych ji autorovi vrátil. Něco podobného se Dickovi stalo. Když odevzdal práci nakladateli, tak mu byla...
Kdybych byl redaktor a někdo by mi donesl tuhle knihu, tak bych ji autorovi vrátil. Něco podobného se Dickovi stalo. Když odevzdal práci nakladateli, tak mu byla vrácena k přepracování. On však žádnou úpravu neudělal a začal myšlenku knihy rozepisovat v jiném románu. Tak poté vznikla jeho gnostická trilogie Valis. Tato kniha je tak jejím myšlenkovým předchůdcem a vyšla až tři roky po jeho smrti.
Aspoň u mě příběh vyvolává horší dojem, protože mám pocit chybějící redaktorské úpravy. Nejvíc mi vadila nevyváženost. Kdyby byla celá kniha na úrovni druhé poloviny, bylo by to jasných 5 hvězd. Jenže první polovina je pouhým úvodem a je dost nezáživná. Moc se toho nestane a pouze se vytváří myšlenkový kontext pro další děj. Popisuje se vznik totalitní vlády v USA a začínající problémy hlavních postav s totalitním režimem. Jenže jejich chování tomu moc neodpovídá a působí to nevěrohodně.
Pak jsem měl pocit, že autor se snaží potlačit filozofické části příběhu. Výsledný dojem to však nezlepšilo. Rozhovory hlavních postav moc do hloubky nejdou a vzniká tak pocit určité povrchnosti. Knihu si neužije hledač napětí a ani hledač myšlenek.
V příběhu je důležitá náboženská rovina, která se nachází hlavně v druhé části. Myslím, že označovat tuhle knihu za sci-fi je trochu matoucí. Jedná se totiž o dystopii. Nebo jinak. Jako sci-fi by to bylo dost slabé. Jako dystopie je to poměrně zdařilé, protože se do děje vnáší radikálně jiná interpretace náboženství a jeho skutečný původ. Docela mě zarazilo jak je to i dnes aktuální, když v jednom sousedním státě nedávno zavedli cenzuru na internetu.
Navzdory některým perfektním částem na mě kniha působila nedodělaně. Kdo hledá napětí a lasery, ten by knihu číst vůbec neměl. Naopak fanoušci autora budou asi nadšení. Doporučuju všem, kteří ví co hledají. Nebýt té spousty chyb, bylo by to skvělé. 75%
Číst více
Číst více