Hodnocení z největšího nezávislého čtenářského portálu
%
( Hodnocení)
Online knihkupectví Palmknihy vám jako jediný e-shop přináší nezávislé čtenářské recenze a hodnocení oblíbeného portálu Databazeknih.cz
Populární hodnocení
19.1.2023
1
Zvažoval jsem stejně jako u 25 let Ústavy České republik vložit sem komentář ke každé jednotlivé kapitole, tak jak jsem si je průběžně psal. Upustil jsem tuto myšlenku, nemá to patrně cenu, k některým článkům toho obecně vzato není co říci. Zkrátka jsou a jejich přínos je tu větší, tu menší.
Obecně lze říci, že se jedná o velice pěkný pokus o zpracování obecné teorie etiky, doplněný úvahami...
Zvažoval jsem stejně jako u 25 let Ústavy České republik vložit sem komentář ke každé jednotlivé kapitole, tak jak jsem si je průběžně psal. Upustil jsem tuto...
Zvažoval jsem stejně jako u 25 let Ústavy České republik vložit sem komentář ke každé jednotlivé kapitole, tak jak jsem si je průběžně psal. Upustil jsem tuto myšlenku, nemá to patrně cenu, k některým článkům toho obecně vzato není co říci. Zkrátka jsou a jejich přínos je tu větší, tu menší.
Obecně lze říci, že se jedná o velice pěkný pokus o zpracování obecné teorie etiky, doplněný úvahami kontextů etiky v jednotlivých oblastech práva. Do první části se řadí patrně kapitoly: Mezi etikou a teorií práva, Etika svobody, Etika ctnosti, Kantovská etika, Etika přirozeného práva, Etika lidských práv a Etika lidské důstojnosti. Ke druhé části se řadí Etika soudců, Etika advokátů a notářů, Etika státních zástupců, Etika soudních exekutorů, Právnická etika a média, Etika vědecké práce. Na pomezí stojí Normatívny status profesijnej etiky a Potřebujeme etické kodexy?
Osobně považuji za zajímavější první skupinu. Ta druhá je psaná spíše schematicky (jak také jinak) a informační hodnota je spíše menší. Nadto si autoři, nebojme se si to přiznat, sborníku neohlídali dostatečně dobře to, aby se nekryla témata a neopakovaly informace. Některá fakta se bez obměny opakovala až třikrát, což se mi zdálo přestřelené.
I přes to je sborník velice zajímavý a důležitý pro rozvoj v dané oblasti, platí totiž, že právní filosofie a etika jsou od dob reálného socialismu dosti zdevastované a stále čekají na reálné nastartování. Autoři se o to pokoušejí (nejvíce pak, dle mého soudu, Tomáš Sobek, který je opravdu úkazem na naší scéně), navíc vcelku dobře. Loni vyšla další podobná publikace (Profesní etika právníků), už na mě kouká z poličky, tak uvidíme jak dopadne srovnání.
Číst více
Číst více
9.2.2024
Dodatek po čase... Kniha stojí za zvýšenou pozornost hlavně pokud jde o Sobkův příspěvek názvem "Etika svobody", který je jednak skvěle napsaný a užitečný (sám jsem jej již v nejedné semestrální práci citoval), ale hlavně v něm pokládá základy nové normativní teorie - jichž jsem si při čtení nevšiml, jelikož jsem o faktu formování této teorie nevšiml. Jedná se o teorii kontroly, která je velice...
Dodatek po čase... Kniha stojí za zvýšenou pozornost hlavně pokud jde o Sobkův příspěvek názvem "Etika svobody", který je jednak skvěle napsaný a užitečný (sám jsem...
Dodatek po čase... Kniha stojí za zvýšenou pozornost hlavně pokud jde o Sobkův příspěvek názvem "Etika svobody", který je jednak skvěle napsaný a užitečný (sám jsem jej již v nejedné semestrální práci citoval), ale hlavně v něm pokládá základy nové normativní teorie - jichž jsem si při čtení nevšiml, jelikož jsem o faktu formování této teorie nevšiml. Jedná se o teorii kontroly, která je velice zajímavá (ale velice!), pokud ne jednoznačnou akceptovatelností (a nic takového ostatně beztak neexistuje), tak alespoň její hodnotou coby příspěvku do diskuse. Pokud byste o ní měli větší zájem, mohu s klidným svědomím velice doporučit knihu Jany Kokešové "Vládnoucí a ovládaní" a následně vydanou publikaci "Nepřirozené právo" opět od Tomáše Sobka, kde se do ní hlouběji noří. S teorií kontroly bude patrně souviset i jeho (údajný, ale informaci od mého informátora nemám důvod nevěřit) příklon ke kontraktualismu, který by se měl promítnout do další jeho chystané knihy.
Číst více
Číst více