Hodnocení z největšího nezávislého čtenářského portálu
79%
(18 Hodnocení)
Online knihkupectví Palmknihy vám jako jediný e-shop přináší nezávislé čtenářské recenze a hodnocení oblíbeného portálu Databazeknih.cz
Populární hodnocení
17.10.2018
5
Ahojda!
Jmenuji se Palivo a jsem literatuber a influjencer. Vítejte u mé dnešní recenze a hlavně nezapomeňte lidičky, lajk, subskrajp a share.
Gregor fon Rezavý popsal v pěti povídkách delších než můj penis jaký to bylo žít v Rumunsku, Vídni a Římě předtím, během a potom co Němci hráli Mistrovství světa ve vybíjené. Knihu hodnotím třemi bludišťáky, protože jen dvě povídky byly opravdu slušný,...
Ahojda!
Jmenuji se Palivo a jsem literatuber a influjencer. Vítejte u mé dnešní recenze a hlavně nezapomeňte lidičky, lajk, subskrajp a share.
Gregor fon...
Ahojda!
Jmenuji se Palivo a jsem literatuber a influjencer. Vítejte u mé dnešní recenze a hlavně nezapomeňte lidičky, lajk, subskrajp a share.
Gregor fon Rezavý popsal v pěti povídkách delších než můj penis jaký to bylo žít v Rumunsku, Vídni a Římě předtím, během a potom co Němci hráli Mistrovství světa ve vybíjené. Knihu hodnotím třemi bludišťáky, protože jen dvě povídky byly opravdu slušný, úplnou shodou okolností byly obě o #metoování s ženami. Ty ostatní povídky byly k uzoufání nudné a třeba u první jsem měl pocit, že mi z té přebujalé a otravné poetiky naroste važína plná pampelišek. To se bohužel nestalo. Bohužel, protože kdybych měl važínu, mohl bych si do ní schovávat peníze nebo účtenky - proč to vlastně ženy nedělají?
Antisemitismus v knize opravdu přítomný je, ale rozhodně není nějak šokantní. Třeba já se kolikrát na záchodě vyšokuji daleko víc. Každopádně kniha hezky prokresluje, jak moc to bylo v Evropě před vybíjenou promíchané a etnicky neudržitelné. Myslím si, že Evropa třicátých let vypadala jako můj žaludek, když sním zmrzlinu, brambůrky, pizzu, banán, klobásu a vodku. Že to dopadlo velkým průserem tak není žádným překvapením.
Co naplat, moc mě kniha nevzala. Bejt Gregor přímočařejší, mohlo to bejt lepší.
Jsem Palivo. Váš literární krumpáč.
A nezapomeňte lidičky, lajk, subskrajp a share.
Číst více
Číst více
8.2.2023
Německy píšící spisovatel Gregor von Rezzori (1914–1998) prožil velmi pestrý život: narodil se na Bukovině jako občan Rakouska-Uherska, později žil v Bukurešti, Vídni a jinde v Evropě bez státní příslušnosti, v roce 1984 přijal rakouské občanství a zemřel v Toskánsku. Byl novinářem, kritikem, sběratelem umění, filmovým scenáristou i hercem (zahrál si např. ve filmu Viva Maria! s Brigitte Bardot)....
Německy píšící spisovatel Gregor von Rezzori (1914–1998) prožil velmi pestrý život: narodil se na Bukovině jako občan Rakouska-Uherska, později žil v Bukurešti,...
Německy píšící spisovatel Gregor von Rezzori (1914–1998) prožil velmi pestrý život: narodil se na Bukovině jako občan Rakouska-Uherska, později žil v Bukurešti, Vídni a jinde v Evropě bez státní příslušnosti, v roce 1984 přijal rakouské občanství a zemřel v Toskánsku. Byl novinářem, kritikem, sběratelem umění, filmovým scenáristou i hercem (zahrál si např. ve filmu Viva Maria! s Brigitte Bardot). Proslavil se v 50. letech sbírkou povídek ze smyšlené balkánské země Maghrebinische Geschichten, vydal i několik románů a dalších děl. V roce 1979 vyšly jeho Paměti antisemity (Denkwürdigkeiten eines Antisemiten), které se staly jeho nejslavnější knihou, kterou Péter Nádas v předmluvě označil za "mistrovské dílo realistického vidění".
Pětice autobiografických povídek tvoří dohromady román, který vypráví nejen o autorových pestrých osudech, ale také o střední Evropě, o bývalé mnohonárodnostní habsburské monarchii, o vztazích mezi židovským a nežidovským obyvatelstvem, o všudypřítomném a hluboce zakořeněném antisemitismu, předávaném z generace na generaci.
Rezzori vzpomíná na jedno léto na Bukovině u strýce a tety a na krátké přátelství se synem židovského lékaře, nadaným pianistou. Na své mládí v Bukurešti, kde pracoval jako aranžér výloh a prožíval erotická dobrodružství; a pak bydlel v penzionu, kde se setkal se svéráznými nájemníky (miluji příběhy o majitelích a obyvatelích penzionů!). Ve Vídni pak zažil v roce 1938 oslavy anšlusu i velkou lásku a v poslední povídce se prochází Římem a rekapituluje další kapitoly svého barvitého života a svých lásek, své vzestupy a pády i to, jak ho ovlivnily dějiny i jeho povaha.
Číst více
Číst více