Hodnocení z největšího nezávislého čtenářského portálu
%
( Hodnocení)
Online knihkupectví Palmknihy vám jako jediný e-shop přináší nezávislé čtenářské recenze a hodnocení oblíbeného portálu Databazeknih.cz
Populární hodnocení
28.1.2025
Knížka není vůbec špatná, vlastně by jí slušel ještě o trochu lepší formát (klasický) a pevná vazba (jak podobné knížce autora o Baktrijských králích ). Hezké fotky.
Jako sběratel jsem si pořídil hlavně kvůli těm mincím, ty jsou ale vlastně u poslední dynastie egyptských faraonů celkem jednoduché: na 90% je buď na stříbrných tetradrachmách hlava zakladatele Ptolemaia I., méně často hlava některého z...
Knížka není vůbec špatná, vlastně by jí slušel ještě o trochu lepší formát (klasický) a pevná vazba (jak podobné knížce autora o Baktrijských králích ). Hezké fotky....
Knížka není vůbec špatná, vlastně by jí slušel ještě o trochu lepší formát (klasický) a pevná vazba (jak podobné knížce autora o Baktrijských králích ). Hezké fotky.
Jako sběratel jsem si pořídil hlavně kvůli těm mincím, ty jsou ale vlastně u poslední dynastie egyptských faraonů celkem jednoduché: na 90% je buď na stříbrných tetradrachmách hlava zakladatele Ptolemaia I., méně často hlava některého z následovníků, vyjimečně ženy v rodě, vzadu pak orel. U zlata je to podobné. Na velikých bronzech je vlasatá hlava Dia a pak je velké množství různorodých bronzů. To je asi vše.
O to víc mě potěšily stručné dějiny vlády jednotlivých Ptolemaiovců, v průběhu skoro 300 let vlády i s rodokmenem:
Takže stručně sám pro sebe si je shrnu (jen ty nejdůležitější, bez matek a sester - Kleopater, Arsinoé a Berenik):
- Ptolemaios I. Soter (323/305-282) - vojevůdce Alexandra velikého, schopný zakladatel dynastie
- Ptolemaios II. Filadelfos (284-246) syn předchozího, ne tak dobrý voják, ale vzdělaný, schopný, obklopen dobrými lidmi, Egypt jde nahoru.
- Ptolemaios III. Euergetes (246-222) - syn předchozího, schopný vládce, excelentní voják, Egypt na vrcholu, dobyl dokonce Babylon.
Ptolemaios IV. Filopator (222-204) - syn předchozího, nastoupil ve 20ti, zhýralec, Egypt začal za jeho vlády díky nezájmu o vládu trvale upadat.
- Ptolemaios V. (204-180) syn předchozího nastoupil jako dítě (záznam na Rosetské desce), když vyrostl a chtěl vládnout sám, zabili ho. Egypt tudíž šel nadále do kytek.
- Ptolemaios VI. Filometor (180-145)a Ptolemaios VIII. Eurgetes (164/145-116) synové předchozího. P. VI. nejprve jako dítě, pak pod regentstvím, nakonec relativně schopný vládce a obratný diplomat ve složitých podmínkách, špatné vztahy s bratrem P. VIII, který vládl v Kyréně. První, který musel poslouchat Řím a vyjednávat si u něj podporu. Ptolemaoios VIII. - krutý, lepší vláda až jako samostatná na konci života.
- Ptolemaios VII. (145) - syn šestky, ihned zavražděn strýcem P. VIII.
- Ptolemaios IX. (116-81) a Ptolemaios X. Alexander (107-88) synové předchozí generace, v neustálém vzájemném sporu.
Ptolemaios XI. dosazen Sulou, zabil matku, zlynčován davem, dynastie vymřela po meči.
- Ptolemaios XII. Auletes (80-51) - nemanželský syn P. IX. vládl dlouho, plně závislý na Římu (dlouhá vláda stále samostatného Egypta byl vlastně úspěch)
- Kleopatra VII. (31-30) - dcera předchozího - tu všichni známe Caesar, Antonius a lovestory.
Číst více
Číst více