Hodnocení z největšího nezávislého čtenářského portálu
62%
(14 Hodnocení)
Online knihkupectví Palmknihy vám jako jediný e-shop přináší nezávislé čtenářské recenze a hodnocení oblíbeného portálu Databazeknih.cz
Populární hodnocení
23.9.2017
25
Autor knihy zkoumá vepřové výkrmy,továrny na vejce a popisuje zdravotní následky,které mají tyto produkty na svědomí.Zajímavá kniha,určitě stojí za přečtení.
10.2.2019
4
Zajímavé, důležité a aktuální téma. Spousta informací. Autor se se svým názorem netají, je zapálený pro věc a předkládá opravdu mnoho podnětů k zamyšlení. Kniha je ale velmi špatně zpracovaná.
Grimm sice uvádí seznam literatury, ale nejspíš mu nikdy nikdo neukázal, jak se dělá citace v textu (což je absurdní, protože v onom seznamu je řada vědeckých článků, ve kterých se cituje zavedenými způsoby,...
Zajímavé, důležité a aktuální téma. Spousta informací. Autor se se svým názorem netají, je zapálený pro věc a předkládá opravdu mnoho podnětů k zamyšlení. Kniha je...
Zajímavé, důležité a aktuální téma. Spousta informací. Autor se se svým názorem netají, je zapálený pro věc a předkládá opravdu mnoho podnětů k zamyšlení. Kniha je ale velmi špatně zpracovaná.
Grimm sice uvádí seznam literatury, ale nejspíš mu nikdy nikdo neukázal, jak se dělá citace v textu (což je absurdní, protože v onom seznamu je řada vědeckých článků, ve kterých se cituje zavedenými způsoby, takže to tam mohl okoukat). Navíc seznam literatury není úplný – hned první studie, kterou jsem si v něm chtěla dohledat, tam nebyla. To bohužel z knihy činí sbírku nepodložených tvrzení. Kdyby chtěl Lži o masu předložit jako bakalářskou práci na libovolné přírodovědě v ČR, tak by ho vyrazili tak rychle, že by se potkal ve dveřích.
Lži o masu totiž vůbec nejsou populárně naučnou knihou, jde o čistou bulvární novinařinu. Text psal žurnalista a je to vidět nejen na bulvárních obratech, ale i na celkové výstavbě textu. Kapitolu začneme zlehka, přejdeme k hlavním informacím, pak ukážeme, jak by to mělo vypadat a ukončíme kratičkým nástinem, o co půjde v kapitole příští.
A pak třeba ten klasický omyl se symbiózou. V knize se doslovně píše: "Biologové tomu říkají "symbióza", úzký druh soužití, ze kterého mají prospěch všichni." Biolog, který by druh soužití, ze kterého mají prospěch všichni, chtěl nazývat prostě jen "symbióza", by měl velký problém u zkoušky z parazitologie nebo ekologie. Symbióza je druh soužití, ale jakéhokoliv, tedy třeba i parazitismus. Vzájemně prospěšný je mutualismus. A jestli autor splete takhle jednoduchou a dohledatelnou věc a ještě si dovolí tvrdit, že to tak říkají biologové, co dalšího v odborných článcích pochopil špatně?
Určitě je zajímavé si přečíst o "živočišné výrobě" (už samo to spojení je zvrhlé), o tom, jaké jsou dnes zkoušeny alternativy (spousta super možností, pastevní chov slepic, prasat i krav), o dopadech na ekosystém, o důsledcích nadužívání antibiotik... Pěkné, důležité, je dobré o tom přemýšlet, jak z hlediska morálního, tak zdravotního. Člověk se dozví o pár zajímavých kauzách. Ale pointa předchozích odstavců – co se týče zdraví, je potřeba brát knihu s rezervou a případně si dohledat původní výzkumy (často velmi zajímavé). Autor není odborník (neví ani, jak má odborná práce vypadat) a snadno mohl něco špatně interpretovat. Fandím mu přesto velmi v šíření myšlenky ohleduplného chovu zvířat, ve kterém nechybí láska k přírodě. Jen bych si o tom prostě ráda přečetla lepší knihu.
Číst více
Číst více