Hodnocení z největšího nezávislého čtenářského portálu
75%
(20 Hodnocení)
Online knihkupectví Palmknihy vám jako jediný e-shop přináší nezávislé čtenářské recenze a hodnocení oblíbeného portálu Databazeknih.cz
Populární hodnocení
25.1.2019
3
Nepopsatelný zážitek, knihu a především jméno jejího autora si budu navždy pamatovat. Kniha mi totiž otevřela zcela neznámé horizonty. Skutečně. Ukázala mi úplně nový obsah slova "dno", a já mohu, zcela bez nadsázky, označit toto "dílo" za vůbec nejblbější knihu, jakou jsem kdy četl. Protože toto je skutečně odpad mezi odpady.
Po knize jsem sáhl v rámci jakéhosi intelektuálního masochismu, stavu, kdy...
Nepopsatelný zážitek, knihu a především jméno jejího autora si budu navždy pamatovat. Kniha mi totiž otevřela zcela neznámé horizonty. Skutečně. Ukázala mi úplně...
Nepopsatelný zážitek, knihu a především jméno jejího autora si budu navždy pamatovat. Kniha mi totiž otevřela zcela neznámé horizonty. Skutečně. Ukázala mi úplně nový obsah slova "dno", a já mohu, zcela bez nadsázky, označit toto "dílo" za vůbec nejblbější knihu, jakou jsem kdy četl. Protože toto je skutečně odpad mezi odpady.
Po knize jsem sáhl v rámci jakéhosi intelektuálního masochismu, stavu, kdy někdy sáhnu po knize, o níž vím, že její kvalita bude nevalná, ale zároveň mně seznámí s uvažováním lidí z jiné sociální bubliny. Tentokrát jsem zvažoval několik hanopisů na Edvarda Beneše, dnes celkem oblíbeného žánru mezi lidmi, kteří se sami označují za intelektuály. Kvůli úspoře času padla volba na tento shluk papíru a velkých písmen. Očekával jsem zjednodušující životopis se zdůrazněním klasických výtek, nic nového. Ale mýlil jsem se! Doslechl jsem se věci neslýchané, četl věci nevídané! Od první stránky jsem byl fascinován, jak hluboko žumpa výkalů Václava Mika vede.
Autor začíná pěkně zostra, a shrne všechny konspirační teorie a špínu co se za víc jak století navršily. Beneš byl neschopný podprůměrný náfuka, flákač s nevalným prospěchem co zfalšoval své školní vzdělání, sňatek i jméno, sloužící najednou několika tajným službám, co se vetřel do společnosti Masaryka, aby si mohl užívat luxusu plynoucího ze zneužívání fondů odboje, a shromažďovat majetek. Pak nechal sestřelit Štefánika, zlikvidoval oponenty, přes svou neschopnost se udržel v politice, zbaběle vydal republiku Hitlerovi, utekl do Británie za luxusem, odtud z bezpečí hlásal svou štvavou (!) politiku, vyhnal hodné Němce, nechal zavraždit stovky Čechů, a předal moc komunistům. Výběr pseudoargumentů a rádoby faktů mě v první čtvrtině knihy dokonce přinutil zastavit, a začít zcela vážně ověřovat, zda nejde o reprint práce z dílny nějakých primitivních protektorátních kolaborantů, protože povaha díla tomu plně odpovídala.
Za nejlepší perly považuji to, když autor bezelstně cituje jako zdroj informací o bohatství Benešových noviny Árijský boj (považovaný za to nejodpornější, co kolaborantská novinařina zplodila), když obviňuje Beneše z vyvolávání předválečných (!) pogromů levicových Čechů na Němce, či když označí atentát na Heydricha za naprosto zbytečný a zbrklý skutek, z kterého profilovalo jen v bezpečí dlící sobecké Benešovo ego, zatímco v Čechách se tak stal zodpovědným za vše zlé. (O zásadních politických důsledcích pro otázku obnovy ČSR Miko neslyšel.) Pozoruhodné je také závěrečné "uvažování" (nazval bych to spíše jiným, s lidskou fyziologií spojeným výrazem), kdy Miko bilancuje, že zatímco komunisté popravili jednu ženu, Beneš jich za tři roky stihl 66, a vede tedy 66:1, přičemž celkově za 3 roky zabil víc lidí než komunisté za 42 let.
Jinak než jako pozoruhodný se nedá označit ani seznam zdrojů, kde mimo jedné výjimky není jediná odborná kniha, zato je přítomná řada bulvárních a obecně velmi profláknutých titulů, přičemž konspirační magazín Protiproud patří k tomu nejobjektivnějšímu.
I významu "konspirační teorie" dává autor nový rozměr. Už nekonspiruje o původních teoriích. Staré protibenešovské teorie bere jako dané, a na jejich základě rozvíjí další. Že Beneš nechal sestřelit Štefánika? Ano, tomu ještě pořád pár lidí věří. Slabé. Miko to předkládá jako fakt, o kterém se nediskutuje, a vede nás o úroveň výš (níž?), kde spekuluje, zda byl Štefánik mrtev už v Itálii, zabit při pádu, nebo doražen na zemi.
Abych to shrnul, budu citovat tvůrce, když na konci knihy hovoří o odmítnutí Beneše podepsat ústavu z roku 1948: "Přiznám se, že jsem tuto skutečnost vepsal do této knihy s radostí, a to proto, že jsem o této osobnosti dosud nenalezl nic, co bych mu mohl přičíst k dobru." Můj postoj ke knize je podobný. Těší mě na ní jediná věc, a tou je její skutečně ubohá prodejnost.
(PS: Jsem všemi deseti pro kritické zkoumání jakékoliv osobnosti, Beneše nevyjímaje. Ale toto jde dělat odborně a pomocí podložených argumentů, ne na základě mixu splašků, konspirací, protektorátní propagandy, protibenešovské pseudointelektuální agitace a Mikových fantazií.)
EDIT: Je zajímavé všimnout si, kolik má na DK autor profilů na nichž propaguje, obhajuje a zvedá hodnocení svých knih. Skutečný profesionál. :)
Číst více
Číst více
19.2.2019
2
Beneš opravdu Němce nenáviděl a o tom nemusíme diskutovat. Miko šlápl na kuří oko hodně lidem.