e-kniha

Číst ukázku

Stáhněte si ukázku:

Kateřina Aragonská

Alison Weirová

199 Kč

  Formát titulu:
  Kategorie: Historické romány
  Nakladatel: BB Art
  Série: Šest tudorovských královen
  Díl: 1.
  Rok vydání: 2016
  Jazyk: Český
  Dostupný formát: epub, pdf, mobi

  V  prvním ze série zamýšlených románů o šesti tudorovských královnách představuje historička Alison Weirová Kateřinu Aragonskou. Fantasticky živý portrét první ženy Jindřicha VIII. bourá mnohé mýty o této hrdé ženě. Už ji nevykresluje jako jednoznačnou oběť dějinných zvratů. Na stránkách knihy ožívá charismatická, nezlomná a odvážná hrdinka, jež na prahu stáří marně bojuje o lásku manžela a budoucnost své královské dcery. Její tragický příběh nikdy nepřestane fascinovat.

   

   

  Fantasticky živý portrét královny Kateřiny Aragonské, první ze šesti žen Jindřicha VIII., bourá mnohé mýty o této hrdé Španělce. Už ji nevykresluje jako jednoznačnou oběť dějinných zvratů. Na stránkách knihy ožívá charismatická, nezlomná, odvážná a milující žena, která na prahu stáří marně bojuje o lásku manžela, budoucnost své jediné dcery a tváří v tvář rodícímu se protestantismu i o jednotu univerzální církve a spojenectví mezi Anglií a Španělskem. Rozvod s králem by znamenal nejen to, že se její dcera stane královským levobočkem, ale i vychýlení jazýčku na vahách moci v neprospěch jejího rodného Španělska a papeže. Jindřich VIII. naopak nutně potřebuje syna a nástupce na trůnu, kterého mu ona ve svém věku už dát nemůže. Děsí jej pomyšlení, co by s Anglií stalo, kdyby zemřel bez mužského dědice – „války růží“ mezi rody Lancasterů a Yorků, které zemi pustošily dlouhá desetiletí, ukončil teprve jeho otec Jindřich VII., jímž na anglický trůn nastoupila nová dynastie Tudorovců. Její moc však dosud není pevná. Rozhoří se znovu občanská válka? Jindřich dlouho váhá. Do jeho mocenských úvah se promítá i vášeň, jíž zahořel pro Annu Boleynovou, Kateřininu dvorní dámu, jejíž ambicí je stát se anglickou královnou a která horuje pro církevní reformu. Tak se královský rozvod a touha zajistit zemi nástupnictví stává spouštěčem anglické reformace, neboť papež, držený v šachu Španěly, Jindřichovi rozvod povolit nechce. Ani Kateřina Aragonská se nevzdává, ale na konci života sleduje velké zvraty anglické i evropské politiky už jen z ústraní svého domácího vězení – zapuzená královna. Její tragický příběh nikdy nepřestane fascinovat.

   

  Alison Weirová (1951) žije a pracuje v hrabství Surrey nedaleko Londýna. Je známa především jako historička, která má na svém kontě celou řadu obsáhlých publikací literatury faktu, mimo jiné knihy Děti Anglie, Šest žen Jindřicha VIII., Pád Anne Boleynové a Jindřich VIII.: Král a dvůr. Dále napsala pět historických románů: Nevinná zrádkyně, Princezna Alžběta, Zajatá královna, Nebezpečné dědictví a Královna Alžběta. Pro milovníky historie také pořádá zájezdy po místech, kde se odehrávaly anglické dějiny 16. století, o nichž ve svých knihách nejčastěji píše, a sama je na nich zasvěcenou průvodkyní.

   


Uživatelské recenze

Pro vložení uživatelské recenze se musíte přihlásit

Lucie Valoušková

11. 09. 2020

Přečíst si knihy od Alison Weir jsem chtěla už opravdu dlouho. Lákaly mě její příběhy zasazené do minulosti o skutečných historických osobách. A navíc jsem viděla opravdu velkou chválu od čtenářů. Nakonec jsem tedy neodolala a pustila se do prvního dílu ze série týkající se manželek Jindřicha VIII. Jak už název série napovídá, tento anglický král měl šest manželek. A Kateřina Aragonská byla jeho první. Na motivy tohoto panovníka bylo natočeno velké množství filmů a seriálů, určitě některé z nich poznáte a tak i víte, o čem v tomto případě jde. Kniha začíná dlouhým obdobím námluv mezi Kateřinou a Jindřichovým bratrem, který však zemřel, a následně probíhaly vzájemné domluvy o svatbě mezi Kateřinou a Jindřichem, které se táhly dalších několik let. Kniha je opravdu popisná a tak i tyto části jsou poněkud dlouhé. Nejzajímavější byly asi pasáže, kdy už byl královský pár spolu a autorka se zabývala jejich společným životem. Tím, jak to neměli lehké, jak neustále ztráceli potomky, jak se žilo u dvora, zabývala se politikou a podobně. Řekla bych, že se zaměřila jen na to nejdůležitější a přesto toho zvládla napsat opravdu hodně. Nejhorší ale na knize byl blížící se konec a velká krize, která tam vládla... Chápu, že šlo o dlouhé období, kdy se tento problém řešil, ale v knize to působí jako stále stejně omílané téma, především díky dialogům, které po čase začne čtenáři lézt krkem. Z historického hlediska, jelikož minulost mám opravdu ráda a zajímají mě dějiny, jsem byla spokojená. Zaujalo mě vidět tyto lidi a vládu v Anglii z takového pohledu a určitě jsem si udělala i nový obrázek o tom, jak to vlastně celé bylo. Ale na druhou stranu to bylo jediné pojítko, které mě ke knize vázalo. Kdybych nebyla do dějin tak zaujatá, rozhodně by můj soud skončil mnohem hůř. Autorka dokáže zaujmout, má o čem psát, ale její vyprávění je dlouhé, monotónní a tak i postupně nudnější a nudnější. Úvodní lapálie se svatbou a ty závěrečné s rozvodem byly na knize tím nejslabším prvkem. Jsem tedy docela zklamaná, protože po všech těch ohlasech jsem čekala něco jiného. Ano, pravděpodobně si přečtu i další knihy, protože toto téma mě stále zajímá. Ale už teď vím, že budu čtení prokládat i jinými knihami, protože těch pět set stránek a kousek se vleklo jako dva tisíce....


Doporučujeme