Formát titulu:
  Kategorie: Česká a světová literatura
  Počet stran: 240
  Nakladatel: Paseka
  Rok vydání: 2019
  Jazyk: Český
  Dostupný formát: epub, pdf, mobi

  V čem jsou liberálové stejní jako fašisti? Jaké to je, když vás vaše společnost nenávidí? Lze překonat společenské propasti? Nad tématy naší současnosti a minulosti se setkávají dvě generace novinářů: česko-slovenský intelektuál, jehož formovalo dětství a mládí v disentu spolu s listopadovým angažmá, a nadějní žurnalisté, narození do svobodné společnosti.

   

  Těžko bychom hledali někoho, kdo lépe než Šimečka rozumí Čechům i Slovákům současně a dovede jejich příběh posoudit ve středo- a východoevropských souvislostech. Šimečkovy vlastní životní osudy, jimž se kniha také věnuje, ho přitom nevedou k pesimismu, ale naopak k vůli hledat východiska ze zdánlivě bezvýchodných situací. Během rozhovoru se karta několikrát obrací, ten, kdo odpovídal, se také ptá a mezigenerační dialog odhaluje, kde se dvě odlišné životní zkušenosti střetávají a na čem se naopak shodnou.

   

  Martin M. Šimečka (1957) po dráze samizdatového spisovatele (Vojenská knížka, Výpoveď, Žabí rok - Cena Jiřího Ortena 1988, Džin) na Slovensku založil a vedl vydavatelství Archa (1990-1996), působil jako šéfredaktor týdeníku Domino fórum (1997-1999) a deníku SME (1999-2006), poté v Čechách vedl týdeník Respekt (2006-2008) a do roku 2016 v něm působil jako editor. Je redaktorem a šéfem redakční rady slovenského Denníku N.

   

  Filip Zajíček (1992) po studiu na Univerzitě Palackého v Olomouci strávil Erasmus v belgické Lovani. Pracuje jako editor nových projektů v internetové televizi DVTV. S Kirillem Ščeblykinem se vystřídali v pozici šéfredaktora studentského webu The Student Times a za interview s Andrejem Babišem získali Novinářskou cenu udělovanou Nadací Open Society Fund za nejlepší rozhovor roku 2016 v kategorii psané žurnalistiky. Kirill Ščeblykin (1993) studuje právo a východoevropská studia na Karlově univerzitě. V rámci programu Erasmus strávil část studia v německém Heidelbergu. Pracuje v Deníku N jako redaktor zahraničního zpravodajství.


Uživatelské recenze

Pro vložení uživatelské recenze se musíte přihlásit

Tomáš Králíček

25. 06. 2019

Babiš je podle mě ještě nebezpečnější než Zeman, říká v knize Jsme jako oni novinář a spisovatel Martin M. Šimečka. Jde přesně o ten typ knihy, kterých by mělo vznikat více, pokud jsou skutečně precizně propracovány. Šimečka prokazuje svůj prozíravý vhled do československé, české i slovenské společnosti, politiky i kultury. Kniha dobrá, ale dle mého nedostála svému potenciálu. Je otázkou, jak by kniha autorů Filipa Zajíčka a Kirilla Ščeblykina vypadala, kdyby byl jejím autorem někdo jiný a především zkušenější. Skoro bych si dokázal představit někoho typově podobného například Jindřichu Šídlovi či třeba Petru Honzejkovi, případně by mohlo být zajímavé, kdyby tuto tematiku rozebíral s M. M. Šimečkou třeba spisovatel Pavel Kosatík. https://tomaskralicek.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=718007


Doporučujeme