199 Kč

  Formát titulu:
  Kategorie: Světová literatura
  Válečné romány
  Počet stran: 249
  Nakladatel: Volvox Globator
  Rok vydání: 2020
  Jazyk: Český
  Dostupný formát: epub, pdf, mobi

  V dokumentárním románu Zima mužů vypráví příběh francouzský novinář a spisovatel Lionel Duroy svého alter ega, spisovatele Marka, a popisuje svá setkání a rozhovory s obyvateli Republiky srbské v Bosně a Hercegovině, kteří měli více či méně něco společného s armádou generála Mladiće. V zimě se v horách nad Sarajevem, ve vesničkách, na několik dní odříznutých přívaly sněhu, setkává s neméně chladným přijetím a podezřívavostí, kontrastujícími se srdečnou a otevřenou povahou Srbů, jak ji popisují turistické bedekry.

  Lionel Duroy se narodil 1. října 1949 v Bizerte v Tunisko. Pochází z deseti dětí z aristokratické, avšak zchudlé rodiny. Jeho mládí v tomto prostředí ho hluboce ovlivnilo a stalo se živnou půdou pro několik jeho knih (Priez pour nous, Le Chagrin).

  Lionel Duroy nejprve pracoval jako doručovatel, kurýr, dělník, poté novinář v listech Liberation a L'Évenement du dimanche. Od vydání svého prvního románu v roce 1990 se věnuje výhradně psaní románů s v podstatě autobiografickým obsahem. Hovoří o své matce, o rodinných traumatech spojených s válečnými zraněními jeho otce a vyhoštěním jeho rodiny z Tuniska v roce 1955.

  Jeho román Zima mužů (L'Hiver des hommes) získal v roce 2012 cenu Renaudot des lycéens a v roce 2013 Cenu Josepha Kessela.


Uživatelské recenze

Pro vložení uživatelské recenze se musíte přihlásit