• -30%
e-kniha

Číst ukázku

Stáhněte si ukázku:

Kvantová teorie nikoho nezabije

Marcus Chown

119 Kč 83 Kč

  Formát titulu:
  Kvantová teorie nikoho nezabije epub, pdf, mobi
  Kategorie: Matematika, fyzika
  Počet stran: 208
  Nakladatel: Kniha Zlín
  Rok vydání: 2010
  Jazyk: Český
  Dostupný formát: epub, pdf, mobi

  „Poté, co jsem přečetl nespočet knih, které údajně vysvětlují kvantovou teorii a teorii relativity i naprostým laikům, a nebyl jsem z nich příliš moudrý, jsem se rozhodl, že to přece musí jít i jinak – a napsal jsem tuto knihu,“ tvrdí autor. Po Vesmíru hned vedle (2003) a Čarodějné peci (2005) se tak českým čtenářům se dostává do rukou již třetí kniha Marcuse Chowna, známého popularizátora kosmologie a v současné době odborného poradce časopisu New Scientist. Chcete pochopit základní principy vesmíru, v němž žijeme? Chcete se dozvědět, jak je možné, že se celé lidstvo vejde do jediné kostky cukru? Proč každé vaše nadechnutí obsahuje atom, který vydechla Marilyn Monroe? Proč v nejvyšším patře budovy stárnete rychleji než v přízemí? Kvantová teorie, obecná i specifická teorie relativity, velký třesk, pravděpodobnostní vlny, kvantová „zapletenost“... To vše, slovy Jiřího Grygara, v podání „autora s mimořádným smyslem pro paradoxy a provokace všeho druhu (...), který umí čtenáře doslova přikovat ke svému textu.“ 

  O autorovi:

  Marcus Chown (nar. 1959) je několikrát oceněným autorem vědeckých publikací a oblíbeným popularizátorem vědy. Původním povoláním radioastronom působící v Kalifornském technologickém institutuv Pasadeně je v současné době také konzultantem pro kosmologické záležitosti vědeckého týdeníku New Scientist a častým hostem rozhlasových a televizních debat. Je autorem bestselerů Quantum Theory Cannot Hurt You (Kvantová teorie nikoho nezabije, Kniha Zlín, 2010), The Neverending Daysof Being Dead, The Magic Furnace (Čarodějná pec, Granit, 2005) a v neposlední řadě titulu We Need to Talk about Kelvin (Musíme si promluvit o Kelvinovi, Kniha Zlín, 2010). Marcus Chown nedávno sestavil také elektronickou knihu The Solar System jako aplikaci pro iPad. Tato publikace získala ocenění Kniha budoucnosti 2011. Autor napsal také knihu pro děti nazvanou Felicity Frobisher andThe Three-Headed Aldebaran Dust Devil. Twitter: @marcuschown

   


Uživatelské recenze

Pro vložení uživatelské recenze se musíte přihlásit

Jiří Malý

22. 01. 2012

Podobnou knihu jsem dlouho hledal. Když jsem byl mladší, zastoupila ji kniha Vesmír v kostce, ale za tohle dílo jsem velmi rád. Čtěte ji, pokud vás zajímá vše o vesmíru, času, časoprostoru, kvantech, pokud vás zajímá cestování časem nebo fascinuje zrod a zánik hvězd, vesmíru. A to i přesto, že vůbec nerozumíte fyzice nebo chemii a nemáte ani ponětí o podstatě a fungování toho, co jsem právě jmenoval. Nečtěte ji, pokud vás ze seznamu výše (a dalších podobných věcí) nechává vše chladným a při vyslovení věcí jako antihmota nebo rychlost světla se nemáte chuť ptát dál na další fakta. Autor velmi příjemně a chytře popisuje a vysvětluje vše, od těch nejmenších částic, ze kterých jsme tvořeni, až po to největší, co existuje - vesmír. Když píšu chytře, myslím tím to, že se zcela vyhýbá 99,9% definic matematickou cestou. V knize (až na triviální výjimky) nenajdete žádné vzorce na celou dvoustranu. Vše popisuje slovy, často přirovnává k obyčejným věcem ze života, což umožňuje pochopit velmi složité teorie i obyčejným lidem s neznalostí fyziky, jako jsem já. Nepopírám, že jsem se mnohokrát vrátil na začátek strany a četlo kapitolu znovu, abych pochopil, ale to se u tohoto druhu literatury tak nějak předpokládá.

Jan

26. 03. 2012

Je to výborná kniha, i když už o problematice něco málo víte (a není pro děti!) Pomáhá si příklady z reálného světa, kde to jde; ale největší přínos je právě v tom, že je nehledá za každou cenu a upozorní, kde příklad z makrosvěta prostě nenajdeme. Obsahově je kniha torchu roztříštěná, ke konci se čtě hůře, ale rozhodně je dobrá.

Jiri Gutman

02. 07. 2012

Myslím, že za poledních několik let nemáme knihy srovnatelné s touto a následujícím "Kelvinem". Doslova geniální v tom, jak poměrně prostým jazykem dokáže popsat souvislosti současné fyziky.

Martin Hromádko

09. 11. 2012

Pochvala Palmknihám. Zakoupil jsem si tento ebook a stáhnul jsem si ho ve formátu "epub". Knížka je vybavena poměrně obsáhlým poznámkovým aparátem, ale tvůrci ebooku se tohoto problému zhostili na výtečnou. Text je vybaven indexovými značkami, které označují aktivní link na danou poznámku. Protože poznámky jsou umístěny na konci knihy, je jedno jak jsou dlouhé. Jak krásně prosté - definovaným tlačítkem na čtečce zaktivuji index a přenesu se na poznámku, dalším definovaným tlačítkem se vrátím zpět. Takže vážení, takto si představuji kvalitně připravený ebook, který se dá i mimo rámec beletrie bez problému na čtečce používat. Jen tak dál.


Doporučujeme