e-kniha

Číst ukázku

Stáhněte si ukázku:

339 Kč

  Formát titulu:
  Kategorie: Severské krimi
  Počet stran: 400
  Nakladatel: Metafora
  Série: Freyja & Huldar
  Díl: 3.
  Rok vydání: 2019
  Jazyk: Český
  Dostupný formát: epub, pdf, mobi
  Policie se o tom brutálním útoku dozví stejným způsobem jako ostatní: přes Snapchat. Na videozáznamu prosí vyděšená oběť o odpuštění. Když se najde její tělo, je označené číslem 2.

  Detektiv Huldar se připojí k vyšetřování a požádá psycholožku Freyju, aby policii pomohla s vyslýcháním kamarádů zavražděné dospívající dívky. Brzy odhalí, že Stella měla do anděla, za jakého ji dospělí považovali, opravdu hodně daleko. Ale přesto, kdo by ji mohl nenávidět až tak, že by ji chtěl zavraždit?

  Jenže pak zmizí další teenager a na internetu se objeví nové nahrávky. Freyja s Huldarem se shodnou přinejmenším na dvou věcech: Pravda není ani zdaleka jednoduchá. A vrah ještě neskončil. Chce jediné – aby litovali… 

  V dalším thrilleru královny islandské krimi tentokrát jde o vztahy mezi dospívajícími a odvrácenou tvář sociálních sítí. 

Uživatelské recenze

Pro vložení uživatelské recenze se musíte přihlásit

Marie Valášková

29. 05. 2019

Nový kriminální román, třetí ze série s psycholožkou Freyjou a detektivem Huldarem, se hlavně zabývá šikanou mezi dětmi. Toto téma, které je v poslední době hodně diskutované i u nás, je v tomto díle popsáno skutečně velmi syrově, ale myslím si, že nikdo nepochybuje, že skutečnost je ještě mnohem horší. Určitě se z něčím podobným setkali více či méně všichni, asi jsem se s tím setkala i já, i když doby mládí mám už dávno za sebou, ale tenkrát to nebylo asi tak výrazné. Ostatně to byly doby, kdy si nebylo tolik co závidět... "Tentokrát bylo zabušení tak silné, že se dveře zatřásly. Stelle sklouzly oči k chatrné západce a hned pochopila, že ji neochrání. Hlava pracovala na plné obrátky, zatímco horečnatě pátrala kolem po něčem, po čemkoliv, co by ji zachránilo. Role toaletního papíru na držáku. Plastový koš na odpadky s víkem. Ke zdi připevněný záchod, kterým by se mohla rozmáchnout proti útočníkově hlavě, kdyby se dostal silou dovnitř. Až na to, že ho nikdy nedokáže odšroubovat ze zdi. Pak si vzpomněla na telefon, který svírala ve zpocené ruce. měla by zavolat policii? Nebo Höddimu? Je už na cestě, mohl by se sem dostat dřív než policisté?" Tohle je jen malý zlomek utrpení, kterým musí projít oběti, děti, které šikanovaly své kamarády, spolužáky. Stella, která je v klektivu velmi oblíbená, je nepsanou velitelkou skupiny dívek, které ji velmi obdivují, ale obdivují ji opravdu všechny? Stella zmizí a policie se snaží ji najít, není vůbec jisté, jestli Stella ještě žije. K pátrání je povolána Freyja, psycholožka, která už v minulosti policii pomáhala s pátráním. Freyja má být přítomna výslechům dětí, má dohlédnout, aby se vyšetřovatelé chovali k dětem přiměřeně. Freyju, kterou si oblíbil detektiv Huldar a je to také on, kdo jako první kontaktuje Freyju, aby jim pomohla s pátráním. Případ se komplikuje a hlavně se policie při pátrání nemá čeho chytit, chybí stopy a všechno se jen komplikuje, když se ztratí další dítě, hoch. Téma šikany je velmi "moderní", nejen u nás, ale v celém světě. Je hrůzné, co si děti dovedou vymyslet, jak se navzájem trápit. Mnoho věcí je tady jen naznačeno, ale o to temněji to působí. Hrůzné je také to, že šikanované děti se většinou nikomu nesvěří, spíš před okolím předstírají, že je všechno v pořádku. Oběti šikany jsou často děti ne sebevědomé, které mají strach se nějak prosadit. Tyto oběti jsou izolované, rodiče mají podezření, že se něco děje, ale neví, jak zasáhnout. Jsem ráda, že i v tomto žánru (detektivka) se objevil tento problém. Určitě by se o něm mělo mnohem víc mluvit, nabádat děti, aby nemlčely, pokud se něco takového v jejich okolí děje. Izolovaný by měl být ten, kdo šikanuje, ne naopak. A ovšem mne to nutí přemýšlet, kde se to zlo v těch malých, nevinných duších bere, proč je šikany v poslední době tolik...


Doporučujeme