Mé dětství v socialismu

Ján Simkanič

Děti dokážou být mimořádně citlivé na věci, s nimiž se dospělí už dávno smířili. Ze své perspektivy mnohem intenzivněji vnímají absurditu, nesmyslnost i krásu. Podívejte se proto spolu s námi dětskýma očima na dobu, která měla trvat na věčné časy a kterou zažila naprostá většina z nás. Nechte se pobavit, dojmout a překvapit.

Ján Simkanič, iniciátor a editor ojedinělého projektu Mé dětství v socialismu, u příležitosti 25. výročí Listopadu 1989 připravil výjimečnou sbírku vzpomínek více než 60 známých i méně známých osobností. Ohlížejí se společně za svými dětskými léty strávenými v období socialismu od 50. do 80. let a jejich vyprávění vytváří mimořádně pestrou mozaiku nabitou originálními příběhy, díky nimž pocítíte tehdejší atmosféru mnohem silněji než při studiu jakýchkoli historických analýz.

Jestli také patříte mezi děti socialismu, pak se ve vás při čtení zaručeně probudí proud vašich vlastních vzpomínek, emocí a zážitků. A jestli jste se narodili až po sametové revoluci, zůstanete v úžasu nad tím, v čem vaši rodiče každodenně žili a jak moc se tehdejší svět lišil od dnešního. A možná také budete lépe chápat, čím jsme poznamenáni dodnes.

Kategorie: Česká a světová literatura
Počet stran: 256
Nakladatel: Simindr.cz
Rok vydání: 2014
Jazyk: Český
ISBN tištěné knihy: 978-80-265-0297-5
Dostupný formát: epub, mobi

E-knihy snadno a bez čekání
Jak číst e-knihy

E-knihy lze číst na čtečkách, běžných smartphonech, tabletech i počítačích. Více info v našem průvodci světem e-knih.

Na čem číst e-knihy

E-knihy nabízíme ve formátech epub, mobi a pdf. E‑knihy lze číst na většině běžných multimediálních zařízeních, kde je instalovaná software čtečka, či aplikace podporující zmíněné formáty. Zdali je e-kniha ve všech formátech záleží výhradně na nakladateli.

E-knihy lze číst na
 • smartphonech Android nebo iOS
 • tabletech
 • stolních počítačích
 • speciálních čtečkách e-knih (Pocket Book, Kindle, atd.)
Stažení e-knihy do vašeho zařízení
 • systém vás během nákupu vyzve k založení účtu a automaticky vytvoří vaši knihovničku
 • jakmile dokončíte nákup a proběhne platba, e‑kniha se objeví ve vaší knihovničce
 • v knihovničce kliknete na formát, který požadujete stáhnout a e‑kniha se stáhne do vašeho zařízení
 • z knihovničky můžete rovněž e-knihy zasílat rovnou do vaší čtečky. Proces odeslání naleznete v naší nápovědě
Co je to knihovnička
 • knihovnička je užitečný nástroj ke stahování, vyhledávání a organizaci e-knih i audioknih
 • knihovničku získáte zdarma při registraci
 • najdete ji po přihlášení v pravém horním rohu
Platíte rychle a bezpečně
převodem visa mastercard paypal
Jak u nás zaplatíte? Online platba kartou - nejoblíbenější metoda
 • lze hradit e-knihy, audioknihy i tištěné knihy, karty Visa, Master Card, Maestro, e-zboží ihned ke stažení  fyzické  expedujeme do 24 hod
 • bez poplatku
Platba expresním převodem 
 • lze hradit e-knihy, audioknihy i tištěné knihy, podporují jen některé banky, okamžitá platba, zboží ihned zpřístupněno expedici
 • bez poplatku
Platba běžným převodem
 • lze hradit pouze e-knihy, audioknihy, dárkové poukazy
 • platbu nutno provést manuálně na č. účtu a s  var. symbolem
 • platba připsána za 1-3 dny
 • ihned po připsání platby expedujeme
 • bez poplatku
PayPal
 • mezinárodní platební systém Paypal napojený na tisíce e-shopů
 • transakce probíhá okamžitě
 • pomáhá řešit i reklamace plateb
 • bez poplatku
Dobírka
 • lze hradit pouze fyzické produkty - tištěné knihy
 • platba až přímo u kurýra při převzetí zásilky
 • 39 Kč, při objednávce od 699 Kč ZDARMA
Proč nakupovat na Palmknihách

Čtenařské recenze

Nezávislé recenze čtenářů Palmknih a Databáze knih

62%
72 hodnocení
Nezávislé hodnocení
 • součet čtenářských hodnocení z nezávislého portálu Databázeknih.cz a e-shopu Palmknihy.
 • jednotlivá hodnocení a recenze naleznete v příslušných záložkách.

Celkové hodnocení Databazeknih 62%

Čtenářská recenze
24.01.2021

Některé příběhy výborné, jiné mi přišly úplně mimo (nejposlouchanější rádio byl Hlas Ameriky, to snad poslouchali i ti komouši). Asi dost záleží, co si z toho pamatuje člověk sám.

Čtenářská recenze
01.02.2021

Som rád že som bol dieťa socializmu, kde sme mali špičkové školstvo (vtedy sme sa smiali z USA, aké majú hlúpe deti, ktoré ani nevedia kde je Európa - dnes ich naše deti dobehli), šport, veľa pohybu, hier, kamarátstva. Politiku sme vôbec nevnímali. Rodičia chodili pravidelne do práce, z ktorej im nehrozil výhadzov, mali na nás čas, keďže nepodnikali a nehonili sa za peniazmi. Vôbec času bolo more - nikoho netrápilo, že je v obchode rada. A počúvať rádio Hlas Ameriky? Tej Ameriky, ktorá mala okrem dvoch prezidentov - zvyšných prezidentov presvedčených - utajených komunistov??? (Viď. kniha bývalého ministra vnútra Palka - Levy prichádzajú). Otec, Hlas Ameriky naladil tak dva razy - nezáujem. Okrem povaľačov z Charty, sa bežní ľudia starali o svoje veci - svoje domovy, väčšina ľudí mala chaty, dovolenku v Juhoške alebo v Bulharsku. Chyba bola v tom ako sme si naivne mysleli, že na západe sa žije lepšie, tešili sme sa, keď spadla železná opona. Keď nám Jakeš predpovedal, že budeme otroci vo vlastnej krajine, nedbali sme na jeho slová, vysmiali sme sa mu. A dnes, keď nie sme už deti, sme súčasťou vysnívaného západu, na nič nemáme čas. Ľudia sa prestali zdraviť, prestali chodiť na spoločné opekačky v práci, so susedom, s priateľmi. Robíme nadčasy, deti nám rastú poza chrbát, vychováva ich západný braiwashing skrze zvrátené rozprávky plné násilia. Bojujeme s elektronikou, aby naše deti chodili von ako sme chodili my, ale vonku nie je nikto - všetky deti sedia za TV, počítačmi, hernými konzolami, kde hrajú futbal a hokej na obrazovke, ktoré sme my hrali vonku v pote tváre. Dalo by sa veľa písať o tomto období, hľadať negatíva a pozitíva. V dnešnej dobe ešte nevyšla kniha, ktorá by ukazovala na pozitívne stránky socializmu. Tak ako socializmus eliminoval západ, západ dnes eliminuje socializmus. Oba systémy sa navzájom vytesňujú. Aj keď sa knihy snažia vykresliť aj nejaké pozitíva, všetko napokon končí v akej temnej dobe, v ktorej ľudia údajne žili. Menšina vždy hovorí za väčšinu. Menšina ktorá bola nespokojná, tvrdí že všetci boli nepokojní. Naozaj boli ľudia nešťastní, keďže dostali byt zdarma, mladomanželské pôžičky bez kriváckych úrokov, z práce ich nikto nevyhadzoval a času mali toľko, že nevedeli čo s ním. Áno, nemali spotrebiče SONY, ale mali TESLU, nemali Mercedes autá, ale škodovky, ktoré vydržali 30 a viac rokov, dali sa opraviť na ,,kolene". Áno, nemohli nadávať na systém v ktorom žili, ktorý bol sociálny. No ľudia boli spokojnejší a šťastnejší ako dnes. A my deti? Hokejka, korčule a hybaj na jazero...

Čtenářská recenze
29.07.2021

Krasne napsane/posbirane. Dekuji, ze jsem se narodil, kdyz ta doba koncila a nezazil jsem vyhorene papirny, recitace delnicke tvorby, bonzovani na kamarady a vsechny ty nesmysly okolo. Jeste jednou dekuji.

Ostatní také čtou

O čem se mluví

Nově také tištěné knihy

Online knihkupectví Palmknihy vám nyní nabízí také tištěné knihy. Vaše oblíbené tištěné tituly obvykle expedujeme do 24 hodin.

Doručení ZDARMA při nákupu nad 699 Kč
Heureka vítěz zábava a volný čas Heureka vítěz knihy a e-čtení

Už více než 20 let si k nám chodíte pro napětí, fantazii, lásku i pro nové vědomosti. Děkujeme!