e-kniha

Číst ukázku

Stáhněte si ukázku:

239 Kč

  Formát titulu:
  Kategorie: Česká literatura
  Biografie, osobnosti
  Počet stran: 336
  Nakladatel: Host
  Rok vydání: 2020
  Jazyk: Český
  Dostupný formát: epub, pdf, mobi

  Život Oty Pavla je ztělesněním osudu obyvatele střední Evropy ve dvacátém století, příkladem toho, jak velké události určují lidský osud, aniž by na ně člověk měl jakýkoli vliv. Otovi Pavlovi nejvíce záleželo na tom, aby se stal spisovatelem. To se mu podařilo. A přestože se nedočkal slávy ani bohatství, stal se pokračovatelem velké tradice středoevropské židovské literatury, jejímiž vrcholnými představiteli byli Franz Kafka, Egon Erwin Kisch nebo Max Brod. Přitom však zůstal spisovatelem navýsost českým.
  Polský publicista Aleksander Kaczorowski živým reportážním stylem zachytil košatý životní příběh Oty Pavla a jeho rodiny. Díky osobnímu nasazení se mu podařilo vypátrat některé dosud neznámé skutečnosti a souvislosti, získat nová svědectví pamětníků a zachytit atmosféru míst spjatých s Pavlovým životem i tvorbou (například slavnou Smrtí krásných srnců). Čtenáři nepochybně ocení svěží pohled na českou literaturu a kulturu zvenčí, z perspektivy našich severních sousedů, u nichž Češi dlouhodobě patří k nejoblíbenějším národům.

  –––

  Kniha se dostala mezi finalisty nejvýznamnější polské literární ceny Nike.

  Autor s citem a záviděníhodným talentem rekonstruuje individuální příběh Oty Pavla a proplétá jej s historickými událostmi.
  — Histmag


Uživatelské recenze

Pro vložení uživatelské recenze se musíte přihlásit

Doporučujeme