e-kniha

Číst ukázku

Stáhněte si ukázku:

2. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. V jednom bangkockém nevěstinci je nalezen norský velvyslanec v Thajsku. V zádech má nůž a v aktovce pedofilní pornosnímky. V Oslu vypuká na ministerstvu zahraničí panika, neboť velvyslanec měl úzké vazby na norského premiéra. Je bezpodmínečně nutné zabránit politickému skandálu. Opilý Harry Hole se zásobou vitamínu B12 nasedá do letadla, aby sehrál roli užitečného idiota. Jeho úkolem je případ vyřešit, ale přitom se do celé záležitosti co nejméně míchat. Harry se však do takové role vmanipulovat nenechá, a tak se hned po příletu do Bangkoku pouští spolu se svou thajskou kolegyní do vyšetřování. Brzy se ukazuje, že nejde jen o jednu náhodnou vraždu – za zdmi se cosi hemží a šramotí. Cosi, co nesnese denní světlo.

 

O autorovi

Jo Nesbø (1960 v Oslu), současný norský spisovatel a hudebník, původním vzděláním ekonom a finanční analytik, zpočátku pracoval jako makléř a novinář.

V roce 1997 odstartoval jeho literární dráhu kriminální román Flaggermusmannen (Netopýří muž), první detektivka, v níž vystupuje osobitý a nekonvenční kriminalista Harry Hole. Svému autorovi přinesla kniha okamžitě obrovský úspěch, Nesbø za ni obdržel Rivertonprisen, cenu udělovanou Klubem Riverton za nejlepší literární či dramatický počin s kriminální tematikou, a Glasnøkkelen, Skleněný klíč, skandinávskou cenu za nejlepší kriminální román.

Následovaly další knihy s Harrym Holem v hlavní roli, 1998 Kakerlakkene (Švábi), 2000 Rødstrupe (Červenka), 2002 Sorgenfri (Bezstarostná, česky vyšlo jako Nemesis), 2003 Marekors (Pentagram), 2005 Frelseren (Spasitel), 2007 Snømannen (Sněhulák), 2009 Panserhjerte (Pancéřové srdce) a 2011 Gjenferd (Přízrak).

V roce 2008 publikoval Nesbø další kriminální román s novým hlavním představitelem Rogerem Brownem, který vyšel pod názvem Hodejegerne (Lovci hlav). Jo Nesbø píše také humorné knížky pro děti, v nichž vystupuje jako hlavní postava doktor Proktor: 2007 Doktor Proktors prompepulver (Prdicí prášek doktora Proktora), 2008 Doktor Proktors tidsbadekar (Doktor Proktor a vana času), 2010 Doktor Proktor og verdens undergang, kanskje (Doktor Proktor a zánik světa, možná).

Za své kriminální romány získal Jo Nesbø kromě výše zmíněných cen řadu dalších literárních ocenění. Celkem byly jeho knihy přeloženy již do 35 jazyků a vyšly ve 140 zemích světa. Jen ve čtyřapůlmilionovém Norsku se jich doposud prodalo jeden a půl milionu!

Kategorie: Severské krimi
Počet stran: 400
Nakladatel: Kniha Zlín
Série: Harry Hole
Díl: 2.
Rok vydání: 2013
Jazyk: Český
ISBN: 978-80-747-3084-9
Dostupný formát: epub, pdf, mobi

Uživatelské recenze

Pro vložení uživatelské recenze se musíte přihlásit

Jiří

01. 06. 2013

Knihu jsem četl v angličtině a mám pocit, že v prvních dílech se Nesbo teprve rozepisoval a teprve knihy jako Nemesis nebo Pentagram jsou to pravé „maso“. Uvidíme, jak dopadl český překlad.

Lenka

20. 06. 2013

Není to špatné, ale nemá to tu správnou "Nesboovskou šťávu". Po Sněhulákovi je to sice trochu zklamání, nicméně i tak to stojí za přečtení.

Lucie

24. 06. 2013

Švábi jsou dobrá kniha. Pro všechny, kdo ještě neznají Harryho Holea a všechny jeho případy řeší od začátku, to bude další skvělé čtení. Pro ty, kteří už postavili i Sněhuláka je to trochu nuda, ale pořád docela dobře snesitelná nuda.

Světlana

01. 08. 2013

****

Richard Novotný

09. 09. 2013

Mám rád Harryho Holea, trošku slabší, ale i tak skvělé čtení.

K

20. 09. 2013

Tahle kniha by mohla být označena jako klasická "nesbøvka". Ze všech knih přeložených do češtiny se mi ale líbila asi nejmíň. Jen škoda, že ačkoliv jsou Švábi číslo dva v sérii Harryho Holea, vyšla dvojka pro čtečky tak pozdě (v tištěné podobě jsem neměl tolik štěstí sehnat). Nerad bych však touto recenzí někoho odradil, máte-li rádi skandi detektivky, nabídne kniha vše - zápletku, napínavý děj a rozřešení složitého příběhu.

Erika Adámková

18. 12. 2017

autor opakuje katastroficky konec postav, ale jinak zajímavá zípletka


Doporučujeme