e-kniha

Číst ukázku

Stáhněte si ukázku:

V Austrálii je nalezena mrtvá norská dívka. Vše poukazuje na to, že byla znásilněna a zavražděna. Oddělení vražd osloského policejního ředitelství vysílá do Sydney kriminalistu Harryho Holea, jehož úkolem je sekundovat místní policii při vyšetřování. Zároveň si zde má Harry odpočinout od problémů s alkoholem i psychických potíží. Při autonehodě totiž jeho vinou zemřel mladý kolega. Pasivně přihlížet a jen radit však Harry neumí, a tak se ve vyšetřování začíná navzdory nelibosti australských kolegů silně angažovat, zvláště poté, co vyjde najevo, že nejde o jedinou vraždu a že má policie patrně co do činění se sériovým vrahem. Harry se postupně dostává do prostředí pasáků, drogových dealerů, prostitutek, transvestitů, cirkusáků i boxerů a seznamuje se se světem a s legendami původních Austrálců a jejich prostřednictvím také s netopýrem – symbolem smrti.

 

O autorovi

Jo Nesbø (1960 v Oslu), současný norský spisovatel a hudebník, původním vzděláním ekonom a finanční analytik, zpočátku pracoval jako makléř a novinář.

V roce 1997 odstartoval jeho literární dráhu kriminální román Flaggermusmannen (Netopýří muž), první detektivka, v níž vystupuje osobitý a nekonvenční kriminalista Harry Hole. Svému autorovi přinesla kniha okamžitě obrovský úspěch, Nesbø za ni obdržel Rivertonprisen, cenu udělovanou Klubem Riverton za nejlepší literární či dramatický počin s kriminální tematikou, a Glasnøkkelen, Skleněný klíč, skandinávskou cenu za nejlepší kriminální román.

Následovaly další knihy s Harrym Holem v hlavní roli, 1998 Kakerlakkene (Švábi), 2000 Rødstrupe (Červenka), 2002 Sorgenfri (Bezstarostná, česky vyšlo jako Nemesis), 2003 Marekors (Pentagram), 2005 Frelseren (Spasitel), 2007 Snømannen (Sněhulák), 2009 Panserhjerte (Pancéřové srdce) a 2011 Gjenferd (Přízrak).

V roce 2008 publikoval Nesbø další kriminální román s novým hlavním představitelem Rogerem Brownem, který vyšel pod názvem Hodejegerne (Lovci hlav). Jo Nesbø píše také humorné knížky pro děti, v nichž vystupuje jako hlavní postava doktor Proktor: 2007 Doktor Proktors prompepulver (Prdicí prášek doktora Proktora), 2008 Doktor Proktors tidsbadekar (Doktor Proktor a vana času), 2010 Doktor Proktor og verdens undergang, kanskje (Doktor Proktor a zánik světa, možná).

Za své kriminální romány získal Jo Nesbø kromě výše zmíněných cen řadu dalších literárních ocenění. Celkem byly jeho knihy přeloženy již do 35 jazyků a vyšly ve 140 zemích světa. Jen ve čtyřapůlmilionovém Norsku se jich doposud prodalo jeden a půl milionu.

Překladatel: Kateřina Krištůfková
Kategorie: Severské krimi
Počet stran: 461
Nakladatel: Kniha Zlín
Série: Harry Hole
Díl: 1.
Rok vydání: 2012
Jazyk: Český
ISBN: 978-80-747-3049-8
Dostupný formát: epub, pdf, mobi

Uživatelské recenze

Pro vložení uživatelské recenze se musíte přihlásit

Lenka

31. 03. 2013

Napínavé do posledního okamžiku. Vůbec jsem se u této knihy neměla čas nudit.

Richard Novotný

08. 07. 2013

Vynikající začátek série Harryho Holea, skvělé čtení.

Světlana

01. 08. 2013

****

Patrik Stach

24. 10. 2013

Netopýr se mi líbí, i když mám za sebou většinu pozdějších částí série, kdy už je Nesbo vypsanější. Kniha je o poznání světlejší, což mi přišlo vhod, chvíli mi Hole připadal i normální :)

Petra moravcova

05. 11. 2013

První Nesbo zásah a četla jsem ho přitom v pořadí až jako poslední...Hm, na prvotinu klobouk dolů. Je vidět, že se v dalších kouscích Nesbo naučil škrtat, ztratil rozvláčnost. Proč ne? Už taky vím, proč Hole tolik chlastá, a že se nevyslovuje jako díra. :-) Přečteno na jeden zátah. :-)

Michaela Hudcová

19. 01. 2014

.

Marie Jandová

20. 03. 2014

Miluju temnou, ponurou atmosféru Nesboových detektivek, šeď a špínu Osla i všudypřítomné mrazení. To však v Netopýrovi nenajdete. Kniha se odehrává ve slunné Austrálii a ačkoliv je detektivní zápletka nápaditá, k Harrymu Holeovi mi to nesedí. Rozuzlení zajímavé, ale australské domorodé legendy mě chvílemi dost nudily.

Karel Giebisch

31. 10. 2017

Vynikající představení slavného detektiva Harryho Holea a senzační prvnídíl. Sérii mám rozposlouchanou a rozečtenou a nemůžu se jí nabažit.

Erika Adámková

18. 12. 2017

přijde mi, že na detektivku jsou tam dlouhé popisné pasáže


Doporučujeme