139 Kč

  Formát titulu:
  Kategorie: Severské krimi
  Počet stran: 178
  Nakladatel: Kniha Zlín
  Rok vydání: 2012
  Jazyk: Český
  Dostupný formát: epub, pdf, mobi

  Děj románu se odehrává v Helsinkách blízké budoucnosti, kdy fatální změna klimatu přinesla do zdejších ulic kromě přívalů vody také chaos, utečence, narůstající zločinnost a epidemie různých chorob.

   

  Dva dny před Vánoci zmizí beze stopy novinářka Johanna Lehtinenová. Policie, jíž se zoufale nedostává lidí a prostředků, se takovou "banalitou" odmítá zabývat. Proto se novinářčin manžel, básník Tapani Lehtinen, pustí do hledání sám, na vlastní pěst. Poměrně záhy odhalí, že manželčino zmizení souvisí s tím, že Johanna shromažďovala materiál o sériovém vrahovi, který systematicky vyvražďuje průmyslové magnáty včetně jejich rodin, úspěšně několik let uniká policii a nechá si říkat Léčitel. Tapani však při zběsilé dvoudenní honbě za vražedným monstrem zároveň narazí v manželčině minulosti na několik velmi překvapivých a s Léčitelem úzce souvisejících okolností, o nichž za deset let trvání manželství neměl nejmenšího tušení.

   

  O autorovi:

   

  Finský spisovatel Antti Tuomainen (nar. 1971) žije v Helsinkách. V minulosti se živil jako reklamní textař a kreativec. V současnosti je vedle vlastní tvorby činný také jako nezávislý redaktor, mj. soustavně spolupracuje s nejstarším a nejčtenějším finským lifestylovým magazínem Image. Tuomainenova prvotina Doufám, že zabiják (Tappaja, toivoakseni) z roku 2006 je příběh zadluženého muže, který se nechá najmout jako zabiják, třebaže o svém úkolu pochybuje. Vyprávění přerůstá takřka v esej o pomstychtivosti, právu a odpovědnosti. Román Strážce mého bratra (Veljeni vartija) z roku 2009 vypráví o dědovi, otci a synech, kteří jsou všichni dohnáni ke spáchání zločinu. Největšího úspěchu se Tuomainen dočkal se svým třetím a zatím posledním románem Léčitel (Parantaja) z roku 2010, jejž zasadil do Helsinek blízké budoucnosti, ochromených chaosem po prudké změně klimatu. V roce 2011 za něj Tuomainen obdržel prestižní cenu Vuodenjohtolanka (volně přeloženo Stopa roku) udělovanou finským Klubem přátel detektivek. Tuomainen, kritikou řazený k autorům noir detektivek, si mezi fanoušky krimi žánru rychle vydobyl oblibu především pro svůj řízný styl plný svižných dialogů i výstižných charakterizací hlavních postav, jakož i pro neotřelost témat, napínavost a nápadité přesahy do jiných literárních žánrů.

   

  Oficiální web autora: http://thrill.knihazlin.cz/?u=anttituomainen

   


Uživatelské recenze

Pro vložení uživatelské recenze se musíte přihlásit

Mikuláš

12. 10. 2012

Očekával jsem víc. Rozklad společnosti ve Finsku blízké budoucnosti popsal autor velice působivě, ale samotná zápletka je poněkud schematická a finále dost zmatené. Rozhodně neočekávejte kvalitu "velkých jmen" severské detektivky.

Petr Sedlák

12. 03. 2014

Z této knihy jsem docela zklamaný. Ani zdaleka nedosahuje kvalit jiných severských autorů, děj je příliš předvidatelný, prostředí vyloženě odporné (popsané dobře, akorát se mi nelíbí). Několikrát jsem knihu odložil a musel se znovu nutit, abych pokračoval ve čtení.


Doporučujeme