129 Kč

Žánr: Severské detektivky
Počet stran: 512
Nakladatel: Host
Rok vydání: 2011
Jazyk: Český
Dostupný formát: epub, pdf, mobi

Jednoho chladného lednového dne je v ospalé vesnici na severu Švédska nalezena oběť brutální vraždy. Celá víska je hrozivě klidná a opuštěná. A tiché domky vzápětí vydají své tajemství: zločin, jaký dějiny švédské kriminalistiky nepamatují.

Když se o masakru dočte soudkyně Birgitta Roslinová, uvědomí si, že ji s místem pojí rodinná vazba, a rozhodne se pátrat na vlastní pěst. Jejími jedinými vodítky jsou přitom deník z devatenáctého století a červená stužka nalezená v nedalekém lese.

Birgitta postupně odkrývá příběh pomsty, který sahá víc než sto let do minulosti a propojuje Čínu a Ameriku devatenáctého století s moderním Švédskem a Pekingem. Vyprávění zavede čtenáře do zapadlých končin severního Švédska, do nejvyšších pater čínské politiky i do slumů v dnešním Mosambiku. Šokující rozuzlení se chystá v čínské čtvrti v Londýně.

Číňan je strhující a vysoce aktuální politický thriller. Zároveň však neslevuje z důmyslně propracované detektivní zápletky. Henning Mankell tímto románem potvrzuje pozici jednoho z nejslavnějších severských autorů detektivek, kterou si drží už od devadesátých let.

 Henning Mankell (1948) se narodil ve Stockholmu a vyrostl na různých místech ve Švédsku. Na začátku devadesátých let vytvořil postavu neohroženého inspektora Wallandera, o němž dosud napsal jedenáct románů. Tato série se těší velké čtenářské oblibě po celé Evropě a obdržela mnoho žánrových cen. Mankell se nicméně neomezuje jen na jednoho vyšetřovatele: v románu Číňan svěřil pátrání bezděčné hrdince Birgittě Roslinové. Mankell působí jako divadelní režisér a manažer jak ve Švédsku, tak v Mosambiku, kde vede divadelní soubor Avenida a píše stranou evropského ruchu. Jak sám říká, žije jednou nohou ve sněhu, druhou v písku. Mankellovou manželkou je Eva Bergmanová, dcera režiséra Ingmara Bergmana.


Uživatelské recenze

Pro vložení uživatelské recenze se musíte přihlásit

Lenka

13. 09. 2012

Některé části byly dost napínavé, u jiných jsem zase skoro zapomněla, že čtu detektivku. Na můj vkus poměrně velká část knihy byla historické vyprávění a popis.

Martina

27. 02. 2013

Mária Nagyová

07. 08. 2013

Napínavá,ale niektoré časti boli dosť nudné lebo to bola historia,chvíľu mi trvalo,kým som videla súvislosti,ale v podstate knihu odporúčam,je to dobré čítanie.

K

20. 09. 2013

Pokud si dobře vzpomínám, tak jsem se ani jednou za těch 512 stran nenudil a protože je toto dílo psáno tak zajímavou formou, čte se to velmi plynule. Román pojednávající o pomstě, jejíž důvody jsou vysvětleny skrz vyprávění v různých časových obdobích na několik místech planety. Lidská tragédie versus zákulisní politické machinace. Kniha byla rovněž zfilmována.

Petra Svobodová

31. 01. 2014

Samotný příběh zajímavý, ubrala bych na popisu politického vývoje Číny...


Doporučujeme