Číst ukázku

Stáhněte si ukázku:

Ztracená místa, tajná města a jiné záhady na mapě světa

Alastair Bonnett

99 Kč

Žánr: Literární cestopisy
Počet stran: 288
Nakladatel: Jota
Rok vydání: 2015
Jazyk: Český
Dostupný formát: epub, mobi

Turistický průvodce? Sociologická studie? Geografická příručka? Historická esej? Filozofické zamyšlení? Výrazů, jimiž se dá charakterizovat nejnovější kniha Alastaira Bonetta, je celá řada.

Poznejte 47 neobvyklých míst po celém světě – od Leningradu na chladném severu po Mekku v rozpálené poušti, od vod Bengálského zálivu po hory střední Ameriky, od míst obecně známých až po taková, jež zná jen pár místních domorodců. Navštivte lokality, které nikdy neexistovaly, ačkoliv jsou běžně k nalezení v mapách (Písečný ostrov), stejně jako ty, kde živí koexistují se zemřelými (Severní hřbitov v Manile). Dozvíte se o místech, kolem nichž lidé denně jezdí do práce, a nikdy si jich nevšimli (Dopravní ostrůvek), o místech, o která nikdo nestojí (Bir Tawil), i o těch, která existovala „jen jako“ (Arne). Autor vám přiblíží mnohá další podivuhodná i podivná místa – a věřte, že až knihu dočtete do konce, budete už navždy studovat mapy jinýma očima.

 

Ztracená místa, tajná města a jiné záhady na mapě světa nejsou „pouhým“ cestopisem nebo příručkou pro dobrodruhy, kteří shání co nejexotičtější cíl pro svou další výpravu. Jedná se spíše o populární formou psané a širokému okruhu čtenářů srozumitelné sociologické zamyšlení nad významem konkrétního místa – a to jak pro jeho obyvatele, tak obecně pro lidstvo.

Autor odhaluje někdy překvapivé skutečnosti, jež zřejmě nabourají některé představy o světě, které jsme měli za dané, a zároveň nás vybídne k zamyšlení nad naším vlastním „místem“ na zemi. Protože i moderní doba má svá tajemství.

 

***

 

Alastair Bonnett přednáší sociální geografii na univerzitě v anglickém Newcastlu. Je autorem řady příspěvků do časopisů o historii a geografii, zabývá se i světovou populací a problémy rasismu. Na konci devadesátých let pracoval také jako editor avantgardního psychogeografického časopisu Transgressions: A Journal of Urban Exploration.

  

***

 

Putování po ukrytých místech naší planety, působivá a zajímavá zpráva o tom, jak mysteriózní může být i svět moderní doby.

 

„Kronika zapomenutých, neznámých, utajených pokladů na mapě Země...“

The Daily Beast

 

„Inspirativní a neobvyklá příručka pro nadšené cestovatele.“

Elle

 

„Velmi zábavné a povznášející.“

The Telegraph

 

„… Psychogeologie, jež vysvětluje naši lidskou potřebu vyluštit neobvyklé kartografické hádanky.“

Wanderlust 

 

„Kniha uspokojí jak cestovatele v pohodlném křesle, tak i ty, kteří si dokáží užít dobrodružnější poutě po naší planetě.“

Library Journal


Uživatelské recenze

Pro vložení uživatelské recenze se musíte přihlásit

Doporučujeme