Čarovná hora

Thomas Mann

299 Kč

Žánr: Klasická literatura
Počet stran: 738
Nakladatel: Mladá fronta
Rok vydání: 2016
Jazyk: Český
Dostupný formát: epub, pdf, mobi

Čtyřiadvacetiletý inženýr Hans Castorp se vydává z Hamburku do švýcarských Alp, aby v plicním sanatoriu nedaleko Davosu navštívil svého bratrance Joachima.

Zanedlouho ovšem propukne tuberkulóza i u něho, a tak se mladý muž na doporučení lékaře rozhodne prodloužit si pobyt na neurčito.

Castorp začíná jako ostatní obyvatelé sanatoria žít ve světě čekání, jak s ním zhoubná nemoc naloží. Ve zvláštním mikrokosmu se setkává s řadou lidí, z nichž ho nejvíce zaujmou dva spolupacienti– první je humanista a demokrat, druhý cynický jezuita a demagog ospravedlňující násilí a teror. Castorp s nimi vede diskuze o lásce, životě, smrti, náboženství, politických systémech i spravedlnosti. Slovní souboje těchto tří protagonistů jsou světonázorovými disputacemi o zániku staré společnosti a současně představují morální a duchovní přípravu na lepší budoucnost.

Uzavřený svět lázní se proměňuje ve scénu evropských dějin a událostí, jež vyústí v 1. světovou válku.

Mann začal na knize pracovat v červenci 1913 a dokončil ji až o 11 let později.

Stvořil v ní velkolepé drama a úchvatné prozaické dílo, které není jenom vrcholem německé literatury 20. století, nýbrž patří k světovému literárnímu kánonu a základním kamenům evropské vzdělanosti.

Čeští čtenáři tento klíčový román až dosud znali pod názvem Kouzelný vrch v převodu starém více než půl století. Nyní se o jeho nadčasovosti a aktuálnosti i pro dnešní dobu mohou přesvědčit v novém poutavém překladu Vratislava Jiljí Slezáka.

THOMAS MANN 

(6. 6. 1875 Lübeck – 12. 8. 1955 Curych)

Spisovatel a esejista, nositel Nobelovy ceny za literaturu (1929), mezi lety 1936 a 1944 československý státní občan, poté občan USA; do Evropy se vrátil až v roce 1952. Thomas Mann patří mezi nejvýznamnější spisovatele 20. Století a jeho vrstevnaté a rozsáhlé dílo dosáhlo celosvětového uznání.


Uživatelské recenze

Pro vložení uživatelské recenze se musíte přihlásit

Doporučujeme