Specializované čtečky elektronických knih - Jak číst

Čtečky Amazon Kindle

Na této čtečce přečtete pouze formát Kindle (Mobi) a trochu nouzově PDF. Dalším problémkem je, že na této čtečce nepřečtete knihy chráněné Adobe DRM.

Asi nejjednodušší možností, jak dostat knihy do Kindle je nechat si je poslat prostřednictvím mailu. Do vašeho profilu (tedy tam, kde si můžete zadat svoje jméno a adresu) – vyplňte to podle následujícího obrázku:

Pole „S konverzí“ zaškrtněte v případě, že chcete při zasílání mailem automaticky konvertovat formát ePUB do Kindle formátu. Upozorňujeme, že kvalita konverze může být nevyhovující a nedokážeme ji vůbec ovlivnit.

Email č. 2 a 3 vyplňte v případě, že máte aplikaci Kindle na iPhone, iPadu nebo Androidu. Tam si můžete nainstalovat aplikaci Kindle a nechat si zasílat knihy mailem i na tato zařízení. Knihy se vám potom budou synchronizovat s Vaší čtečkou Kindle – například tedy místo, kam dočtete na čtečce, se vám přenese do vašeho mobilu nebo tabletu. 

 

Další možností je přímé zkopírování stažené knihy z vašeho počítače.

 • Připojte čtečku kabelem k vašemu počítači.
 • Stáhněte knihu a uložte ji někam na počítač (a nezapomeňte si zapamatovat, kam jste jej uložili).
 • Čtečka se ve vašem počítači zobrazí jako disk. Na něm najdete adresář s názvem Documents.
 • Tak a do tohoto adresáře překopírujte stažený soubor.
 • Tak a teď byste už mohli knihu ve čtečce najít.

Co dělat, když vámi vybraný titul není ani ve formátu Mobi? Pomoc je snadná: využijte formát PDF pro čtečky. V něm jsou ořezané okraje, aby se na obrazovku toho vešlo co nejvíc. Víme, není to ideální, ale lepší, než nic.

Knihy bez Adobe DRM

Jak nahrát knihy?

Pokud neumíte nahrát do čtečky knihy, tak máte problém nejenom vy, ale i my a možná i vaše okolí. Ale velmi zjednodušeně by to mělo jít tímto postupem:

 • Připojte čtečku kabelem k vašemu počítači.
 • Stáhněte knihu a uložte ji někam na počítač (a nezapomeňte si zapamatovat, kam jste jej uložili).
 • Čtečka se ve vašem počítači zobrazí jako disk. Na něm najdete adresář, pravděpodobně s názvem EBOOKS, Digital Editions nebo Documents nebo podobně.
 • Tak a do tohoto adresáře překopírujte stažený soubor.
 • Tak a teď byste už mohli knihu ve čtečce najít.

Co dělat, když vámi vybraný titul není ani ve formátu ePUB? Pomoc je snadná: využijte formát PDF pro čtečky. V něm jsou ořezané okraje, aby se na obrazovku toho vešlo co nejvíc. Víme, není to ideální, ale lepší, než nic.

Knihy s Adobe DRM

Předně upozorňujeme, že čtečky s elektronickým inkoustem Kindle od společnosti Amazon neumožňují číst knihy chráněné technologií Adobe DRM. Je nám to líto, ale opravdu s tím nic nedokážeme udělat.

Seznam podporovaných zařízení najdete na tomto odkazu: http://blogs.adobe.com/digitalpublishing/supported-devices

Před prvním nákupem

Před prvním nákupem knih chráněných Adobe DRM postupujte podle následujícího návodu:

 1. Pokud nemáte vytvořený účet Adobe ID, tak si jej prosím vytvořte. Pokud jej vytvořený máte, tak prosím přejděte na bod číslo 3.

 2. Na této stránce si založte svůj účet: https://www.adobe.com/cfusion/membership/index.cfm?loc=en_us&nl=1

  • Stránky jsou bohužel pouze v angličtině. Nicméně další postup Vás provede registrací tak, abyste se založením účtu neměli problémy. Nejdříve klikněte na tlačítko “Create an Adobe Account”.

  • Vyplňte registrační formulář podle obrázku níže. Povinná jsou pole označená hvězdičkou.
   Význam anglických termínů:
   Password je heslo. Musí být dlouhé minimálně 6 znaků, maximálně 12.
   Retype password: zadejte heslo ještě jednou.
   First name: křestní jméno.
   Lastname: příjmení.
   City:město, ve kterém bydlíte.
   Country / Region: Země, ve které žijete. Předpokládáme, že to bude Česká republika (Czech Republic).
   ZIP or Postal Code: Poštovní směrovací číslo.
   Pokud máte vyplněno, tak další položky můžete nechat prázdné. Sjeďte tedy prosím dolů na stránku a klikněte na tlačítko “Continue”.
  • A je hotovo. Váš registrační mail a heslo do služeb Adobe si někam uložte, budete jej potřebovat poměrně často.

 3. Nainstalujte si aplikaci Adobe Digital Editions na Váš počítač. Aplikaci najdete na tomto odkazu: http://www.adobe.com/products/digitaleditions/ (Vpravo na stránce najdete odkaz “Download now”, aplikaci stáhněte a nainstalujte jako jakoukoliv jinou aplikaci pro Windows nebo OS X.

 4. Při prvním spuštění budete vyzváni k autorizaci čtečky. Zdejte prosím svůj účet Adobe ID a s ním spojené heslo.

Jak číst

Jakmile máte jednou zaregistrovaný účet u Adobe, tak už je postup pro čtení knih velmi jednoduchý:

 1. Zakupte si knihy chráněné Adobe DRM prostřednictvím Vašeho počítače.

 2. Zakoupené knihy se Vám automaticky uloží do Vaší virtuální knihovničky. V knihovničce najdete kdykoliv v budoucnosti knihy, které máte zakoupeny na serveru Palmknihy.

 3. Na serveru Palmknihy klikněte na ikonku “Moje knihy” a najděte si Vámi zakoupenou knihu.

 4. Klikněte na ikonku ePUB (případně PDF). Prohlížeč Vám nabídne stažení souboru s koncovkou ACSM. Je to velmi malý soubor obsahující odkaz na chráněné úložiště Adobe. Tento soubor buďto stáhnete a poté dvojím klikem otevřete v Adobe Digital Editions, nebo jej nechte přímo otevřít v Adobe Digital Editions.

 5. Připojte kabelem Vaši čtečku k počítači. Čtečka by se měla přepnout do módu propojení s počítačem – pravděpodobně na displeji čtečky uvidíte ikonku zobrazující úspěšné propojení. Některé čtečky vyžadují, abyste toto propojení potvrdili. Řiďte se v případě problémů návodem ke čtečce.

 6. V Adobe Digital Editions uvidíte Vaši čtečku jako novou položku knihovny. Ujistěte se prosím, že máte zobrazení přepnuto na „Library View“ – je to tato ikonka:

 7. Chyťte myší ikonku zobrazující zakoupenou knihu a přetáhněte ji na název čtečky v levém sloupci.

 8. A nyní můžete začít číst! :-)