165 Kč

  Formát titulu:
  Kategorie: Historie, dějiny
  Počet stran: 258
  Nakladatel: Omnibooks
  Rok vydání: 2012
  Jazyk: Český
  Dostupný formát: epub, pdf, mobi

  Hans Göbeler se podobně jako mnoho jiných mladých německých mužů vyrůstajících v prostředí nacistické totality dobrovolně přihlásil k vojenské službě. Jeho snem bylo stát se námořníkem na ponorce a ten sen se mu splnil. V letech 1941-45 sloužil v kormidelně ponorky U-505 se základnou ve francouzském přístavu Lorient. Kniha je jeho vyprávěním o službě na palubě bojového plavidla z pohledu řadového námořníka.
  Autor popisuje četné a velmi osobní podrobnosti o životě v německém námořnictvu za Hitlerovy vlády. Protože U-505 byla jeho prvním a posledním plavidlem na kterém sloužil, jeho pohled na posádku, velitele a bojové akce je živým a uceleným obrazem Kriegsmarine tehdejší doby. Zažil toho hodně – od pokusu o sabotáž, který málem způsobil havárii ponorky, přes sebevraždu velitele ponorky, jedinou za druhé světové války, nadšení při lovu nepřátelských lodí, strach při únicích před hlubinnými pumami, až po ošuntělé francouzské nevěstince. Jeho vzpomínky jsou věrným obrazem vývoje války v Atlantiku, kdy se z německých ponorek, původně sebevědomých lovců obchodních lodí, postupem času stávají oběti technické převahy spojeneckého letectva a námořnictva.
  Ponorku U-505 zajala 4. června 1944 operační skupina Guadalcanal kapitána Dana Galleryho. Jeho skupina „zabijáků podmořských lovců“ ji hlubinnými pumami donutila vynořit se na hladinu, ostřelovala ji kulomety a potom ji obsadila. Od války v roce 1812 to bylo první plavidlo zajaté Američany na moři. V dnešní době si U-505 prohlédnou v chicagském Muzeu vědy a průmyslu každý rok stovky tisíc návštěvníků.
  V knize je osm stran obrazové přílohy a situační mapky.


Uživatelské recenze

Pro vložení uživatelské recenze se musíte přihlásit

Pavel Poštulka

22. 07. 2013

Přečetl jsem to a mohu říci, protože jsem knih s podobnou tématikou četl hodně, že tato kniha vyniká v detailech života námořníků na ponorce i mimo ni, při čekání na další plavby. Rozhodně rozšíří vědomosti o této zbrani a životech námořníků s touto zbraní spojených. Nicméně H. Göbeler až do své smrti byl přesvědčen, že bojuje za vlast, za správnou věc a jeho kamarádi (včetně Dönitze) jsou ti nejlepší lidé na světě. Přesto že žil v důchodu v Americe a měl přístup k informacím, absolutně nepochopil pro co bojoval, co byl fašismus a kolik lidského utrpení a skázy světu přinesl. Udržel si germánský fanatismus až do své smrti... zajímavé...

Michal

01. 10. 2013

Vynikající počtení,všem doporučuji, autor úžasným způsobem popisuje život na ponorce U 505 očima řadového námořníka, bez přehánění a obdivuji jeho nadšení a věrnost svým zásadám a ideologiím až do konce svého života. Knihu jsem přečetl jedním dechem.


Doporučujeme