e-kniha

Číst ukázku

Stáhněte si ukázku:

Buzíčci

Jan Folný

129 Kč

  Kategorie: LGBT
  Česká literatura
  Počet stran: 256
  Nakladatel: Host
  Rok vydání: 2013
  Jazyk: Český
  Dostupný formát: epub, pdf, mobi

  Líbající se muži nebo dívky vedoucí se za ruce jsou dnes výjevy asi stejně pohoršlivé, jako když někdo nosí do sandálů ponožky. A to je dobře. Spisovatelé pak totiž nemusejí aktivisticky dokazovat, že gayové a lesby jsou „stejní lidé jako ostatní“, nebo naopak ostentativně vystavovat své nejrůznější úchylky. Důvodem k příběhu už zkrátka nemusí být fakt, že homosexuálové „jsou“. A právě to si velmi dobře uvědomuje Jan Folný ve sbírce povídek Buzíčci. Už sám název jako by naznačoval autorův postoj k jejich „hrdinům“, balancující mezi ironií a soucitem.

  Frustrovaný otec od rodiny setkávající se v gay baru s vietnamským mladíkem, slavný zpěvák, který nepřijede na třídní sraz, zamilovaný ligový fotbalista, starý muž chystající se do domova důchodců a řada dalších postav zde defiluje ve vzájemně provázaných příbězích. Folný přitom dokáže přesvědčivě střídat žánry a styly vyprávění a jasně tak dokazuje, že toto téma konečně i u nás vykročilo z ghetta, aby se stalo literaturou.

   

  Jan Folný  (vlastním jménem Jan Folvarčný, nar. 1977) se narodil v Karlových Varech. Vystudoval Pedagogickou fakultu Západočeské univerzity v Plzni. Povoláním učitel českého a ruského jazyka, aktuálně vyhořelý. Autor knihy Od sebe / k sobě (LePress 2010), „nejlepší bisexuální novely Prahy 6 o Irsku všech dob“, v níž zúročil své zkušenosti a zážitky z tříletého pobytu v Irsku. V současnosti žije a pracuje v Londýně.


Uživatelské recenze

Pro vložení uživatelské recenze se musíte přihlásit

monika

04. 12. 2013

Kamarád (gay) mi půjčil tuhle knihu a hodně mě překvapila.. skvěle napsaná, chytře propojená, vtipná, ale i smutná... Už jsem koupila novou kopii pro jiného kamaráda, taky gaye, k vánocům.

Jiri Gutman

07. 02. 2014

Možná, že zmiňované střídání žánrů a stylů až trochu škodí, stejně jako provokace s názvem. Ale pokud se člověk začte, zjistí vysokou míru porozumění bez zbytečného sentimentu. Ty "lidštější" povídky jsou slibné a dobrým protikladem mediálně bulvárního přístupu TV. Asi nejzajímavější kniha, která u nás na toto téma vznikla a je lepší si ji přečíst s odstupem času i podruhé, nebo aspoň její části. Nicméně, mezitím si rozhodně přečtete Johna Irvinga "V jedné osobě", uvidíte, jak vyváženě píše mistr.


Doporučujeme