Modré stíny

Michal Sýkora

149 Kč

  Formát titulu:
  Kategorie: České krimi
  Počet stran: 440
  Nakladatel: Host
  Rok vydání: 2013
  Jazyk: Český
  Dostupný formát: epub, pdf, mobi

  Jednoho listopadového rána uklízečka nalezne docenta Ondřeje Chalupu zastřeleného v jeho pracovně. Souvisí vražda s jeho dlouhodobou snahou o odvolání univerzitního kvestora kvůli podivným machinacím při rekonstrukci historické univerzitní budovy? Proč vrah riskoval a střílel přímo v budově? Kdo všechno měl důvod přát si smrt svérázného, ale čestného docenta?

  Těšit se můžeme na druhý díl ze série detektivních románů, jejichž protagonisty jsou policejní komisařka (a fanynka Boba Dylana) Marie Výrová, přezdívaná Velká Sova, a její mladší kolegové Pavel Edelweiss a Kristýna Horová. Nitky vyšetřování případu, který se zprvu jeví jako běžná lokální zpronevěra, zavlečou postupně své kladné i záporné hrdiny do bažiny bezskrupulózního prospěchářství, klientelismu a korupce stoupající do nejvyšších pater politiky. Stíny ukryté v lidských myslích a tajené příběhy z minulosti nakonec málem rozloží i vyšetřovací tým. Jak se s tím popere poněkud netuctová, ale sympatická a krevnatá postava komisařky Výrové?

  Sýkorovy detektivní romány fungují na více rovinách; plně respektují nejzákladnější pravidlo hry — jsou napínavé, své čtenáře baví a co nejdéle udržují v nejistotě, kdo je pachatelem vraždy. Autorova schopnost kombinovat napětí, milostné spletence a vtipné pasáže dělá z Modrých stínů prózu, jež obstojí i u těch, kteří žánr detektivky obvykle nevyhledávají.

  V Michalu Sýkorovi se na české scéně objevuje bravurní vypravěč a zároveň poučený autor, který navazuje mimo jiné na náročnější tradice britské detektivky. Prvním svazkem z volné řady jeho detektivních příběhů byla kniha Případ pro exorcistu.

   

  Michal Sýkora (nar. 1971) vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Palackého, kde od roku 1998 působí na Katedře divadelních, filmových a mediálních studií. Kromě vědecké práce a odborného publikování se také dlouhodobě zabývá žánrem detektivky, s kolektivem studentů připravil k vydání monografii Britské detektivky: od románu k televizní sérii. V roce 2012 vydal detektivní román Případ pro exorcistu.


Uživatelské recenze

Pro vložení uživatelské recenze se musíte přihlásit

Petra moravcova

22. 07. 2013

Velmi chytrá a satirická detektivka z prostředí akademické půdy. Autor zná dokonale reálie, vždyť na jedné VŠ taky sám učí! Nebo už ne? Po barvitém vykreslení některých postav bych se nedivila, že by mu v práci jen tak náhodou spadl na hlavu regál s 12ti svazky a 8 585 stranami Ottova slovníku naučného. Čte se jedním dechem, je tam láska, napětí, mordy, vtip, trochu Boba Dylana a uvěřitelný vrah. A opět Pecina. Obálka retro jak z šedesátých let je jedním slovem…kouzelná.

Romana Koudelková

30. 12. 2013

Naprosto souhlasím s recenzí Petry -napínavá,čtivá, chytrá detektiva. I bez severské krutosti a bez severských psychopatů (tak příznačných pro současný hlavní proud detektivek)...Reálné postavy, zajímavé pozadí akademického prostředí.


Doporučujeme