Objednávka

Doprava zdarma při nákupu nad 649 Kč

Šéf Pocketbooku: V budoucnosti čteček vidím audio, předplatné i NFT

Šéf Pocketbooku: V budoucnosti čteček vidím audio, předplatné i NFT
Maksym Zhelezniak z PocketBooku se ještě v roce 2009 podivoval, proč by někdo používal "černobílý tablet". Dnes propaguje elektronické čtení z pozice ředitele obchodního rozvoje a na čtečku nedá dopustit. Jak se k e-readerům dostal a jak vidí jejich budoucnost? 

Jak vypadalo vaše první setkání s elektronickými knihami?

Moje první setkání s elektronickými čtečkami proběhlo na místě, které je často spojováno se čtením. A ne, nebyla to knihovna. Bylo to metro. Viděl jsem elektronickou čtečku a byl jsem velmi překvapen: "Co je to za černobílý tablet? K čemu je obrazovka, která má jen dvě barvy?" "K čemu? Netušil jsem, že přesně tohle potřebuji k pohodlnému a bezpečnému čtení!

Vzpomínám si, jak jsem tehdy přišel blíž a podíval se na název zařízení. Bylo to PocketBook 360. Psal se rok 2009 a tehdy jsem o technologii E-Ink ani o značce PocketBook nic nevěděl. Kdo by si pomyslel, že velmi brzy budu pro tuto společnost pracovat a propagovat elektronické čtení po celém světě!

Mimochodem, model PocketBook 360 mě zaujal z dobrého důvodu. Jak jsem později zjistil, šlo o jednu z nejinovativnějších elektronických čteček své doby, vyvinutou na základě přání uživatelů a blogerů. Jeho hlavní výhodou byl g-senzor a boční ovládací tlačítka: obrazovka se automaticky otáčela a bylo stejně pohodlné číst pravou i levou rukou.

Po prvním seznámení jsem si samozřejmě začal elektronických čteček všímat stále častěji a pak se staly nedílnou součástí mého života.

 

Jakou výhodu elektronického čtení považujete za nejdůležitější?

Kdybych měl jmenovat jen jednu výhodu, řekl bych, že elektronické čtení poskytuje svobodu, o které si dříve mohli milovníci knih nechat jen zdát. Od těžkých a drahých svazků, které bylo obtížné i zvednout, se lidstvo postupně dostalo k cenově dostupným knihám relativně kompaktních rozměrů. A pak ke knihám v papírové vazbě.

Elektronické čtení však představuje zcela novou etapu ve vývoji knižního průmyslu. Dnes má totiž každý člověk přístup k jakékoli knize a i při cestování divokou džunglí může mít v kapse obrovskou knihovnu o 2000-3000 knihách. Veškeré vědomosti světa mohou být uloženy v jediném přístroji!

Je také nezbytné zmínit elektronické čtečky, které jsou součástí této revoluce, protože jsou spojovacím článkem mezi knihou a přístrojem. Díky elektronickým čtečkám můžeme číst, aniž bychom si poškodili zrak, stejně jako u obyčejného papíru, a také uchovávat tisíce a tisíce knih v malém zařízení.  

Co bude další velkou novinkou v oblasti elektronického čtení?

Abych se trochu zasnil, rád bych se dočkal živých ilustrací ke knihám, jako je tomu u Harryho Pottera.

Ale vážně, vývoj elektronického čtení směřuje k přenositelnému vlastnictví. Uživatelé postupně přestávají mít potřebu vlastnit hudbu, filmy a knihy. Formát předplatného je stále populárnější a tento trend bude v budoucnu jen narůstat.

Dalším trendem, který ovlivní elektronické čtení, je rostoucí obliba audioknih. Zaprvé, funkce převodu textu na řeč bude stále lepší a lepší, a to až do té míry, že automatický hlasový záznam bude brzy stejně dobrý jako plnohodnotná audiokniha. Možná je také integrace originálního zvuku přímo do knih. Například komiksy s hlasovým doprovodem textu psaného v bublinách.

Neměli bychom zapomínat na NFT, technologii, která může změnit celý knižní trh. Čtenáři si mohou zakoupit spoustu unikátního digitálního obsahu od svých oblíbených autorů: od speciálních obálek a ilustrací až po alternativní konce a rozhovory se spisovateli.

A určitě se počet titulů s e-obsahem rozroste: každá kniha bude uvedena na trh společně s její e-verzí a audioverzí. Uchovávat knihovnu v cloudu je již "novou normou" a cloudové služby budou stále pokročilejší a budou získávat stále více nových funkcí pro čtení, poslech, synchronizaci a nákup obsahu.

I přes rychlý rozvoj elektronického čtení však budou tištěné knihy nadále oblíbené. Jen jejich funkce se trochu vyvinula: mnozí z nás si kupují papírové knihy nejen pro zábavu nebo vzdělávání, ale také pro estetické potěšení. Třeba takové svíčky také nejenže nezmizely s příchodem elektřiny, ale dodnes je lidé rádi kupují. I když už je nepotřebují pro svícení, ale využívají je jako dekoraci.

Jak bude vypadat nejnovější model PocketBooku v roce 2030?

Bude to elektronická čtečka s vynikající barevnou obrazovkou E-Ink. Bude schopen plně nahradit poznámkový blok s mnoha funkcemi a synchronizací s dalšími přístroji, takže se na něm bude pohodlně nejen číst, ale i pracovat. Model bude navíc velmi kompaktní díky své transformovatelnosti: půjde složit, ohnout nebo zkroutit. Zároveň nikam nezmizí všechny tradiční výhody moderních elektronických čteček: zařízení bude bezpečné pro zrak, bude moci pracovat až měsíc bez dobíjení a tak podobně.

A pokud bude tuto elektronickou čtečku vlastnit student, pak s největší pravděpodobností bude zařízení začleněno do národního nebo celosvětového vzdělávacího systému. Protože s rozvojem vzdělávací infrastruktury se elektronické čtečky stanou ještě nedílnější součástí studijního procesu.

Jakou čtečku elektronických knih v současné době používáte, a čtete i papírové knihy?

Používám PocketBook InkPad 3 Pro, protože v sobě spojuje všechny vlastnosti, které jsou pro mě důležité: středně velký 7,8palcový displej, rychlost, zvukové funkce a voděodolnost. Hodně cestuji, takže elektronická čtečka je pro milovníka knih, jako jsem já, nezbytnou věcí.

Zaprvé si nemusíte lámat hlavu s tím, jakou knihu nebo knihy si vzít s sebou na cesty - knihu pro každou náladu máte vždy po ruce. Zadruhé se nemusíte bát, že se přístroj vybije v tu nejnevhodnější chvíli - jednou ho nabijete a na několik týdnů na něj zapomenete. A samozřejmě velmi pomáhá ochrana proti vodě, zejména v zemích s deštivým podnebím. Mírně řečeno, číst mokrou papírovou knihu není příliš pohodlné a většinou to ani není možné.

Ale čtu i běžné tištěné knihy. Většinou doma. Ale pro na čtení na cestách - jedině elektronická čtečka. Je vybavena osvětlením a slovníky. A v případě nějaké stresové situace se vždycky mohu odreagovat u šachů nebo sudoku.

Jsem skutečným zastáncem elektronických čteček, ale zároveň si dobře pamatuji, jak jsem se kdysi v roce 2009 divil: "Co je to za černobílý tablet?". A s tím vědomím rád šířím informace o nejlepším zařízení pro čtení.

Maksym Zhelezniak je vedoucí oddělení obchodního rozvoje pro střední a východní Evropu a severské země v PocketBooku. Momentálně má rozečtenou Bibli a Inteligentního investora od Benjamina Grahama.

Verze vašeho prohlížeče je zastaralá!

a může vykazovat chyby v průběhu nákupu či v samotném zobrazení.
Pro nerušený nákup aktualizujte váš prohlížeč na nejnovější verzi nebo zvolte jiný prohlížeč.

Otevřít v Microsoft Edge Přesto pokračovat