Objednávka

Radek „Sterakdary“ Starý: Vytvářím milované postavy a pak je nechám projít peklem

Radek „Sterakdary“ Starý: Vytvářím milované postavy a pak je nechám projít peklem
Radek Starý alias Sterakdary je autorem bestsellerové fantasy série Arila, ve své novince Odkaz lidské mysli ale zaplul i do vod sci-fi. Jak ji sám popisuje, který žánr píše radši a do které knížky by se chtěl přenést? Nejen to vám prozradí v novém díle naší videosérie Seznamte se.

„Je pro mě fajn vidět, jak první Arila byla taková naivní jakožto dívka, nebo žena, ale zároveň i jakožto knížka. A postupně, jak se ty knížky vydávají, tak si říkám, hele, tohle jsem se naučil, tohle je teď nově,“ shrnul Radek Starý svůj spisovatelský vývoj. Jeho debutová kniha Arila: Stříbrné město vyšla teprve vloni, ale od té doby už se na české fantasy scéně stala pojmem a brzy se dočkala druhého dílu Arila: Poslední hvězda. Třetí část má vyjít koncem letošního roku.

V nové knize Odkaz lidské mysli ale Radek změnil směr a od světa plného magie a vrtkavých bohů se přesunul do dystopické budoucnosti, v níž Zemi ovládli roboti. Zjistěte víc o Radkovi i Odkazu v našem videu!

 

 

Máš radši e-knihy, nebo klasický papír?

Já jsem velký fanoušek elektronických knih. Mám mnohem radši, když můžu mít knížku ve svém telefonu, můžu si ji otevřít kde chci, kdy chci, můžu si kdykoliv cokoliv koupit. Mám radši vzhled fyzických knížek, mám pěknou knihovnu, kde to vypadá dobře, ale mnohem radši čtu ty elektronické.

 

Fantasy, nebo sci-fi?

Sci-fi je super v tom směru, že nemusím řešit, jestli se na koních dostanou na nějakou vzdálenost, aniž by ti koně umřeli. Ve sci-fi prostě sednou do auta a jedou. Ale fantasy svět, kde lítají města a svítí meče, to je prostě moje, to mám strašně rád. Takže fantasy.

 

Který záporák byl podle tebe lepší než hlavní hrdina?

Záporák, který mně se osobně strašně líbil, byl v knize Spasitel. Tam záporák není bytost, ale je to taková v podstatě přírodní síla. Vyvíjí tlak a ten tlak nechá v lidech objevit to, co v nich doopravdy je.

 

Kterou svou postavu bys chtěl potkat?

Ježišmarjá, všechny! Můj bože, to by bylo strašně fajn. Já mám hrozně vizuální představivost, takže já vždycky když jdu na procházku se psem, tak se bavím se svýma postavama a je to velmi divný. Takže jestli někdy uvidíte, jak jdu a bavím se se svým psem, tak to není s tím psem. Což nevím, jestli je lepší, nebo horší. Ale strašně rád bych se potkal se všema. Vytvářet příběh znamená vytvořit milované postavy, které pro tebe hodně znamenají, a nechat je projít šíleným peklem. Takže bych rád, aby se mě zeptaly: „Proč, proč jsi mi to udělal?!“

 

Na celý rozhovor s Radkem Starým se podívejte ve videu.

Verze vašeho prohlížeče je zastaralá!

a může vykazovat chyby v průběhu nákupu či v samotném zobrazení.
Pro nerušený nákup aktualizujte váš prohlížeč na nejnovější verzi nebo zvolte jiný prohlížeč.

Otevřít v Microsoft Edge Přesto pokračovat