Objednávka

Knihy plné lásky

Knihy plné lásky
Chcete si udělat radost romantickým příběhem nebo vybrat dárek pro někoho, kdo miluje knihy o lásce? Nechte si poradit od toho nejpovolanejšího – spisovatele Alexandra Stainfortha, který má na kontě už dlouhou řádku romancí.

Dlouhý a náročný den, starosti v práci i doma… Známe to všichni. Ideální je sáhnout po nějaké romantické knize, která nás příjemně naladí a odnese od všech problémů.
Romance nabízejí mnoho subžánrů, od historických až po ty současné a lechtivější. Osobně mám nejradši ty ze současnosti, okořeněné pořádnou dávkou humoru, vánoční a historické s dramatičtější zápletkou. A jaké vám můžu doporučit?

Od knihy k filmu

Nikdy nezapomenu na první knihu od Sophie Kinselly, která se mi dostala do ruky. Dokážeš udržet tajemství? jsem četl v metru cestou do práce a ostatním jsem musel připadat jako cvok, protože tahle romantická komedie vás rozesměje nahlas, ať už jste kdekoliv. Zaujala i filmová studia a v roce 2019 jsme se dočkali stejnojmenného filmu s Tylerem Hoechlinem. Kinsella je populární hlavně díky sérii Shopaholic, ale také její samostatné romány vám vykouzlí úsměv na tváři.
 
Když už jsem nakousl filmová zpracování, viděli jste Gabrielovo inferno? Myslím, že autor předlohy, Sylvain Reynard, může být s výsledkem naprosto spokojený. Příběh o zakázané lásce, s erotickým napětím i spoustou informací o Dantovi Alighierim, na kterého se profesor Gabriel Emerson specializuje, se dočkal čtyř dílů. Ten poslední se jmenuje Gabrielův slib.
Třídílnou sérii podle první knihy si můžete pustit na streamovací platformě Passionflix s českými titulky. Mimochodem, společnost založila sestra slavného Elona Muska a je takovým Netflixem pro romantické duše.
 

null

Ani Netflix nezůstává s romantikou pozadu. Neexistuje snad nikdo z jejich předplatitelů, kdo by nezaznamenal sérii Bridgertonovi. Seriál se natáčí podle knih Julie Quinn. Z hlavních osmi dílů její série se mi nejvíc líbil Nevhodný návrh – v hlavních rolích Benedict Bridgerton a Sophie Beckettová. Je to skvěle napsaná variace na Popelku, do které se zamilujete už po prvních stránkách. Já ji četl už dvakrát. A těším se, až nám Netflix přinese třetí řadu, ta by měla zpracovávat právě tento příběh.

Jestli máte Julii Quinn načtenou, zkuste Lauru Lee Guhrke a její historickou sérii Milá lady Věrnolásková, v mnohém Bridgertonovy připomíná. Pravda o lásce je o autorce populárního sloupku „Milá lady Věrnolásková“, která radí ženám s milostnými záležitostmi.


Zvažoval jsem, zda mezi romance zařadit i Cizinku Diany Gabaldon. Na druhou stranu, proč ne. V knize se pojí historie s romantikou a cestováním v čase. A o lásku mezi Claire a Jamiem jde především, ať už se jednotlivé části odehrávají ve Skotsku, Francii, nebo v Americe. Asi nemá smysl Cizinku obšírněji představovat. Aktuálně mám ve čtečce rozečtený Hořící kříž a jsem stále zvědavější, kam mě příběh zavede. Jednou z největších událostí letošního roku je fakt, že Diana Gabaldon dokončila devátý díl, který v angličtině vychází v listopadu. A šestá série televizního seriálu se podle posledních informací objeví v roce 2022.

 

Romance a samonáklady

Poslední dobou se setkávám s názorem, že romantická literatura je celosvětově víc a víc populární (a zejména v covidové době), s čímž musím souhlasit. Málokdo ovšem tuší, že k tomu přispívají i autoři – či spíše autorky, protože v 99 % jde o ženy –, kteří vydávají knihy samonákladem. Velká část hitových překladových romancí pochází totiž právě od autorek, které se rozhodly jednat na vlastní pěst. A díky nim prošla současná romantika mnoha změnami – především odlehčením, kterému napomáhá množství „živých“ dialogů a erotických scén, občas bourajících společenská tabu. Zvládnou ale do románu začlenit i závažnější téma a všechny linie dokonale propojit.
 
Z těchto autorek jsem si oblíbil Melanii Moreland. Poznal jsem ji díky románu Kontrakt o tyranském šéfovi Richardovi a jeho sekretářce Katharine. Richard ji jednoho dne kvůli vlastní kariéře přinutí, aby předstírala, že je s ním zasnoubená. A od té chvíle se jejich vztah začíná měnit. Melanie má velký vyprávěčský talent a kniha vás brzy vezme za srdce.
 
Nesmím zapomenout ani na Vi Keeland, od ní nedávno vyšel román Nevhodné. Vi Keeland často spolupracuje s Penelope Ward – a pokaždé napíšou bestseller, který okamžitě vystřelí na přední příčky žebříčků nejprodávanější knih. Z jejich společných prací patří mezi nejznámější Nesnáším tě. Obě autorky mají úžasně propojenou základnu čtenářů po celém světě, což je obdivuhodné a vypovídá to o tom, jak je čtenářská komunita silná a loajální.

 

Vánoční romance

Všechny zmíněné knihy mi dokázaly zvednout náladu a přenést mě do fantazie se šťastným koncem. Pokud si ale potřebuju opravdu odpočinout a nechat se unést čistou romantikou, nejlepší volbou jsou pro mě vánoční romance. 
 
TOP autorkou vánočních romancí je bezesporu Karen Schaler. V žánru se prosadila poté, co napsala scénář k filmovému hitu Vánoční princ; já vím – opět ten Netflix, ale poslední dobou číhá všude.
Autorka už získala přezdívku „vánoční Karen“ a já se po Vánočním táboru a Jak si zamilovat Vánoce těším na její novinku Láska k Vánocům. Tahle knížka je o spisovatelce Riley Reynoldsové, která si na Vánoce moc nepotrpí, přitom musí napsat vánoční romanci... Riley má budoucí knihu představit v televizní show, kde si do ní moderátor rýpne otázkou, jak může psát romance, když stále nenašla osudového muže. A Riley v panice odpoví, že pravou lásku už prožila a čerpá z ní inspiraci dosud. Když to uslyší její tři bývalí partneři, kolo osudu se roztočí.
 
Užijte si čtení (nejen) romantických knih! Doufám, že vám třeba některá z mnou uvedených zlepší den a přiměje vás vidět svět v příznivějším světle.

 

Verze vašeho prohlížeče je zastaralá!

a může vykazovat chyby v průběhu nákupu či v samotném zobrazení.
Pro nerušený nákup aktualizujte váš prohlížeč na nejnovější verzi nebo zvolte jiný prohlížeč.

Otevřít v Microsoft Edge Přesto pokračovat