Číst hned

Dostupné formáty
a ukázky

Němé oběti

Tim Weaver

199 Kč

Žánr: Anglo-americké detektivky
Počet stran: 537
Nakladatel: Mystery Press
Série: David Raker
Díl: 6.
Rok vydání: 2017
Jazyk: Český

ZTRATIL VŠECHNO, NA ČEM MU ZÁLEŽELO.

ZBÝVÁ JEN SPRAVEDLNOST… A POMSTA.

 

Colm Healy patřil k nejlepším detektivům Metropolitní policie – až do chvíle, kdy se začal zabývat případem brutální vraždy mladé matky a osmiletých dvojčat. Vyšetřování uvázlo na mrtvém bodě a skutečnost, že nikdy nedokázal najít a potrestat viníka, Healymu zničila kariéru a připravila ho o rodinu.

 

David Raker, který se specializuje na pátrání po nezvěstných osobách, je jediný přítel, který Healymu zbyl. Zároveň jako jediný chápe, že bez odpovědí Healy nikdy nedokáže najít klid a jeho život zůstane v troskách.

 

Proto se společně znovu pouštějí do vyšetřování. Ani jeden z nich ale netuší, že vrah ze stínů sleduje každý jejich krok a pouze čeká na správnou chvíli, aby je mohl pohřbít i s posledními důkazy svého ohavného činu…


Uživatelské recenze

Pro vložení uživatelské recenze se musíte přihlásit

11. 07. 2017

Stejně jako předešlé díly i zde autor Tim Wevaer zvolil tolik oblíbenou ich-formu pro hlavního hrdinu dne. Knize, možná bych mohla napsat všem jeho knihám, ich-forma sluší a svědčí jako na míru ušitý kabát. My coby čtenáři máme tudíž možnost sledovat Rakerův Modus Operandi přímo v akci. Slovní zásoba, spojení a obraty hrají ve prospěch Weavera a tím ve mně nebyly vyvolány žádné pochybnosti o tom, že autor ví, co a proč píše. Nejen že se nedostaví žádná hluchá místa, ale především máte pocit, že na 528stranách je příběh neustále živý a svěží. Němé oběti jsou rozděleny do pěti části, které vytváří jakési mezníky příběhu. Do těchto mezníků je také vloženo několik flashbacků, které nejsou tak úplně flashbacky. Zní to složitě, já vím, ale nemohu prozradit více. Až si Němé oběti přečtete, pochopíte a dáte mi za pravdu. První čtyři části, naše zmíněné mezníky, jsou různorodé časové období, ve kterých se David a Healy střetávají. Jejich spolupráce totiž bohužel není tak jednoznačná, lehká a férová, jak se na první pohled zdá. Healy a samotný příběh se Rakerovi dostane pod kůži a následky si ponese až do své smrti. Poslední část, tedy pátá, je jakýsi shrnutím, co se během celého případu Raker dozvěděl. Ale mějte oči otevřené, nikdy nevíte, co na Vás bude v každé části číhat. Nevím, jak to Wevaer dělá, ale tolik zvratů a překvapení jsem v knize dlouho nezažila. I přes jejich množství jsem ale překvapivě nebyla přehlcena informacemi a příběh se tak držel na vysoké čtenářské úrovni. Vždy jsem věděla o co jde, kdo je kdo a proč to autor píše. Ano. Je pravda, že ze začátku jsem byla trochu skeptická. Nevěřila jsem tomu, že se autorovi povede takto rozjeté dílo dotáhnout až do konce. A víte co? Povedlo se mu to více než bravurně. Ne nadarmo je Tim Weaver tolik oblíbený anglický autor 21.století.

15. 06. 2018

V závěru knihy "Bez slitování" prosí přítel Colm Healy Davida, aby mu pomohl najít vraha matky a jejích dvojčat, jinak pro něj život ztrácí smysl. "Tak mi pomoz najít chlapa, co je zabil."(Bez slitování) "Policie pátrá po vrahovi matky a dvou dcer"(Němé oběti)....Inspektor Healy dodal:"Rád bych veřejnost a místní komunitu ujistil, že máme mnoho stop a že osoba zodpovědná za tento ohavný čin bude dopadena a postavena před soud." "Nedokázal jsem vypátrat toho šmejda, co jim to udělala, nenarazil jsem na jedinou stopu a tehdy se můj život začal řítit do hajzlu... Žiju v útulku pro bezdomovce. jsem ubohá troska." A tak David chce pomoct Colmovi, ale s ním se velmi těžko vychází, ostatně v minulých příbězích o tom najdeme mnoho zmínek. David Raker, který hledá ztracené lidi,se sejde s Healym a začínají plánovat postup při hledání vraha. To je vlastně veliký posun, protože David, hledá zmizelé lidi, nikdy sice neví jestli ještě žují nebo jsou mrtví, ale nehledá vrahy. A při schůzce s Colmem se mu snaží dovolat jeho dcera Anabella....David Raker musí odjet a Colm mu nemůže odpustit, že odchází, řekne Davidovi několik velmi urážlivých slov a David ho několik dalších měsíců neuvidí ani neuslyší. Zmizel a David Raker se pak dozvídá, že je devět měsíců nezvěstný a on je pravděpodobně poslední osobou, která ho viděla...David ho začne hledat a tak začíná velmi komplikovaný, složitý příběh o tajemném Wapingském molu, hracích automatech, dětech z dětského domova a několika lidech, kteří zmizeli a už se neobjevili. Podle mne zatím nejslabší z děl Tima Weavera, které jsem četla. Dokonce i David Raker mi tady přijde trochu neskutečný, bez šťávy, nelíbí se mi ani "přeměna" Colma Healyho, ne, že by to nebylo možné zrealizovat, ale taková změna osobnosti mi tam nesedí a jsem zvědavá, jestli se k téhle postavě autor ještě vrátí. Musím hodně přemýšlet, kterou postavu vyzvednout, představovat si osobní setkání....Ty vraždící zrůdy ne, dovedla bych pochopit, že pobyt v dětském domově změní charaktery, zanechá celoživotní trauma, ale tady ti tři přátelé se mi zdají neskuteční. Pozornost si určitě zaslouží Gail Clarková, svobodná matka osmiletých dvojčat, která pro své krásné holčičky, přestala s užíváním drog, začala studovat a snažila se pomalu vybudovat lepší život pro sebe i pro své dvě děti. A vlastně to se jí stalo osudným...Jako závěrečnou písemnou práci si zvolila historii onoho tajemného Wapingského mola v Londýně a tím si vlastně podepsala rozsudek smrti, hrozné je, že musely zemřít i její dvě holčičky, nevinné oběti. Autor je určitě skvělý vypravěč, protože i přes určité nedostatky, které jsem zmínila, jsem knihu přečetla jedním dechem a určitě bych jí doporučila ke čtení i dalším čtenářům.


Doporučujeme